--}}

Belucistan Eyaleti, Pakistan

Belucistan, Pakistan'ın en batıdaki ve en büyük eyâleti. Batıdan İran, kuzeybatıdan Afganistan, kuzeydoğudan ve doğudan da Kuzeybatı Sınır, Pencab ve Sind eyâletleri ile çevrilidir. Güneyde Umman Denizine kıyısı vardır. Eyâlet bugünkü sınırlarıyla 1 Temmuz 1970'te oluşmuştur.

Belucistan, Pakistan'ın en batıdaki ve en büyük eyaleti. Batıdan İran, kuzeybatıdan Afganistan, kuzeydoğudan ve doğudan da Kuzeybatı Sınır, Pencab ve Sind eyaletleri ile çevrilidir. Güneyde Umman Denizine kıyısı vardır. Eyalet bugünkü sınırlarıyla 1 Temmuz 1970'te oluşmuştur. Coğrafya Belucistan coğrafi bölgelere göre Pakistan, ülkenin en büyük ili, Pakistan toplam alanının yaklaşık% 48 teşkil olduğunu. 2009 tahminlerine göre, Balochistan yaklaşık 10 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Komşu bölgelere İran doğuya kuzeyinde, Pencap ve Sindh için batısında, Afganistan ve Kuzey Batı Sınır Eyaleti üzeresiniz. Güneyde Arap Denizi olduğunu,Eyaletteki ana dilleri yerel beluci ve Brahui, ancak çoğunluk dili Peştuca olduğunu belirtir.

Demografi

Belucistan'ın nüfusu yaklaşık 11.934.339 milyondur ve Pakistan nüfusunun %5 ini oluşturur.Eyalet nüfusunun % 52 sini Beluciler % 40 ını Peştunlar % 8 ini Pencabi,Kürtler ve Farslar oluşturur.

Eyalet

Belucistan

Eyaletin ilçeleri

Eyalete bağlı olan ilçeler ve eyalet içindeki konumları aşağıda gösterilmiştir.

Beluci

Ad, "Baluch / Baloch" olduğu tartışma bürünmüş. Bazıları anlam bir Aryan (Eski Farsça) sözcük olduğunu iddia ederken, "göçebe" anlamına gelir ki "horoz sorguç." Beluci dili İran, Pakistan, Afganistan, Hindistan, İran Körfezi, Arap-Türkiye, Türkmenistan ve Doğu Afrika'da konuşulur. Kürtçe, Farsça, Peştuca, Dari, Tacik, Osetya içerir Hint-Avrupa dil ailesinin İran grubunun bir üyesi olarak sınıflandırılır. Baluchi yakından Kürtçe ve Farsça ile ilgilidir. Doğu ve Batı: İki ana lehçeleri vardır. Ama, Baluchi konuşanların toplam sayısı tahmin etmek zordur çoğu aynı zamanda en yaygın Baluchi literatürde kullanılmış lehçesi olan Batı Baluchi, konuşuyoruz, altı milyon civarında muhtemelen vardır. Batı lehçesi içinde iki ayrı lehçeleri, Rakhshani (kuzey bölgelerinde) ve Makrani (güneyde) vardır. Doğu Baluchi lehçeleri (Pakistan Belucistan, Pencap ve Sindh kuzey-doğu bölgelerde) konuşulan bölgelerde bunun çok az yazılı olarak kullanıldığı için hesaplar eğitim, gelir, özellikle az gelişmiş birçok yolu vardır. http://www.iranchamber.com/people/articles/cultural_anthropology_of_baluchis.php

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.