Beşiktaş Anadolu Lisesi

Beşiktaş Lisesi, 1871'de Sultan Abdülaziz tarafından Serkis Balyan ustaya yaptırılmış, İstanbul'un Beşiktaş ilçesi üzerinde bulunan okuldur.

Beşiktaş Anadolu Lisesi

Beşiktaş Lisesi, 1871'de Sultan Abdülaziz tarafından Serkis Balyan ustaya yaptırılmış, İstanbul'un Beşiktaş ilçesi üzerinde bulunan okuldur.

Çırağan Sarayı'nın harem dairesi olarak kullanılan bugünkü Beşiktaş Lisesi binası, gerek planı gerek tezniyatı ile 19. asır mimarimizin en güzel örneklerinden biridir. Orijinal dış cephesi, odaları tavan işlemeleri hala eski şeklini korumaktadır. Binası Çırağan Sarayı'na ek olarak yaptırılmış sonradan harem dairesi olarak kullanılmıştır. Deli olduğu ileri sürülerek padişahlıktan indirilen V. Murat bugünkü Beşiktaş Lisesi binasında 28 yıl hapis hayatı yaşamıştır. V. Murat'ın odası şimdi Beşiktaş Lisesi kantini olarak kullanılmaktadır.

Şimdiki binasında, 1924 yılında halifeliğin kaldırılmasından sonra 20. ilkokul düzenlemeleri yapılmış; 1937 yılına kadar Cumhuriyet'in 21. okulu olarak, Türk Milli Eğitimine hizmet etmiştir. Akaretler'de eski Anafartalar Ortaokulu'nun bulunduğu binada 1937-1938 öğretim yılında, yalnız orta 1. ve 2. sınıfları olan karma bir okul halinde açılan Beşiktaş Lisesi 1940-1941 öğretim yılında bugünkü binaya yerleşmiş ve Beşiktaş 2. Kız Ortaokulu adını almıştır. Milli Eğitim Bakanı Tahsin Bonoğlu zamanında Beşiktaş 1. Ortaokulu'nun kaldırılması üzerine erkek öğrencilerin bir kısmı Beşiktaş Lisesi'ne verilmiş ve okulumuz karma olmuştur. 1959-1960 öğretim yılında Atatürk Kız Lisesi'nin Deneme Lisesi haline getirilmesi üzerine 'Beşiktaş Kız Lisesi' adını almıştır. 1993-1994 öğretim yılından itibaren tekrar karma liseye dönüştürülmüş ve ismi 'Beşiktaş Lisesi' olmuştur.

1995 yılında okulumuzun tüm bahçe alanı peyzaj düzenlemesi yapılarak, tarihi ağaçlar koruma altına alınmış; ağaç rölevesi yapılmıştır. 1980 yılından sonra doldurulan sahilin, 2001 yılında kıyı tahkimatı yapılmıştır.

2005-2006 Eğitim öğretim yılından itibaren Beşiktaş Lisesi, Anadolu Lisesi statüsüne geçerek, Beşiktaş Anadolu Lisesi olmuştur. Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) sonucunda tercih yapıp bu liseyi kazanan kız ve erkek öğrenciler bu liseye gitmeye hak kazanırlar. Kontejanı 200 kişidir.

Dış Bağlantılar

  • http://www.besiktaslisesi.k12.tr/ Beşiktaş Anadolu Lisesi Resmi Sitesi

    Kaynaklar

    Vikipedi
Beşiktaş Anadolu Lisesi haritadaki konumu. Anadolu Lisesi<br>Adres: ÇIRAĞAN CADDESİ NO:30 Telefon: Faks:

Yanıtlar