--}}

Beyazdeniz

Rusya'nın kuzeydoğusunda, Barents Denizi'nin kıta içine doğru oluşmuş bir uzantısıdır. Batıda Karelye (Karelya) ile, kuzayde Kola Yarımadası ile, kuzeydoğuda da Kanin Yarımadası ile çevrelenmiştir.

Beyazdeniz ya da Beyaz Deniz (Rusça: Бе́лое мо́ре) Rusya'nın kuzeydoğusunda, Barents Denizi'nin kıta içine doğru oluşmuş bir uzantısıdır. Batıda Karelye (Karelya) ile, kuzayde Kola Yarımadası ile, kuzeydoğuda da Kanin Yarımadası ile çevrelenmiştir.

Arhangelsk kentinin önemli limanı Beyaz Deniz`de kurulmuştur. Rusya`nın tarihine de bakıldığında, bu alan Rusya`nın uluslar arası anlamda ana deniz ticaret merkezi olmuştur. Modern çağlarda deniz, Sovyet Rusya`nın önemli bir donanma ve denizaltı üssü olmuştur. Beyaz Deniz - Baltık Kanalı bu iki denizi birbirine bağlar.

Beyaz Deniz`in tümü Rusya`nın yönetimindedir ve Rusya`nın dahili denizidir. Denizin kıyısı boyunca 4 ana körfez vardır: Kandalakşa Körfezi, Onega Körfezi, Dvina Körfezi ve Mezen Körfezi`dir. Deniziin en önemli adalar grubu ise Solovetsky Adaları`dır. Onega Körfezi`ndeki Kiy Adası içinde bulunan tarihi manastır nedeniyle önemlidir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Beyazdeniz
Beyazdeniz