Berat

Berat resmi belge, senet. Osmanlı Devleti'nde bir kimseye verilen rütbe, nişan veya toprak imtiyazını gösterir padişah fermanı. Berata; nişan, berat-ı şerif, nişan-ı şerif ve hüküm de denilmektedir. ...

BERAT (türkçe) anlamı
1. bir buluştan
2. bir haktan yararlanmak için devletçe verilen belge
3. patent
4. osmanlı ımparatorluğu'nda bir göreve atanan
5. aylık bağianan
6. san
nişan ya da ayrıcalık verilen kimseler için çıkarılan padişah buyruğu.
BERAT (türkçe) anlamı
7. Berat resmi belge
8. senet. [[Osmanlı Devleti]]'nde bir kimseye verilen rütbe
9. nişan veya toprak imtiyazını gösterir padişah fermanı. Berata
10. nişan
11. berat-ı şerif
nişan-ı şerif ve hüküm de denilmektedir.
BERAT (türkçe) anlamı
12. (Arapça). 1. Resmi belge
13. imtiyaz belgesi. 2. Osmanlıda bir kimseye verilen nişan
14. rütbe veya toprak imtiyazını gösterir belge. - Erkek ve kadın adı olarak kullanılır.
BERAT (türkçe) ingilizcesi
1. [Berat] v. advise
2. counsel
3. offer guidance
4. consult
5. instruct
6. advocate
7. n. letters patent,
BERAT (türkçe) fransızcası
1. brevet [le]
BERAT (türkçe) almancası
1. Patent

Berat hakkında bilgiler

Berat resmi belge, senet. Osmanlı Devleti'nde bir kimseye verilen rütbe, nişan veya toprak imtiyazını gösterir padişah fermanı. Berata; nişan, berat-ı şerif, nişan-ı şerif ve hüküm de denilmektedir.

Beratlarda istenilen hizmetin adı, mahalli, maaşı veya geliri, verilen şahsın ismi, ne için verildiği; kumandanlık, serdarlık gibi mühim bir vazife ise berat alanın selahiyet derecesi açıkça belirtilirdi. Böylelikle elinde berat olan şahsın bu selahiyet belgesinin dışına çıkması önlenmiş olurdu.

Beratların muhtelif çeşitleri vardır ki bunlar, timar beratı, iltizam beratı, muafiyet beratı, mulakat beratı, malikane beratı, imtiyaz beratı, beylerbeylik, nişancılık, defterdarlık, vezirlik gibi memuriyet beratları, imamet, hitabet, feraşet ve tababet izni verildiğini belirten beratlar ile, serdarlık beratları gibi. Berat verilen kimseden “berat resmi” ismiyle bir vergi alınırdı. Timar beratı bir şahsa verildiğinde, beratta timar sahibinin hüviyeti, timar verilen sancağın kazası, köyü, timarın miktarı, verilme sebebi, ilk mi, tahvilinden mi, mahlulünden mi (yani, birinin üzerinden alarak mı) verildiği, senelik gelir ve istenilen hizmet kayıtlı olurdu.

İltizam beratlarında, berat verilenin ismi, iltizamın verilme sebebi, geçerliği olduğu tarihler, iltizam bedeli ve taksitleri, iltizamın ne şekilde idare edileceği muhakkak belirtilirdi.

Bunlar da, verilen şahsın itibarına, rütbesine ve verilen şeyin önemine göre sade veya ağdalı bir lisan kullanılırdı. Verilen beratlar, veren padişahın hayatıyla kayıtlıydı. Padişahlar değiştikçe, yeni padişahın tuğrası bulunan yeni berat verilir ve bu beratlardan yarım resim (vergi) alınırdı. Yapılan işleme, “tecdid-i berat” denilirdi.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Berat Gecesi

İslam dininde kıymet verilen, mübarek gecelerden. Kameri aylardan Şabanın on beşinci gecesidir. Mübarek geceler, İslam dininin kıymet verdiği gecelerdir. Allahü teala kullarına çok acıdığı için, bazı geceleri üstün tutmuş, bu gecelerdeki dua ve tövbeleri kabul edeceğini ...

Berat, Arnavutluk

Berat (Arnavutça: Rrethi i Beratit) Arnavutluk'un otuz altı ilçeinden birisidir. Berat İli'ne bağlıdır.

Berat Kısal

Berat Kısal (doğ. 21 Mart 1986) İstanbul'da doğmuştur. Boyu 1.92 cm, kilosu 88 kilodur. Fenerbahçe Voleybol Erkek Takımında Pasör Çaprazı mevkinde oynamaktadır. Forma numarası 11'dir. Fenerbahçe'ye 2003 yılında gelmiştir. 10 kere milli olmuştur.

FK Tomori Berat

FK Tomori Berat , Arnavutluk'ta Arnavutluk Süper Ligi'nde yer alan bir futbol kulübü.

Osman Berat Gürzumar

Osman Berat Gürzumar (d. 1960 Ankara ) , Türk hukuk profesörü. Osman Berat Gürzumar 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra hukuk eğitimine Adalet Bakanlığı bursu ile İsviçre'de Bern Üniversitesi'nde devam etmiştir. Burada 1987 yılında ...

Berat Albayrak

Berat Albayrak Türk iş adamı ve Çalık Holding Genel Müdürü.

Berat Genç

Berat Ali Genç (d. 24 Haziran 1993, Akyazı, Sakarya), Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Sakaryaspor'da oynamaktadır.

Berat TV

Berat TV, Türksat ve Teledünyadan yayın yapan televizyon kanalıdır. Dini içerikli yayınlar ve ilahiler yayınlamaktadır.