Bayer Ag

Kısaca: Bayer AG ...devamı ☟

Bayer AG
Bayer AG

Bayer Grubu

1 Ağustos 1863`te Friedrich Bayer adlı bir tüccar ve Johann Friedrich Weskott adlı bir boya ustası, Almanya`da şimdi Wuppertal şehrinin bir semti olan Barmen`de küçük bir boya malzemesi fabrikası kurdular. Hemen iki yıl sonra ABD`de bir katran fabrikasından hisse satın alan iki işadamı, denizaşırı pazarlara ara ürünler satışına başladılar. 1876`da Moskova`da bir fabrika açıldı, bunu 1883`te Kuzey Fransa`da Flers`te bir üretim tesisi izledi.

1 Temmuz 1881`de Bayer ve Weskott`un oğulları ve damatları Farbenfabriken vorm. Friedr. Bayer & Co. adı altında 5.4 milyon Mark kuruluş sermayeli bir anonim şirket kurdular. İki yıl sonra şirket hisseleri borsada işlem görmeye başladı.

1884`te Carl Duisberg adlı bir kimyager Bayer`deki çalışma hayatına başladı. 1888`de Duisberg “Sağlık Ürünleri Departmanı”nı kurdu ve Merkezi Bilimsel Laboratuar`ı oluşturdu. Bu iki kurum, birçok öncü buluşa ev sahipliği yaptı. 1891`de Bayer, Carl Leverkus`tan alizarin kırmızısı boyaları üretmek için bir fabrika ve şimdi Leverkusen şehrinde olan bir başka tesisi satın aldı. Buradaki ilk fabrikalar yüzyılın başlarında kuruldu ve şirket merkezi 1912`de Leverkusen`e taşındı.

Şirket 1972`de adını Bayer AG olarak değiştirdi. Bayer o tarihten günümüze, bildiğimiz uluslararası sağlık hizmetleri ve kimyasallar grubu olarak gelişti.

2003`ten bu yana yeniden yapılanma çalışmaları sonucunda Bayer CropScience (BCS), Bayer HealthCare (BHC), Bayer MaterialScience (BMS) ve Bayer Business Services (BBS) gibi iş bölümlerinden oluşan bir yapı oluşturuldu.

Bayer TürkiyeExternal linkskurum-taslak