Bin Umut Adayları

Bin Umut Adayları, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde yüzde 10'luk seçim barajını geçebilmek için DTP, ÖDP, EMEP ve SDP'nin desteklediği bağımsız milletvekili blokudur. 2007 yılı seçimlerinde yürürlükte olan Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 33. maddesi gereğince ülke genelinde geçerli oyların %10'undan fazlasını alamayan partiler milletvekili çıkaramamaktadır.

Bin Umut Adayları, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde yüzde 10`luk seçim barajını geçebilmek için DTP, ÖDP, EMEP ve SDP`nin desteklediği bağımsız milletvekili adaylarının ortak ismidir. Seçim kampanyaları sırasında mor rengini kullanmış olan Bin Umut Adayları arasında Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Orhan Miroğlu gibi tanınmış DTP`lilerin yanı sıra İstanbul 1. Bölge`den Ufuk Uras (ÖDP eski genel başkanı), İzmir 1. Bölge`den Levent Tüzel (EMEP eski genel başkanı), Diyarbakır`dan Akın Birdal (İHD eski başkanı, SDP onursal başkanı), Ankara 1. Bölge`den Şükrü Erbaş (Şair), Konya`dan Ayhan Bilgen (MAZLUMDER eski Başkanı) gibi isimler de yer almaktaydı.

Doğu ve güneydoğu bölgesindeki bazı adayları TBMM`ye seçilen Bin Umut Adayları`nın, Kürt sorunun demokratik düzlemde çözümü ve ülkede demokratik düzenlemeler geliştirilmesi konularını ön planda tutmaları beklenmektedir.

Linklersiyaset-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.