--}}

Belgrad Ormanları

Belgrad Ormanı, Çatalca Yarımadası'nın en doğu ucunda, İstanbul ilinin Avrupa Yakası'nda yer alan doğal oluşumlu ağaçlık bölgedir. Doğusunda İstanbul Boğazı, kuzeyinde ise Karadeniz doğal sınırlarıdır.

Belgrad Ormanları, İstanbul`un kuzeyinde, İstanbul Boğazı`nın batısında bulunan ormanlık bölge. Sarıyer ilçesi yakınlarında bulunan ve mesire amaçlı kullanılan bölge Karadeniz kıyılarına 45 km. kadar yaklaşır.

Yüzölçümü 5.300 hektar olan bölgenin en yüksek yeri 230 metrelik Kartaltepe`dir. Ormanlık alanda ağırlıklı olarak meşe, gürgen, kayın ve kestane ağaçları bulunur.

Belgrad Ormanları`nda şehrin su ihtiyacını karşılamak için yapılmış altı bent bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla birbiri ardına inşa edilen, Topuzlu Bendi (1750), Valide Bendi (1796) ve 2. Sultan Mahmut Bentleri (1839) buradadır. Bu bölgeler ayrıca mesire yeri olarak da kullanılmaktadır.

Bu bölgeye, Belgrad Ormanları ismi, Kanuni Sultan Süleyman`ın Belgrad Seferi`nden dönerken getirdiği esirleri bu bölgeye yerleştirmesinden dolayı verilmiştir. Esirlerin yerleştirildiği köye Petra Köyü denmiştir. Petra 1898`de kaldırılmıştır.

Girişin ücretli olduğu Ormanlar`da 700 dönüm kadar bir bölge halkın kullanımına açık olarak piknik alanı düzenlenmiştir.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Belgrad Ormanları
Belgrad Ormanları