biberiye

Alm. Rosmarin, Fr. Romarin, İng. Rosemary. Familyası: Ballıbabagiller (Labiatae), Türkiye’de yetiştiği yerler: İstanbul, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.

BIBERIYE (türkçe) anlamı
1. Ballıbabagillerden
2. Akdeniz çevresinde çok yetişen
3. güzel kokulu yapraklarını dökmeyen
4. çiçekleri soluk mavi renkli
5. çok yıllık bir bitki (Rosmarinus officinalis).
BIBERIYE (türkçe) anlamı
6. ballıbabagillerden
7. akdeniz çevresinde çok yetişen
8. yaprakları güzel kokulu bir bitki (rosmarinus officinalis).
BIBERIYE (türkçe) ingilizcesi
1. n. rosemary
2. evergreen shrub which grows in Mediterranean regions (used in perfumes
3. medications
4. and as a spice),
BIBERIYE (türkçe) fransızcası
1. romarin [le]
BIBERIYE (türkçe) almancası
1. n. Rosmarin

Biberiye hakkında detaylı bilgi

(Rosmarinus officinalis);


Alm. Rosmarin, Fr. Romarin, İng. Rosemary. Familyası: Ballıbabagiller (Labiatae), Türkiye’de yetiştiği yerler: İstanbul, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Bütün ilkbahar ve yaz boyunca soluk-mavi renkli çiçekler açan, 1-2 m yüksekliğinde, kışın yapraklarını dökmeyen bir bitki. Gövdeleri dik ve çok dallıdır. Yaprakları mızrak gibi, etli ve yeşil renklidir. Çiçekleri dalların uçlarında, yaprakların tabanlarında bulunur. Meyveleri esmer renkli ve fındıksıdır. Kuşdili olarak da bilinir.

Kullandığı yerler: Yaprakları ile bundan elde edilen yağı kullanılır. Yaprakları ve çiçekli dallar yaz mevsiminde toplanır ve açık havada kurutulur. Yapraklar ve çiçeklerinden uçucu yağ, tanen, acı maddeler, organik asitler ve glikozit elde edilir. Mide ve barsak uyarıcısı, idrar söktürücü ve safra artırıcı etkisi vardır. Uçucu yağ, uyarıcı olarak haricen kullanılır. Birçok preparatların terkibine girer.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Cila

Maden ya da tahtadan yapılmış eşyaların üzerini parlatmak için kullanılan madde, vernik. Cila, tutkal, reçine, alkol, ketentohumu gibi maddelerden yapılır. Meydana getirilen...

Kolonya

Kolonya Hoş kokulu esansların (eterik yağların) alkolde (ispirtoda) çözünmesiyle elde edilen alkol-esans çözeltisi. Koku verici uçucu madde olarak bergamot, limon, lavanta, biberiye, turunç çiçeği yağı vb esanslar kullanılır. Hemen hemen bütün kolonyalar, kokulu maddelerin ...

Şifalı Bitkiler

Acı bakla : SemenLupini Şeker hastalığına karşı kullanılır.Acı elma yağı : SalviaTriloba Gaz söktürücü, midevi, ter kesici, idrar artırıcıdır. Haricen yara iyiedici ve antiseptik olarak kullanılır.

Kuşdili

Kuşdili Deresi ya da Kurbağalıdere, İstanbul İli 'nin Anadolu yakası nda Marmara Denizi 'ne dökülen başlıca akarsulardan biri.

Malta

Malta Güney Avrupa'da, Akdeniz'de adalar, Sicilya'nın güneyinde yer almaktalar. Malta takımadaları 3 adadan oluşur: Malta, Gozo ve Comino. Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta 237 km², Gozo 68 km² ve Comino 2 km² yüzölçümüne sahiptir. Güney Avrupa'da, Akdeniz'de adalar, ...

Hangi Hastalığa Hangi Yiyecek

İtalya'da 17. yüzyılda barok sanat eğilimlerinin ortaya çıkışı resim sanatının geçmişle ilintilerini kopardı. Ancak barok sanat, İtalya'da daha çok heykel alanında kendini gösterdi. Resim alanında Carracci ailesinden ressamlar faaliyet gösteriyordu. Bu aileden Annibale Carracci ...

Baharatlar

Acı Kırmızı Toz Biber : Acı ve tatlı taze biberlerin kurutulup, dövülmesinden elde edilmiştir.Sıcak yöre yemeklerinin çoğunda kullanılır. Adaçayı : Ballıbabagillerden kokulu bir bitkidir. Ege bölgesinde, çay yapılan bir aromalı ot. Avrupa ülkelerinin mutfaklarında ...

Robespierre (yemek)

Robespierre ince dilimlenmiş bonfileden yapılan bir yemektir. Fransız ekolünü takip eden bir aşçı tarafından yaratıldığı öne sürülmektedir, fakat İtalyan mutfağında da rastlamak mümkündür.== Hazırlanması ==Yemeğin ana unsuru kas yapısı yumuşak, yağlı bir ettir.

Fazilet Vardar Sukan

Fazilet Vardar Sukan, Türk bilim insanı ve mühendis. Ege Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Biyomühendislik Bölümü kurucu başkanıdır.

Afye

Afye kelime anlamı olarak şifalı ve lezzetli demektir.