Birleşik Krallık

Birleşik Krallık (United Kingdom), Büyük Britanya adasında yeralan İngiltere, İskoçya, Galler ile İrlanda Adasında yeralan Kuzey İrlanda'dan oluşur. Bu ülkeler, Kuzey Denizi'nde, Avrupa kıtasının batısında Britanya Adaları'nda yer alırlar.

Birleşik Krallık hakkında detaylı bilgi

Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland)

Birleşik Krallık (United Kingdom), Büyük Britanya adasında yeralan İngiltere, İskoçya, Galler ile İrlanda Adasında yeralan Kuzey İrlanda'dan oluşur. Bu ülkeler, Kuzey Denizi'nde, Avrupa kıtasının batısında Britanya Adaları'nda yer alırlar.

Krallık'a ait bir takım başka adalar da vardır: Wight Adası (İngiltere'nin güneyinde), Lundy (Devon ve Galler arasında), Scilly Adaları (İngiltere'nin güneyinde), Anglesey (Galler'in kuzeybatısında) ve İskoçya yakınlarındaki Hebrid Adaları, Orkney Adaları ve Shetland Adaları.

Man Adası ve Manş Adaları (Jersey, Guernsey, Alderney ve Sark adaları) coğrafi olarak Krallık'a bağlı olsa da, resmi açıdan özel statüleri vardır ve yine resmi olarak Krallık'ın parçası sayılmazlar, ancak ona bağımlıdırlar (Dependencies of the Crown). Bu adalar Avrupa Birliği'ne de dahil değildirler.Resmi dil Yok, uygulamada İngilizce Başkent Londra En büyük kent Londra Kraliçe 2. Elizabeth Başbakan Tony Blair Siyasi sistem Anayasal monarşi Yüzölçümü - Toplam - Su %'si Ülkeler arasında 76'ıncı 244.820 km² %1, 3 Nüfus - Toplam (?) - Nüfus yoğunluğu Ülkeler arasında 21'inci 60.094.648 249/km² Para birimi İngiliz Sterlini (£) Saat dilimi UTC, Yaz saati uygulamasında UTC +1 Kuruluşu 1801 Ulusal marş God Save the Queen 2 İnternet alan adı .uk 3 Uluslararası telefon kodu 44
(1) Resmi olarak tanınan bölgesel diller: Galler'de: Galce; Western Adaları'nda: İskoç 'Gaelic' dili.
(2) gayriresmi
(3) ISO 3166-1 listesinde GB


Coğrafya

Birleşik Krallık, Büyük Britanya (İngiltere, İskoçya ve Galler) ve Kuzey İrlanda'dan oluşur. Bu ülkeler, Kuzey Denizi'nde, Avrupa kıtasının batısında Britanya Adaları'nda yer alırlar.

Krallık'a ait bir takım başka adalar da vardır: Wight Adası (İngiltere'nin güneyinde), Lundy (Devon ve Galler arasında), Scilly Adaları (İngiltere'nin güneyinde), Anglesey (Galler'in kuzeybatısında) ve İskoçya yakınlarındaki Hebrid Adaları, Orkney Adaları ve Shetland Adaları.

Man Adası ve Manş Adaları (Jersey, Guernsey, Alderney ve Sark adaları) coğrafi olarak Krallık'a bağlı olsa da, resmi açıdan özel statüleri vardır ve yine resmi olarak Krallık'ın parçası sayılmazlar, ancak ona bağımlıdırlar (Dependencies of the Crown). Bu adalar Avrupa Birliği'ne de dahil değildirler.

Devlet Yapısı

Resmi devlet başkanı: Kral ya da kraliçe. Bölgeli serbest seçimler, parlementer demokrasi. Yürütme gücü: Başbakan önderliğindeki hükümet.

Kraliyet ailesi

Monark: Kraliçe 2'inci Elizabeth. Monark, resmi olarak aynı zamanda İngiliz Milletler Topluluğu'na bağlı (Kanada ve Avustralya'yı da içeren) bazı ülkelerin de devlet başkanıdır. Kraliçenin eşi: Prens Philip. Taht varisleri: Prens Charles, ondan sonra onun en büyük oğlu Prens William, ondan sonra Prens Harry. Elizabeth ve Philip'in diğer çocukları: Prenses Anne, Prens Andrew, Prens Edward. Kraliçenin annesi: Elizabeth Bowes-Lyon (ölümü: 30 Mart 2002).

Yasama gücü

Dünyanın en eskilerinden olan parlamento, iki bölümden oluşur: üyeleri (en çok) beşer yıllık dönemler için seçilen Avam Kamarası (House of Commons) ve çoğunluğunu soyluların oluşturduğu, üyeliğin genellikle babadan oğula geçtiği Lordlar Kamarası (House of Lords). 2001'de Lordlar Kamarası'na üyeliğin çağdaşlaştırılması için bir reform çalışması başlatılmıştır.

Siyasi ve yönetimsel bölgeler

Büyük Britanya ve İrlanda geleneksel olarak countylere bölünmüştür (tekil county, çoğul counties. Sözlük anlamıyla county kontluk demektir). Son 30 yılda yerel yönetim düzeninde büyük değişiklikler yapılmıştır. Bugün countyler tarihi sınırları içinde "coğrafi countyler" olarak bilinirler.

İngiltere ve Galler'de hala countyler vardır, ancak genellikle eskisinden çok daha büyüktürler.

Metropolitan countyler (Londra Büyükşehri London, Birmingham'ı içeren West Midlands, Greater Manchester, Liverpool'u içeren Merseyside, Sheffield'ı içeren South Yorkshire ve Leeds'i içeren West Yorkshire) ve metropolitan olmayan countyler arasında yönetimsel olarak fark vardır. Countyler çoğunlukla belediyelere bölünmüşlerdir.

İskoçya 9 bölgeden ve üç adalar bölgesinden (Outer Islands, Orkney ve Shetland) oluşur.

Kuzey İrlanda ise 20 beldeye ayrılmıştır.

Para Para birimi: İngiliz Sterlini (GBP). Bir sterlin 100 penny'den oluşur (tekil penny, çoğul pence).

Para biriminde onluk sistem 1971'de uygulamaya konulmuştur. Bu tarihten önce bir sterlin 20 şilinden, bir şilin ise 12 pennyden oluşuyordu, yani, bir sterlin 240 pennyden oluşuyordu.

Birleşik Krallık Avrupa Birliği'nin üyesi olsa da, kendi para birimini korumaktadır. Şimdiki başbakan Tony Blair Euro'nun kendi ülkesinde de para birimi olarak kabul edilmesine destek vermektedir.

Denizaşırı bağımlı ülkeler

Anguilla Bermuda İngiliz Antarktika Toprakları İngiliz Virgin Adaları İngiliz Hint Okyanusu Toprakları Cayman Adaları Falkland Adaları Cebelitarık Montserrat Pitcairn Adaları San Helena Turks ve Caicos Adaları Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

Siyaset

Birleşik Krallık'taki siyasi partilerin listesi:

Conservative Party Democratic Unionist Party (yalnız Kuzey İrlanda'da) Green Party Labour Party Liberal Democrats Plaid Cymru (yalnız Galler'de) Scottish National Party (yalnız İskoçya'da) Sinn Fein (yalnız Kuzey İrlanda'da) Social Democratic and Labour Party (yalnız Kuzey İrlanda'da) United Kingdom Independence Party Ulster Unionist Party (yalnız Kuzey İrlanda'da)
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Birleşik Krallık Ulusal Marşı

Birleşik Krallık Ulusal Marşı (``God Save the Queen``) (Tanrı Kraliçeyi Korusun), Büyük Britanya`nın ulusal marşıdır. Dünyanın ilk ulusal marşı kabul edilir. Resmi olarak ulusal marş ilan edilmemiştir ancak geleneksel olarak 1745 yılından beri bu marş ulusal marş olarak ...

Birleşik Krallık Virgin Adaları

Britanya Virjin Adaları, Karayiplerde bulunan Birleşik Krallık'a bağlı adalar topluluğudur. Virjin Takımadaları'nda, Amerikan ve İspanyol Virjin Adalarının dışında kalan adalar topluluğudur.

Birleşik Krallık Birlik Partisi

Birleşik Krallık Birlik Partisi ya da UKUP. Kuzey İrlanda`da siyasi parti. Parti Robert McCartney tarafından kurulmuştur. Parti Kuzey İrlanda`nın Londra`dan direkt olarak yönetilmesini desteklemektedir. 2007 seçimlerinde % 1,5 oy oranıyla yalnızca 1 sandalye kazanabilmişlerdir.

Birleşik Krallık Türkleri

Birleşik Krallık'taki Türkler, ya Birleşik Krallık'ta doğup burada yaşamlarını sürdüren ya da bu ülke dışında doğmakla birlikte Birleşik Krallık'ta yaşayan, genel olarak Türkiye'den ve Kıbrıs'tan Birleşik Krallık'a göç eden Türklerdir.

Birleşik Krallık Hükümdarı VI. George

George VI, York Dükü Prens Albert (1920-1936) olarak da bilinir, tam adı Albert Frederick Arthur George (d. 14 Aralık 1895, Sandringham, Norfolk - ö. 6 Şubat 1952, Sandringham, İngiltere), 1936-1952 arasında Birleşik Krallık hükümdarı ve 15 Ağustos 1947`ye değin Hindistan imparatoru.

Birleşik Krallık Bayrağı

Birleşik Krallık bayrağı ya da Britanya bayrağı, Birleşik Krallık devletinin resmi bayrağı. Krallık Devletleri'nin bütününü temsil eden bayraktır.

Birleşik Krallık Tarihi

Birleşik Krallık tarihiBirleşik Krallık tarihi İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda`nın tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar süregelen tarihini kapsar. 1800-1922 yılları arasında İrlanda`nın tamamı Birleşik Krallık`ın bir parçası sayıldığı için bu ...

Eurovision'da Birleşik Krallık

Eurovision`da ülkeler

Birleşik Krallık'taki Televizyon Kanalları Listesi

Liste Birleşik Krallık'tan dijital, kablo, uydu ve internet sistemleriyle yayın yapan televizyon kanallarını kapsar. == A ==* ABC1 - ABC markasıyla Disney tarafından işletilir.* The Adult Channel* Adventure One - National Geographic Channel'le bağlıdır.

Birleşik Krallık-Kıbrıs Cumhuriyeti Ilişkileri

Birleşik Krallık-Kıbrıs Cumhuriyeti ilişkileri, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Birleşik Krallık arasında sürekli süren ilişkiler vardır. İki ülkede Avrupa Birliği ve İngiliz Milletler Topluluğu üyesidir. Kıbrıs Cumhuriyeti 1960 senesinde Birleşik Krallık'tan bağımsızlığı ...

Birleşik Krallık-Türkiye Ilişkileri

Birleşik Krallık-Türkiye ilişkileri Birleşik Krallık ile Türkiye Cumhuriyeti'nin süregelen uluslararası politikaları içerir.

Birleşik Krallık Mezopotamya Mandası

Birleşik Krallık Mezopotamya Mandası (Arapça:الانتداب البريطاني على العراق), Ağustos 1920'de Osmanlı İmparatorluğu ile yapılan Sevr Antlaşması sonucunda Birleşik Krallık yönetimindeki manda idaresi. Bu yönetim 26 Nisan 1920'de İtalya'daki San Remo ...

Birleşik Krallık Başbakanları

Birleşik Krallık başbakanlarının bir listesi;

Birleşik Krallık Hafif Tankları

Birleşik Krallık hafif tankları, Birleşik Krallık tarafından üretilen ve kullanılan hafif sınıf tanklardan oluşan bir seriydi. Bu serinin içerisine Mk II, Mk III, Mk IV ve Mk V tankları girmekteydi. Bu tanklar Birleşik Krallık tarafından I. Dünya Savaşı ile II. Dünya Savaşı ...