Billy Graham

William Franklin Graham, Jr. (d. 7 Kasım 1918) daha çok bilinen adıyla Billy Graham, Evanjelist Hristiyan vaiz-kanaat önderi. Billy, Güneyli Baptist Mezhebi'nin bir üyesidir ve birçok ABD başkanına dinsel danışmanlık yapmıştır. Graham bugüne kadar yaşamış birçok Hristiyan vaizden daha fazla vaaz vermiştir. 2002'ye kadar ise, televizyon ve radyo gibi yayınları da kullanarak iki milyarın üstünde kişiye ulaşmıştır. Graham Harry Truman'dan beri tüm Amerikan başkanlarıyla bir araya gelmiş

William Franklin Graham, Jr. (d. 7 Kasım 1918) daha çok bilinen adıyla Billy Graham, Evanjelist Hristiyan vaiz-kanaat önderi. Billy, Güneyli Baptist Mezhebi'nin bir üyesidir ve birçok ABD başkanı dinsel danışmanlık yapmıştır. Graham bugüne kadar yaşamış birçok Hristiyan vaizden daha fazla vaaz vermiştir. Graham Harry Truman'dan beri tüm Amerikan başkanlarıyla bir araya gelmiştir ve Kongre Altın Madalyası ve Başkanlık Özgürlük Madalyası dahil olmak üzere birçok onura layık görülmüştür. ==Yaşam öyküsüİlk yaşam dönemi Billy Graham, Charlotte, Kuzey Karolina yakınlarındaki bir mandıra çiftliğinde doğmuştur. Morrow Coffey'in oğludur. 1933'te, Graham'ın babası; Graham ve kardeşi Catherine'yi kusana kadar bira içmeleri için zorlamıştır. Bu; onların yaşamları boyunca alkolden nefret etmeleri durumunu doğurmuştur. Billy Graham Merkezi'ne göre Graham, 1934'te Charlotte'deki dini dönüşüm mitinginden çok etkilenmiştir. Bununla birlikte, o yerel dini gençlik oluşumlarına katılmamıştır çünkü o; o dönemlerde "fazla dünyevi" bir yaşamı seçmiştir.

Aile

Graham, 1946'da, kendi sınıfındaki bir kız olan Ruth Bell ile evlenmiştir. Bell'in anne ve babası Çin'de bulunan Presbiteryan Kilisesi'ne bağlı olup, babası L. Nelson Bell bir cerrah olarak orada çalışmıştır. Graham Ruth hakkında konuşurken: "O bana baktı ve gözlerimiz buluştu ve ben onun kesinlikle evlenmek istediğim kadın olduğunu hissettim." demiştir. Ruth'sa Graham'ın Tanrı'nın hoşnutluğunu kazanmak konusunda herkesten istekli olduğunu söylemiştir. Çift evlendikten iki ay sonra kolejden mezun olmuştur. Evlilikten sonra bir süre, Ruth ve Billy bir kulübede yaşamıştır. Ruth 14 Haziran, 2007'de 87 yaşındayken ölmüştür. Çiftin beş çocuğu olmuştur, bunlar: Virginia (Gigi) Graham Foreman; Anne Graham Lotz; Ruth Dienert; Franklin Graham ve Ned Graham'dır.

Evanjelist Vaizlik

Başlangıç

Graham 1939'da Güney Baptist vaizi olmuştur. Ardından "Gecenin İçindeki Nağmeler" adlı radyo programının düzenleme ve finansmanını üstlenmiştir. Daha sonra, müzik yönetmeni George Beverly Shea bir süre onun programında bariton olarak çalışmıştır. Program oldukça başarılı olsa da, Graham 1945'de programdan ayrılmıştır. Graham silahlı kuvvetlerde vaiz olmak istemiştir. Ancak kabakulak olması bu isteğini engelleyen bir faktör olmuştur. Bir zaman sonra, Graham Florida'da sağlığına kavuşmuştur ve bir evanjelist olan Charles Templeton ile Mesih'in Gençleri topluluğuna yönelmiştir. Böylece bir evanjelist olarak ABD ve Avrupa'nın birçok yerine seyahat etmiştir.

Hearst etkisi

Graham, 1949'da Los Angeles'te birçok yeniden doğuş toplantısına katılmıştır. Dinin yeniden canlanması üzerine yaptığı çalışmalar sayesinde Graham, önemli bir ulusal dini figür haline gelmiştir. Bu durumun sağlanmasında nüfuzlu bir gazeteci olan William Randolph Hearst'un etkisi yadsınamayacak derecededir. Birçok insan; Hearst'ın Graham'ı onun yurt sevgisinden dolayı desteklediğini düşünmektedir. Ayrıca; Graham'ın muhafazakar ve komünizm karşıtı duruşunun da bunda etken olduğu iddia edilmektedir.

Olgunluk dönemi

Graham, 1957'de Londra ve New York'taki Madison Kompleksi'nde programlar düzenlemiştir. Londra'daki misyonu yaklaşık 12 hafta sürmüştür; New York'ta ise bu süre 16 haftayı bulmuştur. Ayrıca ilk kez 1959'da dini varlığı sağlamlandırmak amacıyla Avustralya'da çalışmalar yapmıştır. Graham 1948-1952 yılları arsında Minnesota'daki Kuzeybatı Koleji'nde müdürlük yapmıştır. Onun yaşamındaki Evanjelist etkin dönemlerin başlangıcı da bu olay olmuştur. Graham 1960'da ırkçılığ karşı olduğunu söylemiştir. Bunu oditoryum konuşmalarında sık sık dile getirmiştir. Hatta bir konuşmasında siyahi ve beyaz tenli dinleyicileri ayırmak için kullanılan şeridi yırtmıştır. Ayrıca Graham, 1960'lardaki Amerikan Medeni Haklar Hareketi sırasında Martin Luther King'i hapisten kurtarmak için devlete bir miktar kefaret ödemiştir. Bunun yanında 1957'de New York'ta düzenlenen dini canlandırma toplantılarından birine King'i de davet etmiştir. Graham 16 haftalık bir süreçte, Madison Square Garden, Yankee Stadyumu ve Times Square'de birçok kişiye seslenmiş; buradaki konuşmalarında ırkçılığa karşı bir tavır ortaya koymuştur.

Son dönemler

Graham, Soğuk Savaş yıllarında demir perde hattında etkinlik gösteren ilk misyoner olmuştur. Apartheid yıllarındaysa, hükumet tüm insanları eşit görene kadar Güney Afrika'ya gitmemiştir. Apartheid hareketi boyunca ayrışmanın doğru olmadığını dile giren Graham, bu ülkeye ilk kez 1973'te gitmiştir. Graham, eşi Ruth'un doğduğu ülke olan Çin'e de gitmiştir. Ayrıca diplomatik olarak sorunlar yaşanan Kuzey Kore'ye de 1992'de bir seyahat düzenlemiştir. Graham, 11 Eylül saldırıları'dan (2001) kısa bir süre sonra -14 Eylül'de- Washington Ulusal Katedrali'nde bir vaaz vermiştir. Zamanın Amerikan Başkanı George W. Bush da bu toplantıya katılmıştır. 24 Haziran 2005'te Kuzey Amerika'da vaazlar vermeye başlayan Graham, Mart 2006'da Katrina Kasırgası'nın yıkıcı etkilerinin giderilmesine bir katkı olarak "Umut Festivali" adında dini bir festivali örgütlemiştir. 1990'li yılların ortalarından beri parkinson hastalığı ile mücadele eden Graham, sağlık durumunun iyi olmadığını söyleyerek emekli olduğunu açıklamıştır. Graham, Ağustos 2005'te Charlotte, North Carolina'daki bir kütüphaneye gitmek için yürüteç kullanmıştır. Ayrıca Graham, 18 Ağustos 2007'de -88 yaşındayken- bağırsak kanaması teşhisiyle tedavi altına alınmıştır. Billy Graham, yaşamı boyunca 185 ülke ve bölgede 215 milyona yakın insana vaaz vermiştir. Bunun yanında televizyon, video, film ve internet yayınlarıyla da milyonlarca kişiye ulaşmıştır. Ayrıca, 1948'den beri 41 evanjelist öğreti hareketine katılan Graham, 1947'den beri yaptığı Hristiyan vaizlik görevini hastalıktan iyice zayıf düşene dek sürdürmüştür. Vaazlarında ise sık sık stadyum, park ve bulvar gibi geniş alanları kullanmıştır. Bu toplantılarda 5 bin kişiye kadar ulaşan izleyici kitlesine karşı ilahiler seslendirmiştir. ==Siyaset== Politik olarak Graham eski bir Demokrat Parti üyesi olsa da, daha sonra yakın arkadaşı Richard Nixon'un başkan olmasıyla Cumhuriyetçilerin safına geçmiştir. Şu anda Graham: "İsa hiçbir siyasi partiyi tutmadı diyerek." herhangi bir siyasi partiye üye olmayacağını söylemiştir. Genel olarak siyasi alanda çalışan insanları desteklemiyor olsa da; bazı durumlarda siyasi güce destek vermiş; ABD başkanları'nın dinsel konularda ilk danıştığı dini önderlerden biri olmuştur. ==Kaynakça== == Dış bağlantılar == * Billy Graham Evangelistic Association * Anti-Semitic charges * Billy Graham Training Center * Streaming video clip from 1957 event in Times Square * New York journalist goes to Graham's crusade and the gay pride march

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Billy Graham ilgili konular