Bask Ülkesi

Bask Bölgesi, İspanya'nın kuzeyinde özerk bölge. Yüzölçümü 7,234 km² nüfusu ise 2,125,000 kişidir.

Bask Ülkesi, İspanya`nın kuzeyinde özerk bölge.Yüzölçümü 7,234 km² nüfusu ise 2,125,000 kişidir.Özerk Bölgenin idari Başkenti Vitoria-Gasteiz şehridir.Bölgeye Özerklik 25 temmuz 1979 yılında verilmiştir.Özerk Bölge Başbakanı Bask Milliyetçi Partisi nden Juan Josí© Ibarretxe `dir.Bölge kendi içinde emniyetini Ertzaintza denilen polis teşkilatı ile sağlamaktadır.

Hükümet

Bölgedeki yasalar Özerk Bölgeyi üç ilden oluşan bir federasyon olarak tanımlar.Bu sistem 1200 yılından beri bölgede aralıklarla kullanılan Foral Sistemi `dir.Franco sonrası 1978 Anayasası bölgeye tarihi bir hak olarak geniş yetkilerle bir özerklik sağlamıştır.Bask Parlamentosu ve hükümeti Vitoria-Gasteiz `de bulunmaktadır.Parlamentoda 25 temsilci bulunur ve bu temsilcilerin oylarıyla Bölge Başbakanı (Lehendakari) seçilir.1937 yılından beri Başbakanlar Bask Milliyetçi Partisi `nden seçilmektedir.Bask Ülkesi kendi polis teşkilatına (Ertzaintza) ve kendi radyo/tv`sine (Euskal Irrati Telebista) sahiptir.Bu ve diğer güçler ``Gernika Yasası`` ile güvence altındadır.

Toprak Anlaşmazlıkları

Bölgedeki Bask Milliyetçileri Navarra topraklarının Tarihi Bask Ülkesinin olduğunu ve Başkentlerini Pamplona `ya taşıma iddiasındadırlar.Bask Hükümeti , Navarra `nın simgesi olan Laurak Bat armasını yıllardır kullanmaktadır.

Ekonomi

Bask Ülkesi kişi başına 30,680 Amerikan Dolarlık gelirle İspanya `nın en zengin bölgelerinden biridir.Bu oran Avrupa Birliği ortalamasının da üzerindedir.

Diller

Baskça ve İspanyolca bölgede resmi dillerdir.1984 yapılan bir dil ile ilgili nüfus sayımında halkın % 23`ünün Baskça `yı anladığını,% 21`inin konuşabildiğini,% 13`ünün okuyabildiğini ve % 10`unun ise yazabildiğini ortaya çıkarmıştır. [1]

Siyasi Partiler

Bask Özerk Bölgesi içinde pek çok siyasi parti bulunmaktadır.Bunlar;

Linkler} }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Bask Ülkesi
Bask Ülkesi