--}}

Barbaros Hayreddin (zırhlı)

Barbaros Hayreddin veya SMS Kurfürst Friedrich Wilhelm, okyanus ötesi sefer yapabilen bir Alman zırhlısıdır. Alman İmparatorluk Donanması ve sonrasında Osmanlı Donanması'nda görev yapmıştır.

6 í— 10.5 cm 8 í— 8.8 cm 6 í— torpido tüpü
Kariyer
Sınıfı: Alman ``Brandenburg``
Sahibi: Almanya/Osmanlı Devleti
Yapım başlangıcı: Wilhelmshaven, Mayıs 1890
Suya inişi: 29 Nisan, 1894
Osmanlı sularına geliş: 28 Ağustos, 1910
Akibeti: 1910`da Osmanlı Devleti`ne satıldı, 1915`te Çanakkale`de battı.
Genel Özellikler
Ağırlık: 10.500 ton
Uzunluk: 116 m
Genişlik: 19.5 m
Yüzebileceği derinlik: 7.9 m
Silahları: 6 í— 28 cm (3 í— 2)
Hız: 16,5 knot/denizmili
Mürettebat: 568 kişi


Babaros Hayreddin Zırhlısı, ya da ilk ismiyle SMS Kurfürst Friedrich Wilhelm Almanya`da 1890`larda yapılan Brandenburg sınıfı dört ön-dretnot savaş gemisinden biridir.

Wilhelmshaven`da Donanma Tersanesi`nde yapılan gemi, SMS Brandenburg, SMS Wörth, ve SMS Weissenburg ile aynı yıllarda suya indi ve güçlü silahlarıyla yapıldığı yıllarda alışılmışının dışında bir gemiydi.

1900-1901 yıllarından Çin`de Boxer Ayaklanması`nda görev yaptı.

1910`da ise Osmanlı devleti genelinde faaliyet gösteren Donanma Cemiyeti tarafından satın alındı.28 Ağustos 1910`da İstanbul`a geldi.Yaşlı da olsa Osmanlı Donanması`ndaki en kuvvetli gemi, dolayısıyla da sancak gemisiydi. Sultan V. Mehmet Reşat`a Rumeli gezisinde ev sahipliği yaptı.

Trablusgarp Savaşı`nda ise Çanakkale`de karakol vazifesi gördü.

Balkan Savaşları

Balkan Savaşları boyunca gemi hem asker taşıma vazifesi gördü, hem gerektiğinde sahilleri bombardıman etti.

Yunan Donanması`nın Ege`de işgallere başlaması üzerine Barbaros, Turgut Reis, Mesudiye, Asar-ı Tevfik, Hamidiye, Mecidiyeköy, Berk-i Satvet`ten oluşan donanma, 3 adet 5 biner tonluk eski zırhlı, 4 muhrip ile iki denizaltıdan oluşan Yunan Donanması`nın karşısına çıktı.İki donanma sayıca eşit gibi görünse de Yunanistan`ın Averoff Kruvazörü donanmasının atış gücünü katlamaktaydı.

Gökçeada ve Mondros Muharebeleriİlk olarak Gökçeada(İmroz)`da karşı karşıya gelen iki donanmada tüm gemilerin hedefi karşı donanmanın sancak gemileridir, yani Barbaros ve Averof hedeftedir.Savaşın başında 8 bin 400 metre olan mesafe 3 bin 500 metreye kadar inmiş, iki taraf da sonuç alamadığı için donanmalar geri dönmüştür.Osmanlı Donanması Nara`daki merkeze dönmüştür..

18 Ocak 1912`de iki donanma Mondros açıklarında karşılaşmıştır. Yunan Donanması`nın ateşleri Barbaros`u bulmuş ve yaralamış, savaş sonunda Barbaros otuza yakın mermi yarası almış, 4 subay ve 28 er hayatını kaybetmiştir.

Birinci Dünya Savaşı

Birinci Dünya Savaşı`nda Çanakkale`de seyir etmekte olan zırhlı, 8 Ağustos 1915 günü Kaptan Nasmith komutasındaki İngiliz E-11 denizaltısı tarafından vuruldu.Gemide görevli askerler denizaltıyı görmüş, ama nişan almaya vakit bulamadan 40 mil hızla gelen torpidonun hedefi olmuşlardır.Geminin orta bölmesindeki cephanenin de tahrip olmasıyla geminin batışı hızlanmıştır.600 kişilik mürettebatın ancak 270`i Sivrihisar ve Basra torpidobotları tarafından kurtarılmıştır.

Kaynak

  • Popüler Tarih, Temmuz 2006
Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Barbaros Hayreddin (zırhlı)
Barbaros Hayreddin (zırhlı)