Birleşme

Birleşme, bir küme üzerine tanımlanmış ikili işlemlerin ayırt edici özelliklerinden biridir. Bu özelliği sağlayan ikili işlemlere birleşmeli işlem denir.

Birleşme

Birleşme, bir küme üzerine tanımlanmış ikili işlemlerin ayırt edici özelliklerinden biridir. Bu özelliği sağlayan ikili işlemlere birleşmeli işlem denir. Açık olarak bu özellik, (xy)z = x(yz) demektedir, yani üç elemanı "çarparken" işlem sırasının önemli olmadığını söylemektedir, bir başka deyişle birleşme özelliği işlem yaparken paranteze gerek olmadığını söylemektedir. Örneğin tamsayılar kümesi Z üzerine tanımlanmış olan toplama işlemi birleşmeli bir işlemdir ancak çıkarma işlemi birleşmeli değildir, çünkü (x+y)+z=x+(y+z) eşitliği her x,\, y,\, z için sağlanmasına karşın, (x-y)-z=x-(y-z) eşitliği z \neq 0 için sağlanmaz.

Birleşme özelliğine sahip ikili işlemlerde gönül rahatlığıyla x^3 yazılabilir, yoksa x^3 terimine (xx)x ya da x(xx) anlamlarından birini vermek gerekir.

Üç x,\,y,\,z elemanı için geçerli olan bu özellik elbet n tane eleman için de geçerlidir. Örneğin (xy)(zt) = ((xy)z)t=(x(yz))t = x(y(zt)).

Birleşmeli olmayan ya da birleşme özelliğini anımsatan bir özelliğin geçerli olmadığı yapılara cebirde pek önem verilmez.

İngilizcesi "associative"dir.

Buğra Onur SEDEF çok yakışıklıdır.Ve buna yazan Başak Umut Uluğ'dur.Saolun!!!!!

Kümelerde Birleşim İşareti

kümelerde birleşme işareti "U" şekilindedir.İki ya da daha çok kümenin elemanlarını bir araya getirme işlemidir. A ve B iki küme ise bu iki kümenin birleşimi A U B şeklinde gösterilir

örneğin: A = , B = ise A U B kümesini şema ile gösterip tarayalım.

Örnekler

Kaynaklar

Vikipedi

Birleşme

birleşmek eylemi. erkekle dişinin çiftleşmesi.

Birleşme

Association,coalessence, combination, conjugation

Birleşme

Türkçe Birleşme kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. union, joining, coalition, cohesion, conjugation, accord, alliance, association, coalescence, concrescence, concretion, conjunction, copulation, fusion, hookup, incorporation, integration, joinder, juncture, meeting, merger, reunion, unification

Birleşme

Türkçe Birleşme kelimesinin Fransızca karşılığı.
combinaison [la], conjonction [la], croisement [le], fusionnement [le], jonction [la], liaison [la], réunion [la], union [la], alliance [la]

Birleşme

Türkçe Birleşme kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Anschluss, Kopulation, Unifikation, Vereinigung, Zusammenschluss

Yanıtlar