Birol Pekel

Kısaca: Birol Pekel (1 Ocak 1938, Kadıköy, İstanbul - 7 Şubat 2004), Türk futbolcu ve teknik direktör. ...devamı ☟

adlı filmde birlikte rol aldığı Şenol Birol ve Fatma Girik`le birlikte Ses dergisinin kapağında]

Birol Pekel, (doğum 1938, Kadıköy - ölüm 7 Şubat 2004) Beşiktaş ve Fenerbahçe`nin unutulmaz futbolcularından. Şenol Birol`la beraber döneminin en popüler futbol ikilisi.

Birol Pekel, İstanbul Ticaret Lisesi`nde sporla tanıştı. Üç çocuklu bir ailenin tek oğlu olan Birol Pekel, Beylerbeyi`nde lisanslı olarak basketbol oynarken Hakkı Yeten tarafından keşfedilerek tesadüfen futbola geçiş yaptı.

Beylerbeyi`nde soliç olarak çok başarılı maçlar çıkartarak büyük kulüplerin dikkatini çekti. 1959 yılında transfer olduğu Beşiktaş`ta 1963`e kadar 131 lig maçı oynadı ve 26 gol kaydetti. Türkiye Kupası`nda da Beşiktaş adına 5 gol attı. 17 kez Milli Takım formasını giydi.

Birol Pekel, o dönemlerin ünlü sloganı, “Şenol - Birol gol”ün kahramanlarından biriydi. Hatta Fatma Girik`le başrolünü paylaştıkları "Şenol Birol Gol" adlı filmde rol almışlardır. Şenol Birol ile birlikte Beşiktaş`ta çok başarılı maçlar çıkarttıktan sonra yine Şenol`la birlikte 1963 yılında Fenerbahçe`ye transfer oldu. Beş yıl sarı-lacivertli formayı giydikten sonra 1968 yılında futbolu bıraktı.

Futbolu bıraktıktan sonra önce ticaretle meşgul oldu ve spor yazarlığı yaptı. 1975/1976 sezonunda Antalyaspor`da antrenörlük görevinde bulundu. 1987/1988 sezonunda ise kısa dönem Fenerbahçe`nin teknik direktörlüğünü yaptı. Aynı zamanda sarı-lacivertli kulübün Yüksek Divan Kurulu üyesi de olan Birol Pekel, 7 Şubat 2004 günü İstanbul`da vefat etti.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.