Beyaz Ordu

Beyaz hareket (Белое движение / Beloye dvijeniye), bilinen adıyla Beyaz Ordu (Белая Армия / Belaya Armiya) ya da Beyaz Muhafız Birlikleri (Белая Гвардия / Belaya Gvardiya) ve mensup olanların ismiyle Beyazlar (Белые / Belıye) veya Beyaz Muhafızlar (Белогвардейцы / Belogvardeysı) Rusya'nın askeri kuvvetlerinin bir bölümünü oluşturur.

Beyaz Ordu hakkında detaylı bilgi

Beyaz hareket, bilinen adıyla Beyaz Ordu (Белая Армия) ya da Beyaz Muhafız (Белая Гвардия, белогвардейцы) ve mensup olanların ismiyle Beyazlar (Белые, or the derogatory Беляки) veya Beyaz Ruslar (Diğer anlamları olan bir terim) Rusya`nın askeri kuvvetlerinin bir bölümünü oluşturur.Bolşevik`lerin Ekim Devrimi`nin ardından politik ve askeri olarak 1917den 1923e kadar Rusya İç Savaşı süresince Kızıl Ordu ile savaşmıştır.

Yapısı ve İdeolojisi

``Beyaz`` ünvanının bir çok yorumu vardır. İlk olarak, ``Kızıllar`` `ın; yani devrimci, Sovyet`lerin ve Komünizm`in destekcisi, Kızıl Ordu`nun zıttıdır. İkincisi, kelime olarak "beyaz"ın monarşik çağrışımları vardır: tarihte birleşik Rusya`nın ilk kralı, Ivan III, o dönemde "Albus Rex" ya da "beyaz kral" adıyla çağırılırdı.

left|thumb|200px|Bir Ordu propoganda posteri, Lev Troçki (Leon Trotsky) için hazırlanmış. ]

Kesin konuşmak gerekirse, tek parça bir "Beyaz Ordu" var olmadı; merkezi koordinasyon eksikliği çekti, Beyaz muhafızlar hiçbir zaman gevşek karşı-devrim konfederasyonunun kuvvetleri olmanın ötesine geçemedi. Kendilerini anti-Bolşevik Rusya vatanseverleri olarak adlandırmalarına rağmen, çoğu Beyaz Ordu komutanlarının kesin bir ideolojik görüşü yoktu. Beyaz Ordu liderleri arasında, ne General Kornilov ne de General Denikin monarşizm taraftarıydılar. Diğer yanda, General Wrangel`in monarşizm sempatisi vardı, fakat, konuyu açtığında anlaşıldı ki, demoktarik olarak seçilmiş anti-Bolşevik bir Rus Hükümeti emrinde de çalışmaya istekliydi. Hiçbir olayda, birçok komutanı monarşik fikirlere tutunsa da, bazen gerçekleştirilse de genellemek doğru olmaz, Beyaz Ordu monarşik bir ordu değildi. Şöyle söylenebilir ki, Beyaz Ordu genel hatlarıyla; tek parça, birleşik, çokuluslu Rusya`ya inanmıştı. (Eski Rusya İmparatorluğu üzerinde ulus-devletleri yaratmak isteyen bölücülerin ve ayrılıkçıların karşıtı oldular.)Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Beyaz Ordu maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Beyaz Ordu, Kara Baron

Beyaz ordu, kara baron (Rusça: Белая армия, чёрный барон / Belya armiya, cherniy baron), Kızıl Ordu en güçlü (Красная Армия всех сильней / Krasnaya Armiya vsekh silniy) adıyla da bilinen Sovyet popüler şarkısı. Rusya İç Savaşı sırasında ...

Kızıl Ordu

Kızıl Ordu, S.S.C.B.'nin ordusudur. Adının ''Kızıl'' olması, komünist rejimi korumasından dolayıdır. II. Dünya Savaşı'nda içine bütün halkı alarak ülkeyi Alman işgalinden kurtarmış ve ülkenin toparlanmasına yardım etmiştir. S.S.C.B.'nin 1991'deki yıkılışına kadar ...

Beyaz Çöl Güneşi (film)

Beyaz Çöl Güneşi (Rusça: Beloe Solnitse Pustıni/Белое солнце пустыни) (1969), Sovyet filmi. Film Sovyetler Birliği'nin en popüler ve kült sinema yapıtlarından biridir.

11. Ordu (SSCB)

11. Ordu (Rusça: 11-я армия), SSCB'nin Kızıl Ordu'suna bağlı ordu. Ekim 1918'de Bolşevikler tarafından Güney Cephesi olarak harekete geçirilmiştir.

Kızıl Ordu'nun Gürcistan'ı İşgali

Kızıl Ordu'nun Gürcistan'ı İşgali bir diğer ismiyle Sovyet–Gürcü Savaşı ya da Sovyetlerin Gürcistan'ı İşgaliDebo, R. (1992). ''Survival and Consolidation: The Foreign Policy of Soviet Russia, 1918-1921'', pp. 182, 361-364. McGill-Queen's Press. ISBN 0-7735-0828-7 (15 Şubat – 17 ...

Karaağaç, Ordu

Karaağaç, Ordu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Akkese, Ordu

Akkese, Ordu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Teyneli-Çavuşlar-Öceli bağlantılı ulaşım yoluna 12 km mesafededir.

Beyaz Nilüfer İsyanı

1796-1804 yılları arasında Çinde ortaya çıkmış dini-etnik iç isyan.

4. Ordu (SSCB)

4. Ordu (Rusça: 4-я армия), SSCB'nin Kızıl Ordu'suna bağlı ordu.

19. Ordu (SSCB)

19. Ordu, Sovyetler Birliği'nin Kızıl Ordu'na bağlı bir kara ordusudur. II. Dünya Savaşı'nın hemen öncesinde 1941 yılı Haziran ayında teşkil edilmiş, 1945 ya da 1947 yılında lağvedilmiştir.

Finlandiya

Finlandiya Cumhuriyeti (Fince: Suomi veya Суоми, İsveççe: Finland). Kuzey Avrupa'da Baltık Denizi kıyısında bir Kuzey ülkesi. İskandinavya yarım adasındadır. Finlandiya'nin komşuları; doğusuda Rusya, kuzeyinde Norveç ve batısında İsveçtir. ...