Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRT), KKTC'de kamu yayıncılığı yapmakla görevli kuruluşudur. BRT yayın hayatına 1963 yılında, yayın için gerekli elektrik enerjisinin bir kaç araba aküsünden sağlandığı bir garajda, 2 mücahit tarafından yapılan Bayrak Radyosu'nun yayını ile başlamıştır.

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu

frame|BRT|right|200px Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (``BRT``), KKTC Hükümeti`ne ait televizyon kanalıdır. Haber,müzik programı,köyleri tanıtım amaçlı programları yayınlamaktadır. BRT`nin ilk yayin hayatı 1963 yılında bir garajdan 2 mücahit tarafından radyo yayını olarak kurulmuştur. İlk yayın sözü ise `Bayrak,Bayrak,Bayrak` diye verilmişti. BRT,Bayrak Radyo Televizyon Kurumu olarak adlandırılmıştır.

Özel radyo ve televizyonların kurulmaya başladığı 1996 yılına kadar KKTC`nin tek yayın kurumu olan BRTK`nın temelleri 1960`lı yıllara dek uzanmaktadır. 1960 - 1963 yılları arasında Kıbrıs adasının tek yayın kurumu olan CBS (Kıbrıs Yayın Kurumu), 1960 Kıbrıs Anayasası gereğince %70 Kıbrıslı Rumlardan, %30 da Kıbrıslı Türklerden oluşuyordu. 1963`te başlayan ve adayı 1974 Kıbrıs Harekatı`na götürecek çatışmalar yüzünden Türkler CBS`ten ayrıldı. Ülkenin yegane yayın kurumunda herhangi bir şekilde temsil edilmeyen Türkler, bu ihtiyaçları nedeniyle 1964`te 6 adet radyo istasyonu kurarak yayına soktular. Bayrak Radyosu, Canbulat Radyosu, Lefke Sancak Radyosu, Gazi Bafın Sesi Radyosu, Larnaka Doğanın Sesi Radyosu ve Limasol Radyosu adı verilen bu 6 kanal "Sancak Radyoları" ortak adıyla anılıyorlardı. 1983`te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nin kurulmasının ardından Bayrak Radyosu dışındaki 5 radyo kapatıldı. Bayrak Radyosu`nun da ismi değiştiridi ve "Bayrak Radyo Televizyon Kurumu" adıyla kamu hizmetine sokuldu.

1996 yılında ilk özel radyo kanalı First FM ve ilk özel TV kanalı Tempo TV`nin kurulmaları sonucu teklik özelliğini yitiren BRTK; halen ülkedeki 5 TV kanalından ikisini, 24 radyo kanalından da 5`ini bünyesinde bulundurmaktadır.

}

<!--kategoriler-->

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar