Batman (Karakter)

Kısaca: Batman veya Yarasa Adam (orijinal adı ile Bat-Man) ilk defa 1939 yılı Mayıs ayında Detective Comics'in 27. sayısında çizilen bir çizgi roman süper kahramanıdır. Çizer Bob Kane ve yazar Bill Finger tarafından yaratılmıştır. ...devamı ☟

Batman (karakter)
Batman (karakter)Batman (orijinal adı ile Bat-Man) ilk defa 1939 Mayısında Detective Comics`in 27. sayısında çizilen bir çizgiroman süperkahramanıdır. Çizer Bob Kane ve yazar Bill Finger tarafından yaratılmıştır, ancak çizgiromanlarda yaratıcısı olarak sadece Bob Kane`in adı geçer. İlk yaratıldığı zamandan bu yana Batman en çok bilinen süperkahramanlardan biri olmuştur.

Batman`in gizli kimliği milyarder sanayici, playboy ve hayırsever olan Bruce Wayne`dir. Henüz çocukken ailesinin öldürülmesine şahit olan Wayne, pek çok çeşiti alanlarda kendini eğittikten sonra yarasa temalı kostüm ve ekipmanları ile suça karşı savaşa başlar. Pek çok diğer süperkahramalar gibi süper güçleri yoktur, zekası ve dedektiflik yeteneğini, şirketi sayesinde bilim, teknoloji ve kişisel serveti ile destekleyerek savaşını sürdürür.

Yayım tarihçesi

Yaratılış1938`in başında Action Comics serilerindeki Superman`in başarısından sonra, sonradan DC Comics olacak olan National Publications `ın editörlerine daha fazla süperkahraman yaratma görevi verilir. Sonuç olarak Bob Kane "Bat-Man" karakterini yaratır. Beraber çalıştığı Bill Finger`ın sözlerine göre, ilk çizimler Superman tarzındadır, kostüm kırmızımsıdır ve eldiven yoktur. Maskeli balolarda takılana benzer bir maske takan karakter bir ipte sallanmaktadır. Yarasalarındakine benzeyen sabit iki kanadı vardır ve büyük bir amblem de taşımakadır.

Finger`ın verdiği öneriler arasında basit bir maske yerine cübbemsi bir yüzmaskesi, sabit kanarlar yerine pelerin, eldivenler ve kostümün kırmızı bölümlerinin çıkarılması da vardr. Finger, Bruce Wayne ismini de kendisinin bulduğunu söyler: "Bruce Wayne `in ismi bir İskoçya vatanseveri olan Robert Bruce`dan geldi. Wayne seçkin tabakandan bir playboy idi, kolonicilik yapan kişileri araştırdım. Adams ve Hancock soyadlarını düşündüm, en sonunda aklıma Anthony Wayne geldi." Batman`in kişiliği, karakter geçmişi, görsel tasarımı ve ekipmanı da aralarında The Mark of Zorro, The Bat ve Dracula gibi filmlerden, The Shadow, The Phantom, Sherlock Holmes, Dick Tracy, Jimmie Dale, The Green Hornet ve Spring Heeled Jack gibi karakterlerden ve Leonardo Da Vinci`nin bir "uçan makina" çiziminden esinlenmiştir.

1960`ların ortalarına kadar sadece Bob Kane`in ismi her Batman çizgiromanının iç kapağında yazar. 1970`lerin sonlarına doğru Jerry Siegel ve Joe Shuster "tarafından yaratılmıştır" ibaresini Superman çizgiromanları için almaya başlayınca Wonder Woman için William Moulton Marstonda da bu kullanılmaya başlandı. Sonunda iç kapakta "Batman Bob Kane tarafından yaratılmıştır." ifadesi her Batman çizgiromanında kullanılmaya başlandı.

Finger ise bu tanımlamayı hiçbir zaman alamadı. 1940`larda başka DC çalışmalarında ismi geçmesine rağmen ancak 1960`larda Batman yazarı olarak anıldı. Bunu asıl nedeni sözleşmesinde ilgili bir madde olmayışıdır. 1974`de ölümünde kadar DC Comics Finger`ı Batman`in yaratıcılarından biri olarak anmadı. Ancak Kane sonraki yıllarda Finger`ın karaktere katkılarını açıkladı.

İlk Yıllar (1939-1949)İlk Batman hikayesi Mayıs 1939`da yayınlandı. Finger`a göre Batman Pulp hikayeleri tarzında yaratılmıştır. İlk zamanlarda Batman`in suçluların öldürülmesine ve zarar görmelerine az merhamet göstermesi ve ateşli silahlar kullanması da bu nedenledir. Yüksek satış rakamları ile de 1940`da kendi ismini taşıyan çizgiroman`a kavuşmuştur. Zaman için Batman ve Superman`in satış ve popülerliğindeki artış National`ın başarılarındaki kilometretaşı olmuştur. İki karakterin ilk defa 1940 sonbaharında orijinal adı World`s Best Comics olan World`s Finest Comics `de beraber görülmüştür. Aralarında Jerry Robinson ve Dick Sprang `ın da olduğu çizerler aynı dönemde gazete çizgiromanları üzerine de çalışmıştır.

Pek çok unsur zaman içinde eklenmiştir; Kane altı sayı içinde karakterin çenesinin daha belirgin olduğunu ve kostümdeki kulakların uzatıldığını, ve neredeyse bir yıl içinde bu tür değişimlerin sürdüğünü belirtmiştir. Batman`in kemeri Detective Comics #29 (July 1939) `da, batarang ve ile yarasa-şekilli araç #31 (Sept. 1939) `da, karakterin kökeni #33 (Nov. 1939)`da ortaya çıkmıştır. Batman`in Pulp hikayeleri menşeili portresi Detective Comics #38 in 1940 `da Robin`in gelişi ile beraber yumuşamıştır. Batman`in konuşabileceği bir Watson`a ihtiyacı olduğunu söyleyerek Batman`in ortağı olacak Robin fikrini Kane`e Finger vermiştir. Batman`in ilk sayısında en uzun soluklu düşmanları olan Joker ve Catwoman `ın tanıtılmasınının yanında daha da önemli sayılabilecek konu ise Batman`in düşmanlarını öldürmesidir. Editör Whitney Ellsworth Batman`in bir daha öldürmemesi ve ateşli silah kullanmaması kararını almıştır. Bunun üzerine birkaç on yıl boyunca Batman`in karakteri daha "açık" olarak işlenmiştir.

Elliler ve Altmışların İlk Yılları (1950 - 1963)Yazar Edmund Hamilton ve çizer Curt Swan`ın Superman #76 (June 1952) `de "The Mightiest Team In the World" hikayesinde Batman ilk defa Superman ile beraber bir takım kurar ve gizli kimliğni öğrenir. Bu hikayenin başarısını takiben 1986`ya kadar devam edecek World`s Finest Comics `de ikili beraber maceralarına devam eder. Bu hikayelerde ikili yakın arkadaş olarak anlatılır ve karşılaştıkları tehlikeler ile ikisinin yetenekleri sayesinde başa çıkarlar.

1950`lerde ilginin düşmesine rağmen kesintisiz olarak yayınlanan süperkahramanlardan biridir. 1950`lerin ortalarından başlamak üzere Batman hikayeleri bilimkurgu öğeleri ile beslenmeye başlanmıştır. Bunun nedeni ise bu tür öğeleri barındıran Superman `in satış başarısıdır. Batwoman, the Bat-Hound, ve Bat-Mite (Superman hikayelerindeki Krypto ve Mr. Mxyzptlk `den ilham alarak) yeni karakterlerdir. Bu dönemdeki Batman hikayeleri garip dönüşümler ve uzaylılar ile olan maceralarını içerir. Batman bu dönemde halk tarafından bilinen bir karakterdir ve maceralarında gündüz vakitleri de görülür. 1960`da Batman ilk defa The Brave and the Bold #28 (Feb. 1960) `da yayınlanan Justice League of America üyesi olur.

Altmışların son yılları (1964 - 1969)Batman`in 1964`de satışları aşırı düşmüştür; Kane [1] Batman`i de öldürmeyi planladıklarını söylemiştir. Editörlük görevini almasıyla beraber Julius Schwartz köklü değişikliklere gitmiştir. Bunların içinde o zamana göre çağdaşlaştırmak ve bilimkurgu unsurlarının azaltılarak dedektiflik konusuna ağırlık vermesi en önemlileridir. Ekipmanların değiştirilmesi ve amblemin etrafına sarı bir elips konması da Schwartz `ın yaptığı değişikliklerin içindedir ve çizer Carmine ile beraber ortak çalışmalarının ürünüdür. 1950`lerin Batwoman, Ace ve Bat-Mite gibi uzay-kaynaklı karakterler bırakılmıştır. Eski kahya Alfred öldürülmüş ve yerine Robin`in halası Harriet getirilmiştir.

1966`daki Batman TV serileri karakter üzerinde derin etki bırakmıştır. Alfred`in dönüşü ve Batgirl`in ilk görünüşüne ek olarak TV serilerinin absürt-komedi tarzı da çizgiromanları etkiledi. Bir süreliğine hem şov hem de çizgiromanlarda başarı yakalanmış olsa da bu gülünç yaklaşım sonuçta yıprandı ve TV şovu 1968`de iptal edildi. Batman çizgiromanları da yeniden popülerliklerini yitirdi. Julius Schwartz "Televizyon dizisi başarılı olunca benden de absürt-komedi tarzı istendi. Ve elbette dizi bitinde, çizgiroman da popülerliliğini yitirdi" demiştir.

O`Neil ve Adams (1970-1985)Yazar Dennis O`Neil ve çizer Neal Adams Batman`in 1960`lardaki absürt karakter imajından kurtarmak ve "gecenin sert intikamcısı" olarak kökenine geri döndürmek için çaba sarfettiler. O`Neil/Adams çağı Detective Comics #395 "The Secret of the Waiting Graves" (1970) ile başladı. Dick Greyson üniversiteye gönderildi ve Batman yeniden tek başına kaldı. O`Neil`in tarzı 70`lerin sonu hatta 80`lerin başına kadar etkisini sürdürdü ve özellikle 77 ve 78 `de Steve Englehart `ın yazdığı (çizer Marshall Rogers ile birlikte) hikayelerde zirveye ulaştı.

The Dark Knight Returns ve modern Batman (1986-)Frank Miller`ın 50 yaşında ve emekli olmuş Batman`in geri dönüşünün anlattığı 1986 tarihli "Batman: The Dark Knight Returns" hikayesi, karakteri karanlık kökenine geri döndürdü. The Dark Knight Returns büyük maddi başarı elde etti ve çizgiroman tarihinde bir kilometre taşı oldu.

4 sayılık bu mini seri Batman`in popülerliğini yeniden üst seviyelere çıkarttı. İzleyen yıllarda çıkan "Yer One" `de (Batman #404-407) yazar Frank Miller ve çizer David Mazzucchelli Batman`in kökenini yeniden anlattılar. Alan Moore ve Brian Bollan 1998 `deki Batman: The Killing Joke`da "karanlık" anlatımı sürdürdüler. Bu hikayede Joker Komiser Godon`un akıl sağlığını bozmaya çalıştı kızını kaçırarak işkence ederek kötürüm bıraktı. Bu tarz konular ve anlatımdaki üslup çizgiromanların çocukların eğlencesi olmaktan uzaklaşmasına ana etkenler oldu. Batman`in devam eden kariyeri ve John Bryne`ın Supeman`i yenilenmesi, ikili arasındaki ilişkinin de yumuşamasını işledi.

"Year One" `ın yayımından beri çizgiroaman yazar ve çizerleri hem anlatım hem de görünüm için sıklıkla bu seriyi örnek aldılar. "legends of the Dark Knight" kitaplarındaki pek çok hikaye Batman`in ilk yıllarında geçen hikayeleri anlattı.

1988`de yapılan ikinci Robin`in öldürülmesine dair oylama Batman çizgiromanlarına olan ilgiyi bir anda yükseltti. 1993`deki "Knightfall" serilerinde yeni düşman Bane tanıtıldı. Batman`i ciddi şekilde sakatlamasından sonra Batman misyonunu Azrael olarak bilinen Jean-Paul Valley devraldı. 1998`deki "Catalysm", 1999`daki "No Man`s Land" için altyapı oluşturdu. Serinin sorunda O`Neil `in editörlük görevi Bob Schreck `e devredildi. 2003 Jeph Loeb ve Jim Lee, Batman`in satışlarını tarihindeki en yüksek seviyeye çıkartmayı başardılar. Lee `nin Frank Miller ile yaptığı 2005 `deki çalışmalarda ise çizgiroman pazarındaki en yüksek satış rakamlarına ulaşıldı. Modern çağdaki diğer önemli Batman yazarları arasında Grant Morrison ve Paul Dini de sayılabilir.

Biyografi

Yıllar içinde Batman`in orijinal hikayesi, geçmişi ve görünümü/davranışları gerek küçük gerekse de büyük revizyonlara uğradı. Bazı olaylar büyük değişim geçirir iken, ailesinin ölümü ve adeletin peşinde olması gibi olaylar ve konular değişmedi.

Tüm öykülerde Batman, Bruce Wayne`in alt kişiliğidir. Bruce Wayne varlıklı bir playboy, yatırımcı, hayırsever bir kişidir ve babası doktor Thomas Wayne ve annesi Martha Wayne`in bir gece sokakta hırsız tarafından öldürülmesinden sonra suçla savaşmaya başlamıştır. Bob Kane, kendisi ile Bill Finger`ın karakterin geçmişi hakkında konuşurlarken "bir çocuk için gözlerinin önünde ailesinin öldürülmesinden daha travmatik bir şey olmayacağına" dair fikir birliğine vardılarını söylemiştir.

Altın ÇağBruce Wayne`in Batman olması Detective Comics #33 (Kasım 1939) `da anlatılmıştır. Batman`in ilk çıkışı ise Detective Comics #27 `dedir, suç savaşçısı olarak anlatılmaktadır. Detective Comics #33 `den sonra ise detaylara Detective Comics #47`de girilmiştir. Bunlarda anlatılanlara göre Bruce Wayne, Gotham sosyetesinin iki varlıklı ve yardımsever üyesinin, Thomas Wayne ve Martha Wayne`in oğludur. Bruce Wayne sekiz yaşına kadar, bir gece sinema çıkışında eve dönerken ailesinin Joe Chill isimli bir sokak serserisi tarafından öldürülünceye kadar Wayne Malikanesinde varlık ve rahat içinde yaşamıştır.

Bu olaydan sonra Bruce Wayne ailesini öldüren kötülüğü şehirden silmeye yemin eder. Bunun için de gerek zihinsel gerekse de bedensel yoğun bir eğitime girer. Bunların arasında kimya, suç bilimi, adli tıp, dövüş sanatları, jimnastik, aktörlük, gizlenme, kaçış ve vantrologluk gibi sahne sanatları da vardır. Ancak tüm bunların da yeterli gelmediğini anlar.

Detective Comics #33 `de Bruce Wayne "Suçlular batıl inançlı ve korkaktır" ve "dolayısıyla onların kalplerine korku salmalıyım. Gecenin bir yaratığı olmalıyım, kara, korkunç..." der. Ve sanki tüm bu isteklerine bir yanıt olarak açık pencereden bir yarasa girer ve Bruce Wayne`e Batman kimliğinin ipucunu verir. Kariyerinin ilk anlarında adaleti kendi başına buyruk olarak dağıtması polisin öfkesini de çeker. Bu dönemde Julie Madison isimli bir nişanlısı da vardır, ilk defa Detective Comics #31 `de görünmüştür.

Detective Comics #38 (1940) `de Bruce Wayne, sonradan Robin olarak olan Dick Greyson`u evlat edinir. Aynı zamanda Batman Justice Society of America (DC Special #29) `nın kurucu üyelerinden biri olur (JSA `nın ilk görünüşü All Star Comics #3 `tedir). Golden Age `de Superman ve Batman onu üyesi oldukları bu topluluğun çok az macerasına katılırlar. Batman`ın kanun güçleri ile olan ilişkisi 1940`ların ilk yıllarında iyileşir, hatta Batman #7 (1941) `de Gotham Şehri Polis Güçleri `nin onur üyesi olur. Batman`in çevresinin diğer unsurları da bu çağda tanıtılır; kahya Alfred Wayne Malikanesine Batman #16 (1943) `de gelir ve Dinamik İkili`nin gizli kimliklerini anladıktan sonra hizmetlerine girer. 1950`ler de, Batman ile birlikte anlan pek çok konu, olay ve kişiler de tanıtılmış olur.

Gümüş Çağ

Kesin olmasa da, DC Comics `de çizgiromanların Silver Age`inin, 1956`da Barry Allen`in yeni ve güncellenmiş The Flash olarak sunumu ile başladığı kabul edilir. Batman 1950`lerin sonunda sürekliliği devam ettirmek için önemli değişiklikler geçirmemiştir, bunların da Earth-One evreninde geçtiği kabul edilebilir. Golden ve Silver Age`ler arasında Batman daha "açık" anlatılmıştır ve 1950`lerin sonu ile 1960`ların başı arasındaki dönemde maceralara pek çok bilimkurgu unsurları eklenmiştir ve Batman 1964`teki Detective Comics #327`ye kadar diğer karakterler gibi güncellenmemiştir. Bu sayı ile beraber Batman dedektiflik kökenine geri dönmüş ve tüm bilimkurgu unusrları serilerden çıkartılmıştır.

DC Comics`in Multiverse `ü 1960`lardaki tanıtımından sonra, Earth-Two`daki, paralel bir dünyadaki Batman hikayeleri de başlar. Bu versiyonunda Batman, Earth-Two Catwoman olan Selina Kyle (Superman Family #211 `de gösterildiği gibi) ile evlidir ve suça karşı beraber mücadele ederler. Ayrıca Huntress olan Helena Wayne`in babasıdır. Batman kariyerini nihayetinde sonlandırır ve Komiser olur, bu konumunu da son Batman macerasında öldürülünceye kadar sürdürür. Sonradan Huntress Earth-Two Robin ile beraber Gotham`ın koruyucusu olacaktır.

Silver Age dönemi boyunca, 1986`daki iptaline kadar 1954 yılından başlamak üzere World`s Finest Comics serisinde başta yalnız devam ettiği kariyerinde, Batman başta Superman olmak üzere pek çok kahraman ile buluşur ve beraber çalışır. Batman ve Superman genellikle yakın arkadaşlar olarak yansıtılır. Batman, Brave and the Bold #28 `de, 1960`lardaki ilk sayısında Justice League of America `nın kurucu üyesi olur, Brave and the Bold bir Batman dergisi olur ve dergi konseptinde Batman her ay başka bir DC Universe kahramanı ile beraber çalışır.

DC Comics`in Batman çizgiromanlarının yenilenlenmesi uyarınca, 1969 `da Robin üniversiteye gider. Ek olarak, Batman da Wayne Malikanesinden ayrılır ve Gotham Şehrindeki suçlara daha yakın olabilmek için şehir merkezinde yer alan Wayne Fonu binanın çatı katına yerleşir. Batman 1970`ler ile erken 1980`ler boyunca genellikle yalnız çalışır ve sadece birkaç defa Robin ve/veya Batgirl ile takım kurar. Batman`in maceraları biraz daha karanlık ve sert geçer; şiddetli suçların çehresi yansıtılır. Golden Age`in ilk dönemlerinden sonra yeniden anlatılan akıl hastası ve katil Joker ile Ra`s Al Ghul `un gelişi de bu dönemdedir. 80`lerde Dick Greyson Nightwing olur.

Brave and the Bold`un 1983`teki son bölümünde Batman Justice League`i bırakır ve Outsiders adında yeni bir grup kurar. Outsiders #32 (1986) `ye kadar grubun lideri olarak kalır ve derginin bu tarihten sonra adı değiştirilir.

Modern Batman12 sayılık Crisis on Infinite Earths serisinden sonra DC Comics, Multivers`ü kapatır ve çizgiroman okuyucularınının yeniden yakalayabilmek için büyük karakterlerini yine günceller. Frank Miller, Batman`in kökenlerini "Year One" ile (Batman #404-407) yeniden anlatır ve karakterdeki cesaret olgusunu vurgular. Bu dört sayılık mini-seri, 2005 yılında gösterime giren Batman Begins filminin de en çok esinlendiği çizgiroman serisi olur. Earth-Two Batman tarihten silinmesine rağmen, Batman`in Silver Age/Earth-One kariyerindeki olaylar (ek olarak birçok Golden Age`de geçenler), özellikle kökenlerinin de aynı kalmasıyla birlikte post-crisis universe `de bazı değişimlerle birlikte kalıcı olur. Örneğin, Gotham polisindeki çürüme, Batman`in varlığına duyulan ihtiyacı doğurur. Dick Greyson`un geçmişi büyük oranda aynı kalırken, Jason Todd`un, ikinci Robin`in geçmişi değiştirilir; Batmobile`in lastiklerini çalmaya çalışan ve küçük çaplı bir hırsızın öksüz çocuğu olarak anlatılır.Koruyucu Phillip Wayne silinir ve küçük Wayne`in yetiştirilmesi Alfred`e bırakılır. Ek olarak Batman Justice League of America `nın kurucu üyeliğinden çıkartılır, ancak takımın 1987`deki yeniden anlatımı sıraında kısa süreliğine de olsa liderleri olur. Crisis`den sonra doğan Batman`in geçmişindeki boşlukların doldurulması için DC Comics 1989 yılında Legends of the Dark Knight isimli seriyi başlatır ve buna ek olarak genelde "Year One" döneminde geçen pek çok sayıda tek sayılık hikayeler çıkartır. Jeph Loeb ve Matt Wagner`in çeşitli hikayeleri de bu dönemde geçer.

1987 `ye yayınlanan Batman: Son of the Demon`da, Batman Talia Al Ghul ile evlenir. Bu hikaye yayından hemen sonra yoksayılır, ancak konusu 2006 yılında yenilenir. 1988 `deki Batman: A Death in the Family `de , (Batman #426-429) Jason Todd, ikinci Robin, Joker tarafından öldürülür. Bu hikayeyi takiben Batman çok daha karanlık ve şiddetli şekilde suçla savaşmaya devam eder. Neredeyse on yıla yakın bir süre tek başına kalan Batman`e, Tim Drake`in üçüncü Robin olarak katılır.

1993 yılında DC Comics`in "Death of Superman" hikayesini yayınlar ve yine aynı yılda Batman için "Knightfall" serisi başlar. Serinin ilk bölümlerinde yeni kötü Bane, Batman`in omurgasını kırarak kötürüm bırakır ve Wayne de Azrael`den Batman rolünü almasını ister. Knightfall`ın sonunda hikaye iki kısma ayrılır, Azrael-Batman`in maceraları bir taraftan sürerken, diğer taraftan Wayne`in yeniden Batman olmasının hikayesi anlatılır. Hiakyenin son bölümü olan KnightsEnd `de, aşırı şiddet kullanmaya başlayan Azrael, eski sağlığına kavuşan Burce Wayne tarafından altedilir. Wayne, tekrar Batman olabilmek için çalışmalarına devam ederken Batman görevini kısa süreliğine Dick Greyson (o anda Nightwing) `a verir.

1994`de, tüm DC Comics evrenini kapsayan Zero Hour`da, DC sürekliliğini değiştirilmiştir. Bu değişikliklerden en önemlisi ise Batman`in artık hem kent sakinleri hem de suçlular tarafından bilinen bir savaş karşıtı güç olmaktan çok bir şehir efsanesi olarak kabul edildiğidir. Benzer şekilde, Wayne`lerin katili yakalanamamış ve Joe Chill süreklilikten çıkartılmış ve "Year Two" gibi hikayelerde süreklilikten çıkartılmıştır.

Batman Grant Morrison`ın 1996 `da JLA ismi ile yeniden yayınlanması ile Justice League `in üyesi olmuştur. 1998 tarihli "Catalysm" serisinde Gotham City büyük bir deprem ile harabeye döner. Pek çok teknolojik destektek yoksun olarak Batman, 1999 yılında devam eden "No Man`s Land" serisinde şehri çetelere karşı savunur. Serinin sonunda Gotham`ı yeniden inşaa eden Lex Luthor "Bruce Wayne: Murderer?" ve "Bruce Wayne: Fugitive" serilerinde Bruve Wayne`in cinayet nedeniyle suçlanmasına neden olur, ancak Wayne`in suçsuzluğu sonunda anlaşılır.

Batman: Hush hikayesi Batman kariyerine yeni bir karakter katar; Tommy Elliot, çocukluk arkadaşı olarak Bruce Wayne`in gençliğinde büyük etkisi olmuştur. Hush olarak ise Elliot, pek çok düşmanının işbirliği ile Batman`e saldırır. Hikaye boyunca Batman ve Catwoman kısa süreliğine yakınlaşırlar, ancak Batman`in gitgide büyüyen güvensizlik hissi ilişkilerini sona erdirir. Hush`ın taktiklerinde bir de Jason`ın ölümden geri döndüğüne batman`i inandırmaktır. Hikayede Batman`in dövüştüğü Jason Todd`un aslında Clayface olduğu ortaya çıksa da, Todd Red Hood olarak geri döner.

DC`nin 2005 yılındaki serisi Identity Crisis`de JLA üyesi Zatanna`nın Batman`in hafızasını değiştirdiği ortaya çıkması, Batman`in süperkahramanlar topluluğa karşı olan güvenini derinden kaybetmesine yol açar. Daha sonra Batman diğer kahramanları gözlemek için Borther I gözetleme uydusunu yapar. Uydunun kontrolünün nihayetinde Maxwell Lord; Checkmate olarak bilinen hükümet organizasyonun lideri tarafından ele geçirilmesi DC sürekliliğini yeniden yapılandıran olayların başında yer alır. Infinite Crisis #7 `de Alexander Luthor, Jr. "New Earth" `ün bir önceki sayıda yaratılıp yeniden yazılmış tarihinde Martha ve Thomas Wayne`in katilinin -yine Joe Chill- yakalandığından bahseder, dolayısıyla Zero Hour`dan sonra yapılan bu silinme ortadan kaldırılır. Batman ve süperkahramanlardan kurulu bir takım Brother Eye uydusunu ve OMAC`ları imha eder.

Infinite Crisis`i takiben Bruce Wayne, Dick Greyson ve Tim Drake "Batman`i yeniden yapmak" için Gotham Şehrini terkettiği izlerini sürerler. "Face to Face" hikayesinde, Batman ve Robin bir yıllık terkin ardından Gotham Şehrine geri dönerler. Ek olarak, Bruce Tim`i evlat edinir. Bunu takip eden hikaye olan "Batman & Son" da ise Talia al Ghul ve Batman`in babası olduğuna inanan bir çocuk "Son of the Demon" `ın unsurlarını sürekliliğe katılır. Batman ayrıca Wonder Woman`ın yeni kimliğinin, Diana Prince`in yaratılmasına yardımcı olur ve yeni Justice League of America için adayların kendilerine göstermelerine yardımcı olmaya başlar.

Kişilikler

Yakın arkadaşı Superman gibi, Bruce Wayne`in öne çıkan kimliği zaman içinde değişir. Günümüz çizgiromanları "Bruce Wayne" `in aldatıcı görünüm olduğunu, "Batman" `in gerçek kişilinin yansıması olduğuna yöneliktir (Batman`in "aydınlık yüzü" sayılabilecek olan Superman`de ise durum elbette tersinedir, yani "Clark Kent" gerçek kişiliğin yansıması, "Superman" ise sadece bir rol`dür). Ancak Infinite Crisis sonrası ve Batman Begins filminde çizilen portre bu ikisinin karşımıdır.

Wayne gizli kişiliğini ustalıkla korur, sadece birkaç kişi süperkahraman alt benliğini bilir. Yıllar içinde birkaç kötü de gizli kimliğini keşfetmişlerdir; en önemlileri olan Ra`s al Ghul `ü Catwoman, Hugo Strange, Riddler, Bane ve Hush izler.

Bruce Wayne

Genelde bilinen, Bruce Wayne`in ailesinden miras kalan serveti (asıl kaynağı Gotham`ın metropol`e dönüşmeden önce kurdukları emlak şirketidir) ve önde gelen teknoloji şirketlerinden olan Wayne Enterprises`ın karını harcayan sorumsuz ve sığ bir playboy olduğudur. Öte yandan, kuruluş amacı suç kurbanlarına yardım ve gençleri suçtan korumak olan Wayne Fonu ile yaptığı bağışlar ile de tanınır. Wayne bu playboy kişiliğini , Batman kişiliğini gizlemek amacıyla yaratmıştır ve bazen ahmak ve bencil tavırlar da takınır. Batman, gizli kişiliğini korumayı en büyük önceliği olarak görür; öyle ki birkaç defa kimliğini açığa çıkartmaktansa ölüm riskini göze almıştır.

Kara Şövalye

Bruce Wayne, Batman`i Gotham`ın yeraltı dünyasına korku saçmak için yaratmıştır. Kostüm ve Wayne`in Batman iken davranış tarzı mümkün olduğu kadar heybetli ve korkutucudur. Bruce Wayne yumuşakkalpli ve sorumsuz iken, Batman agresif ve serttir. Görünüm ve kişiliğindeki değişimlere ek olarak, Bruce Wayne aynı zamanda kostümlü iken sesini de değiştirir, Kara Şövalye`nin sesi alçak ve hırıltılıdır.

Çizgiromanın "karanlık" havasına ve yarasaların doğasına uygun olarak, Batman genellikle geceleri ortaya çıkar. "Zero Hour" dan sonra DC Comics Batman`in bir şehir efsanesi olduğu fikrini kullanmıştır, ancak "War Games" serisinde, kuşatma altındaki bir lisenin önünde gündüz aydınlıkta görüntüsü tüm haberlerde yayınlanmıştır. "The Long Halloween" de, Batman kendisi için "gece zamanı görünmesinin çok daha etkili" olduğunu söylemiştir.

Matches Malone

Batman zaman zaman Gotham`ın suç mahallerinin içine sızar, bunun için Batman #242 `de tanıtılan ve sonradan öldürülen Matches Malone kimiliğine girerek çevresinin Malone`a duyduğu saygıdan yararlanarak bilgi toplar.

Yetenekler

Batman, başta dövüş sanatları, akrobatlık, güç ve kaçış gösterisi gibi konular olmak üzere pek çok alanda insanın ulaşabileceği ustalığın en üst sınırında olarak tanımlanır. Zeka olarak ise eşsiz biçimde öncelikle kimya olmak üzere dünyanın önde gelen bilimadamlarından biridir, bunu da suç araştırmacılığı, taktisyenlik izler. DC Comics`in en büyük dedektiflerinden biri olarak da anılır. Düşmanları ile ilkel kavgalar etmek yerine onlarla sık sık planlar ve tuzaklarla başeder. Pek çok alandaki bu mutlak hakimiyeti ve bilgisi ile Renaissance Man `dir.

Önemli özelliklerinden biri de alkol kullanıma karşı olan değişmez ve çok katı olan tutumudur. Bruce Wayne olarak alkolizm`in sınırında olarak görünür, ancak kişilerin önünde içtiği soda`dır ve şampanya içiyormuş gibi davranır. Batman`in alkol kullanımına karşı olan katı tutumunun nedeni, her zaman en üst seviye kondüsyonda kalma isteğidir.

Ekipman

Batman, kullandığı pek çok kostüm, ekipman ve araçları Wayne Enterprises `in çeşitli şirketlerinden ve Kordtronics`ten yararlanarak sürekli değiştirir ve geliştirir. Oracle, Harold ve Toyman III gibi karakterler de Batman için ekipman üretim ve modifikasyonu yapmıştır. Ek olarak, nadiren de olsa Batman düşmanlarının ekipmanlarını ters mühendislik ile kendine uygun şekilde adapte eder; Mister Terrific`in T-sphere`leri gibi.

Yıllar içinde Batman`ın kullandığı ekipmanların görünüşlerinin ortak yönleri koyu renklendirme ve kanatlarını açmış yarasa motifi olmuştur. Örneğin arabasının siyah rengi ve arka bölümünde, uçaklarınkini anımsatan kanatlar, yarasa kanadı tarzındadır. En çok kullandığı ekipman olan Batarang ise tıpkı göğsündeki amblemi gibi yarasa modelindedir.

Tüm bu teçhizat isimlendirmelerindeki "bat" ön eki Batman tarafından nadiren kullanılır. 1960`ların televizyon serilerinde ise Batman`in kullandığı teçhizat tanımlamaları zaman zaman saçmalık seviyesine ulaşarak yarasa-bilgisayarı, yarasa-tarayıcı, yarasa-radarı, yarasa-kelepçesi, yarasa-dubası, yarasa-içecek suyu kutusu, yarasa-köpek balığı kovucu spreyi gibi nesneler isimlendirilmiştir. Bu tür tanımlamaların Batman tarafından uygun bulunmadığı da "A Death in the Family" hisayesinde dile getirilmiştir.

Batman`in en çok kullandığı teçhizat ve malzemeler ise sürekli beline takılı olan kemerdedir. Kemere asılı duran ve eşit aralıklarla dizilmiş olan tüplerde çeşitli nesneler / gazlar / gerekli kimyasallar bulunmaktadır.

Erken dönemde Batman ateşli silahlar kullanmıştır (özellikle Detective Comics #32, September 1939). Ancak ilerleyen yıllarda, özellikle ailesinin de bir tabanca ile öldürülmesine şahit olduğu için ateşli silah kullanımından kaçınmıştır. Bazı hikayelerde bu kural esnetilir; kendi kullandığı araçlara tahrip gücü olan silahları yerleştiren Batman bunları diğer araçları etkisiz hale getirmek veya önündeki engelleri kaldırmak için kullanır. İki hikayede, The Cult `da makinalı tüfeklerde gerçek mermiler yerine plastik mermiler kullanmıştır. 1989 `daki Batman filminde ise ateşli silahlar belirgindir; Batmobile`e makinalı silahlar ve bombalar, Batwing`e ise füzeler ve toplar monte edilmiştir. The Dark Knight Returns ise bu konuda bir istisna sayılır.

KostümBatman karakterinin gelişimi ile beraber, kostüm de değişikliklere uğramıştır, ancak en ayırdedici unsurlar kalıcı olmuştur; siyah pelerin, sivri kulaklı ve yüzün büyük bölümünü kapatan siyah maske, göğüsteki kanatlarını açmış yarasaya benzeyen amblem ve teçhizat kemeri. Ayrıca dirseğe kadar çıkan eldivenlerinin yanlarında üç tane çıkıntı vardır. Kostümde en belirgin değişikliklerden birisi amblemdir, çevresine sarı elips 1964`de eklenmiştir ve amblemin kendisi de zaman içinde mavi ve açık gri`den siyah ve koyu gri`ye kadar değiş renklerde çizilmiştir. Kulakların uzunluğu ve pelerin çizerden çizere değişiklik göstermiştir. Filmlerde ise kostümler çizgiromanlardan değişik olarak tasarlanmıştır.

İlk dönemler kurşungeçirmez yelek giyen Batman, karakterin daha insansı olması için daha sonra envanterinden çıkartılmıştır. Ancak yazarlar bu yelek dahi olsa ateş edildiğinde vücudun hasar görebildiğini ve hala bir tehlikenin söz konusu olabileceğini kaleme almışlardır. Sonuçta, "Batman: The Dark Knight Returns" `de Batman koyu renkli kostümün tam ortasında, göğsünde parlak sarı bir amblem taşıdığını açıklar: bu amblem bir hedef göstermektedir ve arkasında da zırh vardır.

Yarasa Sinyali

Batman hikayelerinde en bilinen unsurlardan biridir. Batman`a ihtiyaç duyuluduğunda, şehrin her tarafından görülecek şekilde Gotham Şehri Polisi bulutlu gökyüzünde ortasında yarasa sembolü olan ışık tutar. Bat-Signal`in kökeni ise pek çok unsur gibi değişiklik göstermektedir.

Mağara

Mağara, Wayne Malikanesinin altında birbirine bağlı birçok mağaralar sisteminden oluşur ve Batman`in gizli karargahıdır. Gerek yerel gerekse de dünya çapında gözlemlerini de buradan yapar, araçlarını ve ekipmanlarını gizleyip depolamak için de kullanır. Aynı zamanda Batman`in hayatında özel yer tutan objeler de burada saklanır, örneğin ilk Robin`in kostümü. Batman: Shadow of the Bat #45 `de ve Batman Begins (2005) filminde mağaranın yeraltı demiryoluna da bağlı olduğu dile getirilmiştir. Mağarayı gören kahramanlar ve kötüler arasında çok azı mağaranın nerede olduğunu bilir. Mağarada ayrıca Batman`in sonik bir cihaz ile çağırabildiği çok büyük bir yarasa kolonisi yaşar. Batman`in ayrıca şehrin içinde de ek ekipmanını sakladığı birkaç küçük deposu vardır.

Gotham Şehri

New York City, Chicago, Boston ve Pittsburghgibi şehirlerden türetilen Gotham Şehri, Amerika `nın kuzeydoğu körfezindedir. Gotham genellikle kirli, yüksek suç oranlı, çürümüş olarak resmedilen kent, Superman`in parlak, temiz, fütüristik Metropolis`inin zıttıdır. Gotham`ın "News York`un gece hali" olduğu, New York`un geçmişindeki yüksek suç oranına atfen söylenegelmişir. Thomas ve Martha Wayne de şu anda kenar mahalleye dönüşmüş ancak eskiden lüks bir mahalle olan Park Row `da öldürülmüşlerdir. Batman hikayeleri ilk olarak New York şehirinde geçmesine rağmen, sonradan hep Gotham Şehrinde yaşadığı anlatılmıştır. Superman`in Metropolis`i gibi, Gotham da kahramanının karakteristik özelliklerini taşır.

Diğer Karakterler

Tek başına çalıştığı görüntüsüne rağmen, şuça karşı savaşında Batman pek çok kişi ile birlikte çalışmıştır. Elbette kariyerinde en çok birlikte olduğu Robin karakteridir. İlk Robin, Dick Greyson Batman ile olan ortaklığına son vererek Nightwing adını alıp kendi maceralarına devam etmiştir. İkinci Robin, Jason Todd, Joker tarafından dövülerek öldürülmüştür. Ancak daha sonra Batman`in bir düşmanı olarak geri gelmiştir. Üçüncü Robin, Tim Drake, 1989 yılından beri Batman`in yanındadır. Alfred Pennyworth, Bruce Wayne`in kahyası ve baba figürüdür ve tıpkı Lucius Fox nasıl ticari ve bağış işleri ile ilgileniyorsa malikane ve mağara`nın bakımıyla ilgilenir. Polis Komiseri James "Jim" Gordon ise kanunun uygulanması hakkında ayrı görüşte olsa da Batman`a bilgi desteği sağlayan en önemli kişilerden biridir.

Öncelikli olarak yalız başına veya Robin ile çalışan Batman, zaman zaman diğer süperkahramanlar ile Justice League of America ve Outsiders gibi takımlar kurarak veya kurulan takımlara girerek de çalışmıştır. Justice League `dan takım arkadaşı olan Superman ile beraber eşleşmiştir. Pre-Crisis sürekliliğinde çok yakın arkadaşlar olarak çizilen bu iki karakter, mevcut süreklilikte birbirlerine karşılıklı saygı duyarlar ancak aralarında suça karşı savaş ve adalet kavramları üzerine kurulu bir görüş ayrılığı da vardır. Yine de yakın geçmişte Batman ve Superman arasındaki ilişkinin seviyesi yükselmiştir ve Superman, Batman`in Justice League `de en yakın arkadaşı olmuştur. Batman kendisine Supermen`in verdiği, Superman`i öldürebilecek tek madde olan Kriptonit`ten yapılma bir yüzüğü saklamaktadır; bunun nedeni ise dünyanın en güçlü varlığının ele geçirilip kötü amaçlar için kullanılmasına engel olabilmektir.

Batman, 1939`dan beri pek çok kadın ile ilişkiye girmiştir. Bunların içinde Catwoman ve Talia al Ghul gibi kötüler, Vicki Vale ve Vesper Fairchild gibi röportajcı/gazeteciler, Wonder Woman, Zatanna, eski ortağı sidekick Sasha Bordeaux ve diğer insanlardan Silver St. Cloud, Julie Madison, Shondra Kinsolving, Linda Page ve hatta Lois Lane de sayılabilir. Diğer tüm ilişkilerinin kısa sürede bittiği söylense de, Catwoman `a olan ilgisi her Batman sürekliliğinde görülebilir. Öte yandan, Bruce Wayne olarak playboy kimliği ile "Gotham `ın en gözde bekarı" olarak anılıyor iken sayısız kadınla da birlikteliği olmuştur.

Batman`i dünyasındaki diğer önemli karakterler de Komiser Gordon`un kızı olan ve Joker tarafından kötürüm bırakılıncaya kadar Batgirl olan Barbara Gordon (şu anda tüm kahramanlara Oracle ismi ile hacker olarak bilgi desteği sağlamaktadır), Knightfall serisinde bir süreliğine Batman kimliğini taşıyan Azrael, Batgirl olarak bir süreliğine çalışan Cassandra Cain, şiddet eğilimi ile Batman ile ortaklığını sürdüremeyen Huntress, 1950 ve 1960`lara serilere giren Batman`in köpeği Ace the "Bat-Hound" ve Batman`i idolü olarak gören bir iblis olan Bat-Mite sayılabilir.

Düşmanlar

Batman`in düşmanları, belki de çizgiroman dünyasındaki en bilinen kötülerden oluşur. En çok bilinen düşmanları 1930 ve 1940`lı yıllarda yaratılmıştır; Joker, Catwoman, Penguin, Two-Face, Riddler, Mad Hatter, Scarecrow, ve Clayface. 1950, 1960 ve 1970 `lerde ise Mister Freeze, Killer Moth, Poison Ivy, Man-Bat, and Ra`s Al Ghul. Killer Croc ve Black Mask yeni düşman olarak yaratılmıştır. 1980 `de sadece Ventriloquist `i 1990 `larda Bane ve Harley Quinn, 2000`lerde ise Hush, David Cain ve ikinci Red Hood olarak dönen Jason Todd eklenmiştir.

Homoseksüellik yorumları

Psikolog Fredric Wertham`ın 1954 tarihli Seduction of the Innocent isimli kitabında okuyucaların çizgiromanlardaki suçlardan etkilenerek taklit etmeye çalıştıkları ve bu tür kitapların gençlerin ahlakını bozduğu savları vardır. Ancak kitaptaki en bilinen iddia Batman ve Robin `in homoseksüel olduklarına dair dört sayfalık savdır. "Görkemli bir ev, vazolarda güzel çiçekler ve bir uşak" yazan Wertham, bunun "beraber yaşamak istiyen iki homoseksüelin rüyası" olarak özetler. Wertham`a göre Batman tarzı ir hikaye çocukları fantezilere sürükler.

Wertham bu yargıya 1950`lerda Batman okuyucuları ile yaptığı konuşmalar sonucunda varmıştır. Burt Ward da bu yorumun farkındadır ve otobiyografisi Boy Wonder: My Life in Tights `da Batman ile Robin`in arasındaki ilişkinin seksüel bir boyutu olmadığını belirtmiştir.

Orijinal Robin kostümü kısa yeşil şort ve masallardaki peri ayakkabısı gibi öğelerden oluştuysa da 1930`ların sonunda yapılan bu tasarım Batman`in karanlık yönüne zıt olacak şekilde bir çocuğun giyebileceği renkli kıyafetleri hedeflemektedir. Şu and Robin daha modern bir kostüm giymektedir ve orijinalinden ufak değildir.

1950`lerde yükselen bu tür tepkiler Amerika`da Comics Code Authority `nin kurulmasına neden oldu. Batwoman (1956) ve Bat-Girl (1961) karakterlerinin yaratılması ve Batman hikayelerinin daha "hafif" konularda devam etmesi ile edebiyat çevreleri Batman ve Robin`in homoseksüel olduklarına dair iddiaların çürütüldüğünü söylerler Julius Schwartz editör olunca bu tür eleştirilerin farkında olduğunu ve bu yüzden de yazar Bill Finger ile beraber kahya Alfred`i öldürerek yerini Dick Greyson`un halası Harriet ile doldurduklarar Wayne Malikanesinde bir dişi refakatçi eklediklerini söylemiştir.

Batman`in homoseksüelliğine dair yazar Alan Grant `in yorumları şu şekildedir: "13 yıl boyunca yazarlığını yaptığım Batman hooseksüüel değildi. Bob Kane`e kadar Denny O`Neil`in ve Marv Wolfman`ın Batman`i de değildi. Sadece Joel Schumacher `in farklı bir görüşü olabilir." Devin Greyson da "Bu kime sorduğunuza gre değişir, değil mi? Bana sorarsanız hayır derim, homoseksüel olduğunu düşünmüyorum... Ancak öyle olduğunun anlaşılmasını da anlayabiliyorum" demiştir.

Bugünlerde daha da az önemli bulunan bu tür anlayışın azalmasına rağmen popüler kültürde bazı sanatçılar yayıncının karşıt duruşuna rağmen Batman ve Robin`in -sözde- homoseksüel ilişkisine dair ürünleri çıkartmaya devam etmektedir. 2000 yılında Cristopher York`un "All in the Family: Homophobia and Batman Comics in the 1950s" makalesinde kullanılmak istenen 4 resimin (Batman #79, #92, #105 ve #139) yayınlanmasına DC Comics izin vermemiştir. 2005 yazında olan bir diğer olayda ise çizer Mark Chamberlain Batman ve Robin`in müstechen pozlarını resmetmiştir. DC Comics her iki sanatçıyı da çalışmalarını satmalarını yayınladıkları taktirde tüm gelirlerini yayın haklarını elinde tuttuğu için alacağını söyleyerek engellemiştir.

Bu konu en son 3 Mart 2006`da yeniden gündeme gelmiştir. Çok tartışılan Batman & Robin filminde Batman `i canlandıran George Clooney bu tarihli röportajında Barbara Walters`a Batman`in bir homoseksüel gibi oynadığını söylemiştir. "Lastik bir kıyafet içindeydim ve meme uçları vardı. Batman`i heteroseksüel olarak oynayabilirdim ama rolümühomoseksüel olarak oynadım". Barbara Walters gülerek Batman`in homoseksüel olup olmadığını sorduğunda ise "Hayır, ama ben onu homoseksüel yaptım" demiştir.

Batman, hem bir süperkahraman hem de Bruce Wayne kimliği ile tüm kariyeri boyunca çizgiroman ve diğer medyada kadınlarla ilişkisi olan bir karakter olarak anlatılmıştır ve zaman zaman da kadın düşmanları ile karşılaştığında hikayeye anlatım zenginliği kazandırmak için seks unsurunu da katılmıştır. Batman`in cinsel kimliği pek çok yazar tarafından heteroseksüel olarak isimlendirilmiştir.

Bibliyografi

DC Universe `teki modern Batman şu anda Detective Comics, Batman, Batman Confidential ve Superman/Batman isimli serilerde ana karakterdir. Daha önce ise rol aldığı Legends of the Dark Knight, Batman: Shadow of the Bat, Batman: Gotham Knights, The Brave and the Bold ve World`s Finest Comics serilerinin yayınına ise son verilmiştir. Aralarında Justice League of America, Robin, Nightwing ve Catwoman `ın da olduğu pek çok diğer serilerde ise zaman zaman rol almaktadır.

Alan moore ve Brian Bolland`ın Batman: The Killing Joke `u süreklilik içine girmeyeceği düşünülmesine rağmen tersi olmuştur. Devrim niteliğinde sayılan Frank Miller`ın Batman: The Dark Knight Returns `ü ise süreklilik içinde yer almaz. Miller`ın devam eden serileri All Star Batman ve Robin the Boy Wonder da süreklilik içinde değildir.

Miller ve Moore`a ek olarak Batman`in kariyerinde büyük etkiye sahip olan diğer sanatçılar ise elbete Bill Finger ve Bob Kane`in ardından Dennis O`Neil, Len Wein, Neal Adams, Grant Morrison ve Jeph Loeb sayılabilir.

Zaman içinde Batman gerek kendi yayıncısının içindeki gerekse de diğer yayıncılarının çizgiromanlarındaki karakterler ile ortak maceralara katılmıştır. Pek çoğu süreklilik içinde sayılmamasına rağmen JLA/Avangers içinde olanlarından her iki dünyayı da etkileyenler yok değildir. MArvel kahramanları içinde Hulk,Punisher, Captain America, Spider-Man ve Daredevil vardır. Amalgam Comics içinde ise Batman çok sevilen Wolverine Karakteri ile birleştirilmiş ve "Dark Claw" karakteri ortaya çıkmıştır. Bruce Wayne karakteri ise Nick Fury ile eşletirirlerek ortaya Bruce Wayne Agent of S.H.I.E.L.D. çıkartılmıştır. DC Comics içinde ise aralarında The Darkness, Judge Dredd, Spawn, Grendel, Predators, Aliens, Tarzan, Planetary, The Spirit ve hatta Scooby-Doo `nun da olduğu pek çok kahramanın serilerine konuk olmuştur.

Diğer medyalarda Batman

Çizgiromanlara ek olarak Batman medyada gazetelerde yer alan serilerde, kitaplarda, radyo dramalarında, televizyonda ve çeşitli sinema filmlerinde boy göstermiştir. Bunların içinde ise 1943`deki gösterim ve 1960`lardaki Adam West`in oynadığı film ve seriler ilk örneklerdir. 1989 `da Tim Burton`un yönettiği "Batman" de Michael Keaton Batman`i, Jack Nicholson ise Joker`i oynamıştır. 90`larda ise seriyi Batman Returns, Batman Forever ve Batman and Robin izlemiştir. 2005`te vizyona giren Batman Begins ise 90`lardeki çekilen 4 serinin devamı üzerine değildir, hikayeyi tekrar köklerinden anlatmıştır. 2000 `li yıllardaki seri 2008 `deki "The Dark Knight" ile devam edecektir. Broadway`de sahnelecek olan ve Tim Burton`un yöneteceği 2005 tarihli Batman : The Musical ise gerçekleşmemiştir.

Batman, "Batman : The Animated Series" `den "Justice League Unlimited" `a kadar DC Comics`in tüm animasyon çizgifilmlerinde rol almıştır, hepsinde de Batman`i seslendiren Kevin Conroy `dur. "Batman Beyond" da Bruce Wayne yaşlanmıştır ve Batman kimliğini Will Friedle tarafından seslendirilen Terry McGinnis`edevretmiştir. 2004 `deki "The Batman" adındaki serilerde ise yeni bir süreklilik işlenmiştir ve seslendirme Rino Romaro `ya devredilmiştir.

Referanslar

Bu yazı, Batman maddesinin çevrisidir.

Linkler

Batman maddesine bakınız.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Batman (karakter) Resimleri

Batman: Öldüren Şaka
3 yıl önce

tarafından yayınlanmıştır. Gelmiş geçmiş en ünlü Batman hikâyelerinden biri olarak gösterilen çizgi roman sadece Batman kronolojisinde değil, aynı zamanda çizgi...

Batman: The Brave and the Bold
3 yıl önce

Batman: Cesur ve Gözüpek, ABD yapımı bir animasyon dizidir ve The Batman çizgi dizisinin devamıdır. İlk bölümü Blue Beetle'ın Yükselişi'dır. Dizi 22 dakikalık...

Batman Dönüyor
3 yıl önce

Batman Dönüyor, Tim Burton tarafından yönetilen 1992 yapımı süper kahraman temalı filmidir. DC Comics, Batman karakterinin uyarlandığı 1989 yapımı Batman...

Penguen (karakter)
3 yıl önce

düşler. 1960'lardaki Batman TV Serisi'nde aktör Burgess Meredith simgesi olan cıyıklama gülüşü ile Penguen'i resmetti. 1992 yapımı Batman Dönüyor'da aktör...

Batman: The Long Halloween
3 yıl önce

giren Batman Başlıyor ve onun devam filmi Kara Şövalye'nin yönetmeni olan Christopher Nolan, filmlerin konsepti için Long Halloween ve Batman: Year One...

Kurgusal karakter
3 yıl önce

Dirk Pitt, Batman, Tom ve Jerry, Tweety ve Sylvester gösterilebilir. Araştırmacı yazar Blakey Vermule'ın incelemesine göre, edebi karakterlere önem vermenin...

Batman & robin (film)
3 yıl önce

Batman & Robin, Joel Schumacher tarafından yönetilen 1997 yapımı süper kahraman filmidir. DC Comics karakteri Batman'in uyarlandığı 1995 tarihli Batman...

Batman Daima
6 yıl önce

Batman Forever (Batman Daima), Serinin bu bölümünde Batman'i Val Kilmer'ın oynadığı 1995 ABD yapımı filmdir. Gotham Şehri'nin Kahramanı Batman, bu filmde...