Biafra Cumhuriyeti

Biafra Cumhuriyeti, günümüzde Nijerya güneydoğu bölgesinde bulunan ve 1967 ila 1970 yılları arasında bağımsız olan devlet.

Biafra Cumhuriyeti, Mayıs 1967`de tek taraflı olarak Nijerya`dan bağımsızlığını ilan eden ayrılıkçı Batı Afrika devleti, Nijerya`nın eski doğu bölgesi. Nüfusunun çoğunluğunu İboların oluşturduğu Biafra`nın bağımsızlığı Ocak 1970`te sona ermiştir.

Ekonomik ve siyasi istikrarsızlık, darbeler, ayaklanmalar ve etnik sürtüşmeler 1960`ların ortalarında Nijerya`da toplumsal yaşamın belirleyici özellikleriydi.Hausaların çoğunlukta bulunduğu kuzeyde, daha varlıklı ve eğitim görmüş İbo azınlığına karşı duyulan hoşnutsuzluk giderek şiddete dönüştü. Eylül 1966`da Kuzey Bölgesi`nde 10-30 bin İbo katledildi, yaklaşık 1 milyon İbo da soydaşlarının bulunduğu Doğu Bölgesi`ne iltica etti. Ardından İbo olmayanlar da Doğu Bölgesi`nden sürüldü.

Bütün bölgelerin temsilcilerinin bir anlaşmaya varması yönündeki çabalar başarısız kaldı. Doğu Bölgesi`nin başkanı Yarbay Odumegwu Ojukwu danışma meclisinin verdiği yetkiyle 30 Mayıs 1967`de bölgenin Biafra adıyla egemen ve bağımsız bir devlet olduğunu ilan etti. Federal hükümetin başkanı General Yakubu Gowon Biafra`yı tanımayı reddetti Temmuzda patlak veren çarpışmalarda Biafra kuvvetleri önceleri üstün geldi; ama hemen ardından sayısal üstünlüğü elde tutan federal kuvvetler Biafra sınırlarını güneyden, batıdan ve kuzeyden zorlamaya başladı. Biafra, savaş sırasında başlangıçtaki topraklarının yüzde 90`ını yitirdi. 1968`de deniz limanlarını kaptırmış, tümüyle bir kara ülkesi durumuna gelmişti. Ancak havayoluyla ikmal yapılabiliyordu. Ardından açlık ve hastalık baş gösterdi. Ölü sayısına ilişkin tahminler 500 binle birkaç milyon arasında değişiyordu.

Afrika Birliği Örgütü (OAU), papalık ve başka ülkeler, savaşan taraflar arasında uzlaşma sağlamaya çalıştı. Çoğu ülke, Gowon rejimini tüm Nijerya`nın hükümeti olarak tanımayı sürdürdü. İngiltere ve Sovyetler Birliği de Nijerya`yı silahla destekledi. Bu arada açlıktan ölen Biafralı çocukların uluslararası düzeyde doğurduğu dayanışma sonucunda başta Portekiz olmak üzere birçok ülke Sí£o Tomí© ve Prí­ncipe üzerinden Biafra`ya havayoluyla gıda maddesi ve ilaç gönderdi. Fildişi Kıyısı, Gabon, Tanzanya, Haiti ve Zambiya Biafra`yı bağımsız bir üke olarak tanıdı, Fransa, Rodezya ve Güney Afrika Cumhuriyeti de Biafra`ya gizli yollardan askeri yardım gönderdi.

Biafra kuvvetleri Aralık 1969 sonu ile Ocak 1970 başındaki bir dizi çarpışma sonucunda yenik düştü. Ojukwu, Fildişi Kıyısı`na kaçtı, sağ kalan Biafra subayları 15 Ocak 1970`te federal hükümete teslim oldu. Tümüyle bozguna uğrayan Biafra, bağımsız varlığını yitirdi.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Biafra Cumhuriyeti ilgili konular

 • Biafra

  Biafra Cumhuriyeti, günümüzde Nijerya güneydoğu bölgesinde bulunan ve 1967 ila 1970 yılları arasında bağımsız olan devlet.
 • Mali - Yönetimi

  Ülke adı: Resmi tam adı: Mali Cumhuriyetikısa şekli : MaliYerel tam adı: Republique de Maliyerel kısa şekli: Malieski adı: Fransız Sudanı v
 • Birleşmiş Milletler'e üye ülkeler

  Birleşmiş Milletler'e üye ülkeler (185 ülke) Üyeler (Giriş tarihleri) ABD (24 Ekim 1945) Afganistan (19 Kasım 1946) Almanya (18 eylül
 • Biafra Cumhuriyeti

  Biafra Cumhuriyeti, günümüzde Nijerya güneydoğu bölgesinde bulunan ve 1967 ila 1970 yılları arasında bağımsız olan devlet.
 • Nijerya İç Savaşı

  Nijerya İç Savaşı, diğer adıyla Biafra Savaşı, 6 Temmuz 1967-13 Ocak 1970 tarihleri arasında süren savaş. Nijerya'nın güneydoğu illerini
 • Gürcistan devlet başkanları listesi

  Gürcistan devlet başkanları listesi, 1918 yılından beri Gürcistan'ın başında bulunan devlet başkanlarının listesidir.
 • Jakaya Kikwete

  Jakaya Mrisho Kikwete (d. 7 Ekim 1950), 4. ve şimdiki Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı. Kikwete 31 Ocak 2008 - 2 Şubat 2009 tarihleri
 • Slovakya Başbakanı

  Slovakya Cumhuriyeti Başbakanı ( veya ''''), Slovakya Cumhurbaşkanı ve Ulusal Konsey Başkanı'ndan sonra en yüksek 3. siyasi makamdır. Slovakya
 • Benin Cumhuriyeti (1967)

  Benin Cumhuriyeti, günümüzde Nijerya topraklarında bulunan ve 1967 yılında bir gün süre ile bağımsızlığını ilan eden Afrika ülkesi.
 • Kongo Halk Cumhuriyeti

  Kongo Halk Cumhuriyeti, 1969 yılından 1992 yılına kadar bugünkü Kongo Cumhuriyeti sınırları içerisinde kurulan devlet.
Biafra Cumhuriyeti
Biafra Cumhuriyeti