--}}

Berlin Özgür Üniversitesi

Berlin Özgür Üniversitesi (Almanca: ''Freie Universität Berlin'') Berlin'deki en büyük üniversitedir. Üniversitedeki araştırmalar beşerî ve sosyal bilimler ile sağlık ve doğa bilimlerinde yoğunlaşır.

Berlin Özgür Üniversitesi (Almanca: Freie Universität Berlin) Berlin'deki en büyük üniversitedir. Üniversitedeki araştırmalar beşeri ve sosyal bilimler ile sağlık ve doğa bilimlerinde yoğunlaşır. Kullanıcı için önemli not Orjinal adı 'freie Uni' olan okulun Frei kısmı; ücretsiz, serbest, boş, hür, özgür gibi birçok anlama gelmektedir. Üniversitenin adı koyulurken düşünülen anlamına uyan türkçe ismi ise, Berlin Özgür Üniversitesi'dir.

Tarihi

ne bakıldığında bu anlama geldiğide ayrıca anlaşılmaktadır. Tarihi Üniversite 1948 yılında siyasi görüşleri yüzünden evvelce Berlin Friedrich Wilhelms Üniversitesi olan Berlin Humboldt Üniversitesi'nden sürülen öğrenciler tarafından kuruldu. 1968 yılında Paris, Londra ve Berkeley'e paralel olarak solcu Alman öğrenci hareketinin merkeziydi. 1980'lerde okul 66.000 öğrencisiyle Almanya'daki en büyük üniversite haline geldi. Humboldt Üniversitesi'nin yeniden demokratik yapılandırılmasından sonra 1990'larda Berlin Özgür Üniversitesi'nin öğrenci sayısı 38.000'e düşürüldü. Kaynak * * Almanya'da eğitim - Berlin Özgür Üniversitesi tanıtımı

Kaynak

larVikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.