Batı Göktürk Kağanlığı

Batı Göktürk Kağanlığı, (Çince: 西突厥汗國) Göktürk Kağanlığı'nın 582 yılında ikiye ayrılmasıyla bu ülkenin batısında Tardu tarafından kurulan tarihi Türk devletidir.

Batı Göktürk Kağanlığı

KaynakTürk tarihi right|thumb|410px| batı ve doğu Göktürk Imparatorluklar . yılında, ve dolaylı iktidarlıklar] right|250px|thumb|Gök mavisi zemin üzerinde kurt figürlü Göktürk Bayrağı. Batı Göktürk Kağanlığı (Çince: 西突厥汗國; 583 - 657),

Göktürklerin bölünmesi ve Batı GöktürklerDevletin batısını 576 yılından beri yöneten Tardu ile 581 yılında doğu tahtına çıkan İşbara arasında tüm devletin başının kim olduğuna yönelik iç çatışma çıktı. Geleneklere göre doğu tarafının baş kağan olması gerekirken; Çin devleti batının yabgusu Tardu`ya elçi ve hediyeler gönderek; Tardu`nun aklına hükümdarlığı sokturdu.

Tardu DönemiDevletin batısını yöneten Tardu 532 yılından itibaren bağımsız hareket ermeye başladı. Amacı doğu Göktürk hakanını bertaraf ederek ülkenin doğusunda yaşayan Türk boylarını da bünyesine almaktı. Tardu ülkesini Tibetin batısından; Kırıma kadar genişletti. Sasaniler ile savaştı. 600 yılında Çine sefere çıktı. Çinliler Türk askerlerinin su içtiği kuyuları zehirleyerek onları öldürdü. Çin seferinin kötü sonuçlanmasıyla Töleste yaşayan Türk boyları devlete isyan etti ve Tardu öldürüldü.

Tardudan sonra yerine geçen kağanlar Çinle iyi geçinmeye çalıştı.

Tong Yabgu Dönemi ve tekrar güçlenmeDaha sonra başa geçen Tong Yabgu döneminde Çinde meydana gelen karışıklar sebebiyle bağımsız hareket etmeyi başardılar ve yeni bir ordu ve düzen kurdular. Töles boyları bertaraf edildi. Sasaniler karşısında zafer kazanıldı. Fakat tahta geçmek isteyen Karluk ve Onok boyları isyan çıkardı ve devlet çöküşe gitmeye başladı.

Tong Yabgu amcası Sebu tarafından öldürüldü. Bu dönemde başlayan iç karışıklardan yaralanan Çin 659 yılına kadar kesin olarak batıda varlığını hissettirebildi. 660 yılından 681 yılına kadar Çin baskısı altında Türk boyları yaşadı.Batı Göktürk Kağanları  • İstemi Yabgu (Birleşik göktürk dönemi)
  • Tardu (576- 582 bölünme- 600) (582`de bölünme)
  • .
  • Tong Yabgu
  • Sebu


Bir Göktürk Beyinin Bizans Elçisine SöyledikleriBizans kayıtlarından çıkan Göktürklerin batı kanadını yöneten İstemi Yabgu`ya bağlı bir Türk yöneticisinin Bizans elçilerine söylediği cümleler şöyledir:

``O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız. Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizansa götürüyorsunuz ve Romaya gidilecek başka yol yoktur diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğuna hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper nehrinin nerede bulunduğunu, Tunanın nereye aktığını, Meriçin nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Romaya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir...`` fact

Göktürklerin soyağacıGöktürk devletleri soyağacı

Ayrıca bakınız

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar