Bedfordshire

Kısaca: Bedfordshire Birleşik Krallık İngiltere ülkesinin Güney bölgesinde bulunan 1 Nisan 2009dan itibaren sadece kraliyetle ilgili seremoniler için bir törensel kontluktur. ...devamı ☟

Bedfordshire
Bedfordshire

Bedfordshire Birleşik Krallık İngiltere ülkesinin Güney bölgesinde bulunan 1 Nisan 2009dan itibaren sadece kraliyetle ilgili seremoniler için bir törensel kontluktur. 1 Nisan 2009dan önce iki seviyeli bir yerel idare sisteminde üst seviyede kontluktu ve altında metropoliten olmayan bölgeler bulunmaktaydı. Bu kontluk 1889da kurulmuştu ve merkezi Bedford'da idi. Bu eski yerel idare kontluğundan üç tane tek-seviyeli-yerel idare ortaya çıkartılmıştır: Bedford Borough, Central Bedfordshire (eski Mid Bedfordshire ve South Bedfordshire bölgelerinin birleşmesinden kurulu) ve Luton Borough. Eski ve törensel Bedfordshire'ın yüzölçümü 1.235 km², 2005de tahmini nüfusu 582.600; ve nüfus yoğunluğu km2 başına 472 kişi idi. Coğrafya Eski ve törensel Bedfordshire Kontluğu Northamptonshire, Cambridgeshire, Hertfordshire, Buckinghamshire ve eskiden Buckinghamshire'ın bir parçası olan şimdi tek-seviyeli-yerel-idare olan Milton Keynes kenti ile komsudur.

İdari yapılanma

2009da "shire" kontluğu olarak lahvedilen Bedfordshire Kontluğu yine de törensel kontluk olarak kabul edilmektedir ve törensel olarak Bedfordshire'a bağlı olan tek-seviyeli-yerel-idare bolgeleri haritası şudur: Bedfordshire törensel kontluk içinde bulunan tek seviyeli yerel idareler; idare merkezleri; içinde bulunan önemli yerleşkeleri listesi ve bir görüntü şöyle verilebilir:

Dış bağlantılar

*

Kaynaklar

Vikipedi

Bedfordshire

İngilizce Bedfordshire kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Bedfordshire, condado de Inglaterra

Bedfordshire

İngilizce Bedfordshire kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Bedfordshire, comté de l'Angleterre

Bedfordshire

İngilizce Bedfordshire kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Bedfordshire, Grafschaft in England

Bedfordshire

İngilizce Bedfordshire kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Bedfordshire, contea dell'Inghilterra

Bedfordshire

İngilizce Bedfordshire kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Bedfordshire, condado na Inglaterra

Bedfordshire

n. county in England

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.