Beçin, Milas

Beçin, Milas-Ören yolu üzerinde, Milas'ın 5 km güneyinde, Milas ovasına hakim bir plato üzerinde bir beldedir.Beçin Milas-Ören yolu üzerinde, Milas`ın 5 km. güneyinde, Milas ovasına hakim bir plato üzerinde bir beldedir. Bir diğer adı Mutluca`dır. Bizanslılar tarafından inşa edilmiş, Menteşeoğulları Beyliği tarafından geliştirilerek beyliğin idari ve askeri merkezi haline getirilmiş kale ile ünlüdür. Menteşeoğulları beyleri savunması kolay olduğu için Beçin`i merkez edinmişlerdir.

Beçin Kalesi 1974 yılında da restore edilmiştir. Güneyi surlarla çevrili kalede hamam ve sarnıç kalıntıları görülebilmektedir. Karayolu kenarında bulunan ve oda mezar şeklindeki Roma mezarı da bir başka antik çağ kalıntısıdır.

Kaledeki asıl yerleşim 200 metre yukarıdaki içkale bölümündedir. Bu bölümde bir Bizans şapeli, Menteşeoğulları Beyliği döneminden Karapaşa Medresesi, bir türbe, Ahmet Gazi Medresesi, Orhan Bey Camii, hamam, Bey Hamamı, Kızılhan, Yelli Cami ve medresesi günümüze ulaşan yapılar arasındadır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.