Bilkent Senfoni Orkestrası

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), Bilkent Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren senfoni orkestrası. Türkiye’nin ilk özel, akademik, uluslararası sanat topluluğu olma özelliğini taşır.

Bilkent Senfoni Orkestrası

right|200px|thumb|Bilkent Senfoni OrkestrasıAnkara`da, Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi olan çeşitli ülkelerden sanatçılar ile aynı üniversitede doktora düzeyinde çalışmalar yapan genç sanatçılardan oluşan senfoni orkestrası. Türkiye`nin ilk özel, akademik, uluslararası sanat topluluğu olma özelliğini taşır.

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), Eylül 1993`te Bilkent Üniversitesi`nin bir sanat projesi olarak kuruldu. “Sinfoniette” tanımına uygun bir topluluk olarak çalışmalarına başladı. Yapısında bir Akademik Oda Orkestrası ve bir Yaylı Çalgılar Topluluğu barındırması nedeniyle bir senfoni orkestrası olmasının yanı sıra bir Orkestralar Topluluğudur. Topluluk, her yıl 60`tan fazla konser vermekte, ayrıca televizyon, radyo ve cd kayıtları yapmaktadır.

“Sanatın toplumsal yaşamada işlevsel kılınması” amacıyla hareket eden orkestra, çeşitli sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapmaktadır ve bu çalışmaları sonucu Mevlana Vakfı`ndan Evrensel Kardeşlik ve Dünya Barışı`na Katkı, Ankara Halkla İlişkiler Derneği`nden Yerelden Evrensele Kültürel Tanıtım ödüllerini almıştır.

2002-2003 konser sezonundan beri orkestranın müzik direktörü Emil Tabakov`dur.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar