Beypazarı

İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara'ya bağlı bir ilçedir. Ankara'ya uzaklığı 99km, rakımı ''680m.'dir.

Beypazarı

İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara'ya bağlı bir ilçedir.

Ankara'ya uzaklığı 99km, rakımı 680m.''dir. Merkez nüfusu 42bindir.

Tarihi evleri, gümüş işçiliği ve havucu ile ünlüdür.

İlçe nüfusunun %67'si tarım ile uğraşır. İlçe, türkiye'deki havuç ihtiyacının %60'ını karşılar. Havucun yan ürünleri olan havuç suyu, lokumu, reçeli yörenin değerli ürünlerindendir. Ankara'nın meyve-sebze ihtiyacı da Beypazarı'ndan sağlanır.

Geniş meralara sahip köyler, hayvancılık alanında gelişmiştir; bölge kaliteli tiftik veren Ankara keçisi ile ün yapmıştır.

İlçenin en büyük sanayi kuruluşu Beypi (Beypzaraı Tarımsal Üretim Sanyi ve Tic. A.Ş.)dir. Bu kuruluş, 1992'de Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasına girmeyi başarmıştır. Yem, un , çeltik fabrikaları da bulunmaktadır.

İlçede 1999'da tarihi konakların restore edilmesi ile başlayan turizm alanındaki atılım, büyük ekonomik canlanmayı beraberinde getirmiştir. Yıllık ziyaretçi sayısı 150bine ulaşan Beypazarı, 600 yatak kapasitesine sahiptir.

Beypazarı'nda altın, gümüş, bakır ve dokuma işçiliği eskiden çok gelişmiş olmasına rağmen günümüzde eskiye oranla düşük seviyede devam etmektedir. Ancak, gelişen turizm hareketiyle son yıllarda bir canlanma içine girmiştir.

Beypazarı'nın ünlü yemekleri şunlardır:Tarhana, Yaprak Dolması, Yalkı, Bici, Göce, Perçem, Yarımca, Beypazarı Güveci, Kartalaç, Bazlama Ekmeği, Oğmaç, Tohma, Yarımca, Şerit, Uruş Kapaması, Beypazarı Kurusu, Mumbar (Beypazarı Sucuğu), Baklava (80 katlı), Ebesüt, Höşmelim, Havuç Lokumu.Bu yemeklerin bir kısmı Türk patent Enstitüsüne kayıtlıdır. İlçede turizm sektörünün canlanması ile yöre mutfağı canlandırılmıştır.

Beypazarı'nın trona madeni (soda külü) rezervi 237 milyon tondur ve dünyanın en büyük ikinci rezervidir. Yüksek teknoloji sayesinde sondajla sıvı hale getirilerek yerüstüne çıkarılmaktadır. Yıllık 3.6milyar kilowat saat üretim gerçekleştirerek Türkiye'nin en yüksek verimle çalışan santrali olan Çayırhan Termik Santrali, Nallıhan ilçe sınırları içinde kalmakla birlikte Beypazarı'na 10 km uzaklıktadır. Çayırhan linyit madenleri de kapasite ve işçi güvenliği açısından iki kez Avrupa'nın en iyisi seçilmiştir.
arkadaşlar selam ben de bu güzel ve şirin ilçenizi gezip görmek bayram tatilimi burada geçirmek istiyorum benim sormak istediğim GÜRLEYİK KÖYÜ burası hakkında bilgi almak istiyorum internette bilgi alabilecğim bir bir yer varmı köyde bulunan bir çay var küçük ve doğal şelaleleri olan bir televizyonda programında gördüm sudan kaynagına kadar yürüyüş yapıtılar orayı çok görmek istiyorum bana bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim. email :ibrahimdagli06@mynet.com
Bende doğma büyüme beypazar lıyım. çok güzel bir yer gerçekten çok güzel bir ilçe gezilecek bir çok yeri var...tarhana çorbası, yaprak sarması, güveç (etli pilav), 80 katlı ev baklavası meşhurdur ilçemizde en çokta güveci severim... beypazarına geldiğindede havuç suyunu içmeden gidilmez:))))
beypazarı gerçekten çok güzel bir yer,çok ünlü şeyleri var ve gerçekten beypazarıanlatılmaz yaşanırlardan burayı gelip görmenizi çok isterim ama unutmayınki görmeye gerçektendeğer bir yer......
arkadaşlar bazı şeyler anlatılmaz ya evet işte beypazarıda onlardan... nesi değil neleri ünlü denmeli...yemekleri, kurusu, havuç lokumu, havuç döneri,havuç suyu, konakları, taze sebze ve meyveleri vb... gezip görmenizi tavsiye ederim buyrun gelin bekleri. beypazarı gençlerinden mustafa çobanoğlu

beypazı çok güzel
merhaba beypazarını tarif etmekle bitiremem herşeyiyle gerçekten görülmesi gereken bir ilçe,diliyle,doğal insanlarıyla...bende doğma büyüme beypazarlı olarak ilçemi çok ama çok seviyorum.görülcek ve özlencek bir ilçe...bende beypazarı gençlerinden Esra Ünsal.

Yanıtlar