Bayındır, İzmir

Bayındır, İzmir'in 78 km doğusunda bir ilçedir.

Bayındır, İzmir

Bayındır, İzmir`e 78 km. uzaklıkta bir ilçedir.

Tarihi

Bayındır ilçesinin bir yerleşim yeri olarak, ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Burası, Kral Yolu üzerinde bulunan Efes-Sard arasındaki önemli noktalardan birisi olmuştur. Şimdiki Ergenli köyünün kuzeyinde Bayındır Kalesi diye bilinen yıkık kale kalıntılarının çevresinin ilk yerleşim yerleri olduğu saptanmıştır. Araştırmalar; yörede sırasıyla M.Ö 2000`lerde Hititlerin,700`lerde Frigya ve Lidyalıların, M.S 300`lerde Roma İmparatorluğu`nun, 395`te Roma İmparatorluğu`nun ikiye ayrılması üzerine Doğu Romanın (Bizans İmp.), 1084 yılından sonra Selçukluların, 1308-1425 yılında Aydınoğulları`nın ve 1425`ten itibaren de Osmanlıların egemenliğinde olduğunu ortaya koymaktadır.

ÖzellikleriZengin meyve çeşitleri ve zeytinlikleri vardır. Nüfusu 16500 (2000 yılı) `dür. Verimli toprak özelliği gösteren yerlerinden biridir. İlçe için ulaşım önemli bir sorundur. Yıllardır yapılması planlanan ve bir tülü yapılamayan İzmir Ankara Karayolu ulaşımın büyük ölçüde aksamasına ve İzmir Büyükşehir`ine Bayındır ilçesinin uzak kalmasına neden olmuştur. Sanayileşmenin hiç olmadığı Tire ve Ödemiş ilçeleri arasına sıkışmış olan Bayındır ilçesinin en büyük sorunlarının başında işsizlik gelmektedir. Osmanlı İmparatorluğunun ilk Darphanesi Bayındır bölgesinde kurulmuştur. Her yıl Nisan ayının son haftasında çiçek festivali düzenlenir.

BELDELERİ: ZEYTİNOVA:zeytinin ve zeytinyağının cenneti.Beldenin hemen 1 km yakınından akan falaka çayına baraj yapıldığında belde için çok önemli ekonomik kalkınma sağlanacaktır.Kuraklıktan dolayı azalan yer altı suları tarım ile geçinen halk için sıkıntıların en başındadır.Zeytinova barajının planlandığı ancak bir türlü yapımına başlanamadığından bu sebeple de sıkıntılar devam etmektedir.Barajın yapalmasını ZEYTİNOVA lılar dört gözle beklemektedir.Zeytin ve zeytinyağı almak isteyenler Zeytinova dan bu SAĞLIK VE HAYAT İKSİRİNİ halis tadıyla satın alabilirler.Zeytinova barajını bekliyor.

KöyleriAlankıyı Alanköy Arıkbaşı Balcılar Buruncuk Çamlıbel Çenikler Çınardibi Çıplakköy Çiftçigediği Dereköy Dernekli Elifli Ergenli Fırınlı Gaziler Hasköy Havuzbaşı Hisarlık Kabaağaç Karahalılı Karahayıt Karapınar Karaveliler Kızılağaç Kızılcaova Kızılkeçili Kızıloba Lutuflar Osmanlar Pınarlı Sarıyurt Tokatbaşı Turan Yakacık Yakapınar Yusuflu

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar