Bergama

Bergama: 1990 sayımına göre toplam nüfusu 101.421 olup, 42.554’ü ilçe merkezinde, 58.

Bergama

Bergama: 1990 sayımına göre toplam nüfusu 101.421 olup, 42.554’ü ilçe merkezinde, 58.867’si köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağına bağlı 43, Göçbeyli bucağına bağlı 15, Kazak bucağına bağlı 15, Turanlı bucağına bağlı 18, Vont bucağına bağlı 11 ve Zeytindağı bucağına bağlı 14 köyü vardır. Yüzölçümü 1688 km2 olup, nüfus yoğunluğu 60’tır. İlçe toprakları etrafı dağlarla çevrili bir çöküntü alanından meydana gelir. Kuzeyinde Madra Dağı güneyinde Yund Dağı yer alır. İlçe topraklarını Bakırçay sular. Madran Dağı orman yönünden zengindir.

Ekonomisi tarıma ve turizme dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri pamuk, tütün, susam, zeytin ve üzümdür. Dağlık kesimlerde küçükbaş hayvan besiciliği yapılır. Arıcılık giderek yaygınlaşmaktadır. Köylerde halı ve kilim dokumacılığı yapılır. Tarihi eserleri, plajları ve içmeleri ile turizm bakımından önemli bir merkezdir. Pamuklu dokuma fabrikası başlıca sanayi kuruluşudur.

İlçe merkezi Madra eteklerinde, Bakırçay’ın kenarında kurulmuştur. İzmir-Çanakkale karayolu doğu kıyısından geçer. İlçe, 130 senelik Bergama krallığına başşehirlik yapmış, o devirde dünyanın sayılı kültür merkeziydi. M.Ö. 2. asırda Bergama’da 200.000 ciltlik kütüphane bulunuyordu. İl merkezine 105 km mesafededir. Belediyesi 1896’da kurulmuştur.

Bergama

İzmir iline bağlı ilçelerden biri.

Bergama

Türkçe Bergama kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Bergama] n. pergamon
Bergama köyleri hakkında hiç bir teknik bilgiden bahsedilmemiş, köylerinin arazi miktarı, tarımsal faaliyetleri, toprak yapısı, halkın geçimini ne ile nasıl sağladığı ile ilgili hiç bir bilgiye ulaşamadım. İnsanlar ne yer ne içer, nasıl geçimlerini sağlarlar. Bergamanın geçmişi ile ilgili her bilgiyi her yerde bulabiliriz. Ancak gerçeklerden hiç bahsedilmemiş, artık tarihimizle gurur duymakla vakit geçireceğimize, birazda gerçekleri görelim.

Bergama (Halk Türküsü) sözleri

Halk Türküsü tarafından albümünde söylenen Bergama adlı şarkının sözleri.

Aşamadım bergama'nın belinden
Kahve içerken fincan kaydı elimden
Bir kurtulsam şu zalimin elinden

Ördeğim gölünüze yüzmeye geldim
Şahinim tolunuza yatmaya geldim

Kalkar kalkar sedirlere dayanır
Basmada şalvar alganlara boyanır
Seni vuran zalım nasıl dayanır

Ördeğim gölünüze yüzmeye geldim
Şahinim tolunuza yatmaya geldim

Elma idim kopardılar dalimdan
Ayırdılar beni nazlı yarimden
Kim ayrılmış ben ayrılmam yarimden

Ördeğim gölünüze yüzmeye geldim
Şahinim tolunuza yatmaya geldim

Bergama'yı kara duman bürüdü
Jandarmalar mahalleye yörüdü
Benim yarim buralarda biridi

Ördeğim gölünüze yüzmeye geldim
Şahinim tolunuza yatmaya geldim

İlgili konuları ara

Yanıtlar