--}}

Bey Dağları

Bey Dağları Antalya ilinin sınırları içinde Toros Dağlarının batı uzantılarından biridir.

Bey Dağları Antalya ilinin sınırları içinde Toros Dağlarının batı uzantılarından biridir. Yükseklikleri 600-3086m aralarında değişen bu Dağ grubu Antalya Körfezinin, kuzeyden güneye doğru körfeze paralel olarak uzanır, ve tam anlamıyla düzgün bir sıra-dağdır.

Dorukları

En tanınmış dorukları şunlardır:
  • Tekedoruğu
  • Bakirli Dağı
  • Tahtalı Dağı
  • Kızlar Sivrisi


Kızlar SivrisiKızlar Sivrisi 3086 m. ile en yüksek doruğudur. Bu doruğa tırmanmak isteyen dağcılar Antalya- Elmalı yolu üzerinden Sedir ormanlarıyla kaplı Çamçukuru Vadisine ve oradanda doruğa doğru yol alırlar. Dağa tırmanış bir günde başarılabilir.

Tahtalı Dağı

Yüksekliği 2360m varan Tahtalı Dağı Kemerin batısında bulunur ve ilginç yamaçlarla süslüdür. 2000m yüksekliğine kadar Çam ve karışık ağaçlı ormanlar ile kaplıdır. Tahtalı Dağı`na tırmanmak isteyen dağcılar Soğukpınar`dan başlarlar ve Akdeniz`i gören sırtlar üzerinden tırmanarak eşsiz manzaralara tanık olurlar.

Bey Dağlarında Tarihi Kalıntılar

Bey Dağları`nda bulunan arkeolojik kalıntıların keşfi 1997`denberi Akdeniz Üniversitesi`nden Prof. Dr. Nevzat Çevik, Yrd. Doç. Dr. İsa Kızgut ve Öğrt. Gör. Süleyman Bulut`un organize ettiği uluslararası bir ekiple araştırılmaktadır. Trebenna, Neapolis, Kelbessos, Onobara, Typallia, Kithanaura gibi pekçok antik kent ve yüzlerce antik çiftlik ve garnizon tespit edilmiş ve sırasıyla yayınlanmaktadır. Bey Dağları kalıntıları doğu Likya ve GB Pisidia kültür bölgelerini kapsar.

Ayrıca bakınızDış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Bey Dağları
Bey Dağları