Benjamin Britten

Edward Benjamin Britten. (d.

Benjamin Britten

right|200px|thumb|Benjamin BrittenEdward Benjamin Britten. (22 Kasım1913, İngiltere - 4 Aralık 1976, İngiltere) Piyanist, orkestra şefi ve gelmiş geçmiş en başarılı İngiliz modern dönem bestecilerden birisidir. Vokal eserleri ile ün kazanmıştır.

Hayatı ve Çalışmaları

Diş doktoru bir babanın ve amatör müzisyen annenin oğlu olan Edward Benjamin Britten, ailenin 4 çocuğunun en küçüğü olarak 22 Kasım1913`te Lowestoft, Suffolk`ta doğdu. Yerel okullarda okudu, özel öğretmenlerden piyano ve keman dersleri aldı. 6 yaşından itibaren beste yapmaya başladı ve 9 yaşından ölümüne kadar düzenli olarak beste yapmayı hiç bırakmadı. 1927`de izlediği bir konserde orkestra şefi olan besteci Frank Bridge ile tanıştı ve onun özel öğrencisi oldu. Bir süre sonra Londra`daki Kraliyet Müzik Okulu`na girerek eğitim gördü ve besteleriyle çeşitli ödüller kazandı. 1933`de şaşırtıcı bir başarı kazanan A Boy was Born eserini yazdı; eserin BBC Şarkıcıları tarafından seslendirildiği bir yayın programının provasında tenor Peter Pears ile tanıştı ve böylece ömür boyu sürecek bir dostluk ve iş ilişkisi başladı. Britten`in solo şarkılarının, koral ve opera yapıtlarının çoğu tenor sesi için yazılmıştır ve Pears çoğunun ilk gösterimlerinde solist olmuştur.

1935`den II. Dünya Savaşı`nın başlangıcına kadar BBC Radyosu, GPO Film Şirketi`nin çektiği belgeseller ve Londra`daki sol kanattan pek çok küçük tiyatro topluluğu için çok sayıda eser besteledi. Bu dönemde çoğunlukla eserlerine W.H. Auden söz yazdı.

1939`da Britten, Auden ve Pears birlikte ABD`ye gitti ve Long Island, New York`a yerleşti. 1940`ta Auden ile liselerde sahnelenmek üzere geleneksel Amerikan Halk tiplerine dayanan Paul Bunyan adlı operet üzerinde çalıştı. 1942`de Boston Senfoni Orkestrası Sinfonia de Requiem adlı eserinin prömiyerini yaptı. Bu eserin başarısı üzerine gelen Boston Senfoni Orkestrası efsanevi müzik direktörü Serge Koussevitzky`nin desteğini alarak İngiliz şair George Crabbe`in bir şiirinden esinlendiği yeni operasını yazmaya başladı. Birlikte İngiltere`ye dönmeye karar veren Britten ve Pears, dönüş yolunda bu eserin senaryosu üzerinde çalıştılar; liberettoyu Montagu Slater yazdı. İngiltere`de Aldeburgh`a yerleşen sanatçı, İngiliz müziği için çok önemli bir eser olan Peter Grimes operasını 1945`de tamamladı. Bu eserden sonra opera ve diğer formatlarda çok sayıda opera besteledi. Özellikle çocuklar ve gençlik orkestraları için eserler yazdı. 1976`da kraliçenin doğum gününde kendisine soyluluk unvanı verildi. Bir kalp rahatsızlığı sonucu 4 Aralık 1976`da öldü ve Aldeburgh Mezarlığı`na gömüldü. Bu mezarlıkta, Aldeburg Festivali`nin yaratılmasında kendisi ile birlikte emek veren arkadaşları Peter Pears ve Imogene Holst ile yan yana yatmaktadır.

Sovyetler Birliği`ne yaptığı ziyaretler sonrasında tanışıp, arkadaş olduğu Shostakovich, Britten`e 14. Senfonisi`ni adamıştır.Kaynaklar

Vikipedi

Benjamin Britten

Fransızca Benjamin Britten kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. Benjamin Britten (1913-1976), English composer and pianist

Benjamin Britten

n. (1913-1976) English composer and pianist n. Benjamin Britten (1913-1976), English composer and pianist

Benjamin Britten

İngilizce Benjamin Britten kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
s. Benjamin Britten (1913-1976), pianista y compositor inglés

Benjamin Britten

İngilizce Benjamin Britten kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. Benjamin Britten (1913-1976), englischer Komponist und Pianist

Benjamin Britten

İngilizce Benjamin Britten kelimelerinin Portekizce karşılığı.
s. Benjamin Britten (1913-1976), compositor e pianista inglês

İlgili konuları ara

Yanıtlar