Behram (veya Bahram), Pers mitolojisinde gezegenlerin ve zaferin tanrısıdır. Bazen Pers mitolojisinin zafer tanrısı olan Verethragna ile özdeşleştirilir. ...

BEHRAM (türkçe) anlamı
1. f. Eskiden bir İran padişahının adı.
2. Bir pehlivan ismi.
3. Merih yıldızı.
BEHRAM (türkçe) anlamı
4. (Farsça) Erkek ismi 1. Merih yıldızı. 2. Her ayın 20. gönü. 3. Acem pehlivanlarından birinin adı. 4. İran hükümdarlarından birkaçının adı ki en meşhuru yaban eşeği avına pek düşkün olan Behram Gûrdür.

Behram hakkında detaylı bilgi

Behram (veya Bahram), Pers mitolojisinde gezegenlerin ve zaferin tanrısıdır. Bazen Pers mitolojisinin zafer tanrısı olan Verethragna ile özdeşleştirilir. Behram, Ameşa Spentalardan biri olan Sraosa'nın yardımcısıdır. Ayrıca, Behram İran kültüründe sıklıkla kullanılan bir isimdir. Bir çok önemli Pers kralının adı da Behram'dır. Behram isim olarak bugün hala kullanılmaktadır.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki behram maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Behram Kurşunoğlu

Prof. Behram N. Kurşunoğlu (1922 - 2003), Albert Einstein'ın genel görelilik kuramının elektromanyetizma ile birleştirilmesi üzerine çalışmalar yapmış bir Türk fizikçidir.

Nihat Behram

18 Kasım 1946'da Kars'ta doğan şair Nihat Behram, ilköğrenimini Çankırı’da, lise öğrenimini de Bursa ve İstanbul’da tamamladı. 1972 yılında Gazetecilik Yüksekokulu’nda öğrenimini sürdürürken siyasi gerekçelerden dolayı tutuklandı ve bir buçuk yıl tutuklu kaldı. ...

Behram, Ayvacık

Behramkale, Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür.

Behram, Tokat

Behram, Tokat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Behram-ı Gur

V. Behram (Behram-ı Gur ya da Behram Gor olarak da bilinir) , 421 - 438 yılları arasında Sasani İmparatorluğu'nun hükümdarıydı. . I.

Behram Gur

V. Behram (Behram-ı Gur ya da Behram Gor olarak da bilinir) , 421 - 438 yılları arasında Sasani İmparatorluğu'nun hükümdarıydı. . I.

Behram Çubin

Behram Çubin (Farsça'da بهرام چوبین), Sasaniler zamanında II. Hüsrev'e bağlı meşhur bir İranî askerî komutan.

Behram şah

Behramşah (ö. 1157), 1117-1157 yılları arasında hüküm süren Gazne Devleti sultanı.

III. Behram

Sasani hükümdarları