Beechcraft Starship

Kısaca: Beechcraft Starship Burt Rutan'a ait Scaled Composites firması tarafından tasarlanan ve Beech Aircraft Corporation (Beechcraft) firması tarasından üretilen gelecek nesil görünümlü 6-8 koltuklu bir iş jetidir. ...devamı ☟

Beechcraft Starship
Beechcraft StarshipBeechcraft Starship Burt Rutan`a ait Scaled Composites firması tarafından tasarlanan ve Beech Aircraft Corporation (Beechcraft) firması tarasından üretilen gelecek nesil görünümlü 6-8 koltuklu bir iş jetidir.

Gelişim Süreci

Beechcraft`ın 1979 yılında Beechcraft King Air yerine kullanılacak bir iş jeti tasarımına karar vermesiyle söz edilmeye başlanan Starship programı, Raytheon firmasının şirketi satın almasıyla vücut bulmaya başlamış, Burt Rutan`ın tasarıma talip olmasıyla da 1982 yılında geliştirme çalışmalarına başlanmıştır. Tasarım büyük ölçüde Bilgisayar destekli tasarım (CAD) programı olan CATIA programı ile gerçekleştirilmiştir.

Scaled Composites firmasının tasarlama süreci içerisinde Model 115 adında %85 ölçekli bir prototip model üretilmiştir. Model 115 ilk uçuşunu 1983 yılında Ağustos sonlarında gerçekleştirmiştir. Zira Model 115, uçağın kendi modeli olan model 2000`de bulunması planlanan basınçlandırma sistemlerinden ve sertifikalandırılmış aviyonik sistemlerden yoksundur. Ayrıca malzeme ve uçak çerçevesi bakımından da epey farklıdır.

İlk gerçek ölçülü Starship prototipi ise 15 Şubat 1986`da, ilk gerçek Starship ise 1988 sonlarında uçmuştur. 1988`e kadar proje için 300 milyon dolar harcanmıştır.

Tasarım

Starship tasarımı bir çok yönüyle önem teşkil etmektedir. Birincisi, Starship uçak çerçevesi malzemesi alüminyum yerine tamamen kompozit malzemelerden oluşmaktadır. O tarihe kadar bu malzemeler bir çok askeri uçakta kullanılmış olmasına karşın, FAA`ın sertifikalandırdığı hiçbir sivil uçak bu malzemelerden oluşmamıştır. Starship`te uçağın ağırlığını düşürmek için bu malzemeler kullanılmıştır lakin buna rağmen ağırlık hedeflenenin üzerinde olmuştur.

İkincisi, Starship bir kanarttır. Dümen görevini gören kontrol yüzeyleri kanat uçlarına yerleştirilmiştir.

Üçüncüsü, bu uçak itici uçak tipindedir. Ayrıca uçak Rockwell Collins tarafından sağlanan 16-tüp cam kokpite sahiptir.

Satışlar

Ticari olarak uçak başarısız olarak nitelendirilebilir, çünkü yeteri kadar talep sağlanamamıştır. Uçak tüm bu özelliklerine karşın sadece 53 adet üretilmiş ve bir kısmı satılabilmiştir. Bu başarısızlığın altında fiyat, performans ve ekonomik şartlar bulunmaktadır. 1989 yılında uçağın liste fiyatı benzerleri olan Cessna Citation ve Learjet 31 ile yakın bir fiyatta; 3.9 milyon dolar olmuştur. Fakat bu uçakların azami seyir hızı Starship`ten sırasıyla 89 ve 124 knot daha yüksektir. Piper Cheyenne turboprop motorlu uçak Starship`ten hem daha hızlıdır, hem de fiyatı 1 milyon dolar kadar daha ucuzdur. ``Aviation Week & Space Technology``. October 2, 1989. Yine benzer uçak Piaggio P.180 Avanti benzer tasarıma sahip olup performans açısından daha başarılıdır. Dolayısıyla Starship rekabet gücünü yitirmiştir ve bunun altında da uçağın tasarım parametrelerinin istendiği gibi olmamasıdır.

Bugün bu uçak, uçağın sempatizanları ve bazı müzeler hariç çok da popüler değildir. Alüminyum bulundurmaması sebebiyle geri dönüşümü ekonomik zarar anlamına gelmektedir. Kalan Starship`lerden bazıları this satellite photo adresinde görülebilir. (Pinal Airpark, Tucson, Arizona)

Hala hizmette olan dört adet Starship bulunmaktadır.

Özellikleri (2000A)

 • Mürettebat=1
 • Kapasite=6 yolcu
 • Uzunluk=46 ft. 1 in.
 • Kanat Açıklığı= 54 ft. 4.7 in
 • Yükseklik=12 ft. 11 in.
 • Islak Alan=280.88 ft²
 • Boş Ağırlık= 10,120 lbs.
 • Azami Kalkış Ağırlığı=14,900 lbs
 • Azami Hız=385 mph (335 knots)
 • Menzil=1,814 mi (1576 deniz mili)
 • Tavan İrtifası=35,800 ft
 • Tırmanma Hızı= 2,748 ft./min.
 • Kanat Yüklemesi=53.0 lbs./sq. ft.
 • Güç Yüklemesi= 6.21 lbs./shp.


LinklerReferanslarİlgili Bağlantılar

Benzer Uçaklar

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Beechcraft Starship Resimleri