Basiliscus

Kısaca: Basiliscus (Latince: Flavius Basiliscus) (ö. 476/477) Yönetimi 9 Ocak 475 - Ağustos 476 aralığında Leo hanedanı'na bağlı Bizans imparatoru idi. ...devamı ☟

basiliscus
Basiliscus+Basiliscus
tam adı Flavius Basiliscus
iktidarı 9 Ocak 475-Ağustos 476
Ölümü Kışın 476-477
Önceli Zeno,zorla indirildi
ardılı Zeno ,tahtı tekrar aldı
eşi Delia Zenosis
Krallığı House of Leo
Flavius Basiliscus (ölüm:476/477) House of Leo`nun Bizans imparatoru idi. Yönetimi 9 Ocak 475 -Ağustos 476 aralığında kısa ömürlü olmuştur.İmparator Leo`nun bir isyan sonucu zor kullanılarak Constantinople`u terk etmesiyle imparator olmuştur.Basiliscus imparatoriçe Aelia Verina`nın erkek kardeşiydi.Aelia Leo I in karısı ve Zenon`un üvey annesidir.Çünkü Zenon onun kızı Ariadne ile evlidir.Basiliscus`un imparator ile akrabalığı ona askeri bir kariyer sağlıyodu (küçük başlangıç zaferlerinden sonra). Felaket getiren Bizans lıların Vandal Afrikası istilasını yönettiğinde Late antiquity (c.300-600 AD) döneminin en geniş askeri operasyonuydu. Basiliscus 475 de gücü etkisi altına almada etkiliydi.İmparator Zenon`un gözden düşmüş olmasını,ardılı zalim Leo`yu istismar ederek ve Verina tarafından bir entrika organize edilerek Zenon`un Constantiople`den kaçmasına sebeb olundu. Onun kısa yönetiminde Basiliscus Constantinople halkı ve Klisenin önemli temel desteğini yanlış politikası nedeniyle kaybetti.Böylece Zenon imparatorluğu tekrar geri almak için çalıştığında ,şehre zaferle girmesinde gerçekte bir direç bulmadı.Ve Basiliscus`u ve ailesini öldürerek şehri zapt etti. Basiliscus ve Zenon arasındaki mücadele,Batı İmparatorluğun Batı Roma İmparatorluğunun çöküşüne karışmasını önlüyordu.Bunlar erken Eylül 476 da oluyordu.Heruli,Odoacer kabile reisleri Batı İmparator Romulus Augustus`u görevinden azlettiğinde (İmparator tacını ve süslerini Constantinople gönderdiğinde) Zenon tahtını tekrar kazanıyordu.O suretle Batı Roma İmparatorluğu son buluyordu.

Orijini ve erken kariyeri

Balkanlar orijinli olması olası.Basiliscus,Aelia Verinanın (Leo I in karısı) erkek kardeşi idi.Basiliscus`un Heruli ve Odoacer kabile reislerinin amcası olduğu ileri sürülür.Bu bağlantı "John of Antioch" daki bir kısım yoruma dayanıyordu.Odoacer ve Armatüs Bizans askeri komutanı Basiliscusların yeğeni,kardeşleri idi.Kaynaklar Basiliscus`un yabancı orijinli olduğu hakkında her hangi bir şey söylemediğinden beri,tüm alimler içinde bazıları bu görüşe katılmıyor.Basiliscus`un Zenonis adlı bir eşi ve en az bir oğlu (Marcus)olduğu bilinir. Basiliscus`un askeri kariyeri Leo I altında başlamıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

balkanlar armatüs

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

basiliscus Resimleri