Belle & Sebastian

Adını 60’lı yıllarda Fransız televizyonlarında yayınlanan, dağlarda yaşayan bir çocuk ve onun köpeğini konu alan bir çizgi filmden alan Belle & Sebastian, 1996 yılının başlarında Glasgow, İskoçya’da bir café’de kuruldu.

Grubun solisti Stuart Murdoch, grup kurulmadan once çok sevdiği grup olan Felt’in solisti Lawrance’ı bulabilmek için Glasgow’dan Londra’ya gitti. Fakat idolünü bulamadı. Glasgow’a geri döndükten sonra Murdoch; üniversiteye yaıldı. Bu sırada şarkı sözleri yazıp besteler yapmaya da başladı. Üniversitedeki son senesinde müzik işletmesi dersi aldı. Bitirme ödevi ise bir grup kurup album çıkarmaktı. Bu projesi için kemancı Sarah Martin, gitarist Stevie Jackson, keyboard da Chris Geddes, basçı Stuart Davis, davulcu Richard Colburn ve çellocu Isobell Campbell’ı buldu. Grupta yer alan bu yedi kişi de üniversite öğrencisiydi ve ortak düşünceleri bu grubu sadece bir proje olarak bırakmak, müziğin hayatlarına girip onları yönlendirmesini engellemekti . Hatta grup sadece 2 albüm çıkarıp dağılmayı planlıyordu.

Grubun, kişisel ve görkemli soundları, Tindersticks’in melankolik vokalleri ve poetik şarkı sözleriyle büyük benzerlik gösteriyor. Bu soundun en büyük özelliği ise elle tutulabilir; somut bir gerçeklik üzerinde kendini ispat ediyor olmasıdır.

Pop hareketinin en görkemli dönemlerinden biri olan 1996 yılının Mayıs ayında grubun ilk albümü olan “Tigermilk” Electronic Honey Records etiketiyle piyasaya çıktı sadece 1000 adet basılan ve sadece smaille yapılan siparişlerle, bir ay gibi kısa bir süre içerisinde tükendi. Piyasanın içine girdikleri ilk iki sene, grup elamanları, özel hayatlarını koruma altına aldı. Albümlerinde ve basın için verilmesi gereken fotograflarda bile grupta yer almayan bir kız fotografını kullanıyorlardı. Grubun bir başka özelliği ise, konser mekanlarında ve kafalerde konserler vermekle kalmayıp konser alanı olarak kendilerine kütüphaneleri, kiliseleri ve evleri de seçiyor olmalarıydı.

Radio 1 dj’lerinden Mark Radcliffe’inde büyük destekleriyle grup, kısa bir süre içerisinde Londra’nın bağımsız plak şirketlerinden biri olan Jeepster Records’la anlaşma imzaladı. 10 gün içinde grubun ikinci albümü “If You’re Feeling Sinister” da tamamlandı. Ve 18 Kasım’da albüm piyasaya sürüldü.

Grubun karanlık tınıları, Murdoch’ın tuhaf davranışları ve duyarlı şarkı sözleri; başta Fransa olmak üzere San Fransisco gibi müzik piyasasının yeniliklere açık alanlarında adından sıkça söz ettirmeye başladı. Grubun başarılı yükselişi “The Sunday Times” Gazetesi - “The Face” gibi dergilerde de adından sıkça bahsettirmeye başladı.

Grup 1997 yılının Mayıs ayında, “Dog On Wheels”; 28 Temmuz’da piyasaya çıkardıkları “Lazy Line Painter Jane” ve 13 Ekim’de piyasaya çıkardıkları “3… 6… 9… Seconds Of Light” EP’leriyle bir kez daha müzik piyasasına döndü. Grubun son olarak piyasaya çıkan, “3… 6… 9… Seconds Of Light” EP’leri Ekim ayında İngiltere Müzik Listeleri’ne 40 numaradan giriş yaptı. Bu dakikadan sonra ise grubun part-time trompetçisi olan Mick Cooke artık grubun tam kadrolu elemanlarından biri oldu.

Belle & Sebastian’ın Amerika’da ki başarılı yükselişleri grubun aynı yılın sonu Matador Records’la anlaşma imzalamasına sebep oldu ve grup bir sonraki yıl yeni albümleri “The Boy With The Arab Strap”ı piyasaya sürdü.

Grup, Eylül ayında İngiltere Müzik Listeleri’ne 12 numaradan giriş yaptı. Aynı yıl grup Brit Ödüllerin’de “En İyi Çıkış Yapan İngiliz Grup” ödülünün de sahibi oldu. Belle & Sebastian 1999 yılında “Tigermilk”i tekrar piyasaya sürdü.

Bununla birlikte Belle & Sebastian üyelerinden Stuart Davis; Looper adıyla, Isobel Campbell ise Gentle Waves adıyla solo çalışmalarını piyasaya sürdü. Ayrıca Stevie Jackson ve Chris Geddes V-Twin, Richard Colburn Snow Petrol adındaki yan projelerini hayata geçirdi.

Bir sonraki yıl Stuart David, ilk romanı Nalda Said’i piyasaya sürdü. Hemen ardından Looper’la daha fazla zaman geçirebilmek, gruba daha yoğunlaşabilmek için Belle & Sebastian’dan ayrıldı. Grubun diğer elemanları müzik piyasasına 2000 yılı çıkışlı albümleri “Fold Your Hands Child You Walk Like A Peasant”la tekrar geri döndü. Bu albümle grup ilk kez TOP OF THE POPS’a katılma fırsatı da buldu.

Belle & Sebastian’ın yeni EP’si “Jonathan David” ise 18 Haziran’da müzik marketlerdeki yerini aldı. “Jonathan David”de grup üyeleri, daha önce “Fold Your Hands Child You Walk Like a Peasant” albümünde birlikte çalıştıkları prodüktör Tony Doogan’la tekrar bir araya geldi. Bu EP’de henüz yayınlanmamış 3 parça ki bu parçalar ‘Jonathan David’, ‘Take Yor Carriage Clock and Shove It’ ve canlı performans kaydı olan ‘The Loneliness of a Middle Distanve Runner’ yer alıyor.

Grubun projeleri arasında bir de soundtrack çalışması bulunuyor. Grup, Todd Solondz’un yeni filmi “Storytelling” için çalışmalarda bulundu. Film aslında iki bölümden oluşuyor; birinci bölümünün müzikleri Nathan Larsson tarafından hazırlandı. Todd Solondz’un bir önceki filmi 99 yılı çıkışlı “Happiness”dı; filmde Michael Stripe ve Rain Phoenix rol alıyordu.

Yanıtlar