Birinci Sadabad Saray��

Sadabad

Sultan Üçüncü Ahmed zamânında, îmâr edilen, İstanbul’da Kâğıthâne Deresindeki bir mesîre yeri. İstanbul’un en çok sevilen mesîre yerlerinden olan Kâğıthâne semtinde, daha önceki asırlarda at ve okçuluk sporları da yapılırdı. On sekizinci yüzyılda, Sultan...

Sadabad Sarayı (anlam ayrımı)

Sadabad sarayı aşağıdaki anlamlara gelebilir;

Sadabat

Sadabad, 18. yüzyılda Kağıthane Deresi kıyısında Haliç'e doğru uzanan düzlük mesire ve eğlence alanına Lale Devrin'de verilen ad.

Sadabad Paktı

Asadabad

Asadabad Şehristanı

Sadabat Paktı

Sadabat Paktı Türkiye, İran, Irak ve Afganistan arasında, 8 Temmuz 1937'de Tahran'da Sadabad Sarayı'nda imzalanan dörtlü pakt.

İkinci Sadabad Sarayı

Kağıthane nerede, Yeri, Tarihi, Yerleri/Eserleri hakkında bilgi, Filozof.net sitesi, Erişim tarihi:30.04.2013 Birinci Sadabad Sarayı Üçüncü Sadabad Sarayı

İkinci Sadabad Sarayı

İkinci Sadabad Sarayı, İstanbul'da Kağıthane Deresi kenarında bulunan Lale Devri'nin ünlü sarayının yerine 1809-1816 arasında inşa edilen ve 1862'de yıktırılan saraydır.

Üçüncü Sadabad Sarayı

Üçüncü Sadabad Sarayı (Çağlayan Sarayı olarak da bilinir) İstanbul'da Kağıthane Deresi kenarında bulunan Lale Devri’nin ünlü sarayının yerinde Sultan Abdülaziz devrinde inşa edilen, günümüzde Kağıthane Belediye Binası olarak kullanılan saray yapısıdır.