Biseksuel

Kısaca: Biseksüellik, duygusal ve cinsel yönelim yönünden hem hemcinsine hem de karşı cinse ilgi duyan kişidir. Biseksüel sözcüğü hem isim, hem sıfat olarak kullanılır. ...devamı ☟

Biseksuel
Biseksuel

Duygusal veya cinsel yönelimi hem kendi hem de karşı cinsine dönük olan kişileri belirten kelimedir.

İlişkilerGenel söylencenin aksine, biseksüel bir kimsenin aynı anda hem bir erkekle hem de bir kadınla cinsel olarak ilgili olması gerekmez. Aslında, biseksüel olarak tanımlanan bazı insanlar bu ya da öteki toplumsal cinsiyetle (veya her ikisiyle de) asla cinsel ilişkiye girmemişlerdir. Heteroseksüeller ve gay erkekler ile lezbiyenler için geçerli olduğu üzere, cinsel çekim her arzu edildiğinde davranılmasını gerektirmez.

Heteroseksüeller ve gay kişiler gibi, pekçok biseksüel de cinsel olarak yalnızca bir eşle aktif olmayı seçebilir; uzun-dönemli, tekeşli ilişkileri olabilir. Diğer biseksüeller, aynı-cinsiyetten eşlere, üç-taraflı ilişkilere, veya aynı veya farklı toplumsal cinsiyetlerden olan birkaç eşli (tek başına veya eş zamanlı olarak) ilişkilere izin veren serbest evlilikler yapabilirler.

Biseksüellik aynı zamanda aseksüellik sonucu da görülebilir başka bir açıdan bakmak gerekirse.Aseksüel olunmasına rağmen,başka insanlardan gelen talepleri ayırt etmeksizin karşılamak..Ne de olsa aseksüel insan için bir fark yoktur her şey aynıdır,yapılan eylem de karşıdaki cins dişi ya da erkek olsun hisleri değiştirmez.Aseksüeller için istek yoktur,his yoktur,her şey aynıdır,fark yoktur..

AIDSAİDS biseksüel topluluk üzerinde önemli etkiler yapmıştır. Biseksüel erkekler, AIDS`in gaylerden heteroseksüel nüfusa geçmesinden sorumlu ,kişiler olarak sıklıkla günah keçisi ilan edilmişlerdir; ve biseksüel kadınlar da AIDS`in lezbiyenlere geçmesinin günah keçileri sayılmışlardır. Ancak, AIDS`i barındıran virüsün insanlara bulaşması riski cinsel yönelimden ziyade davranışla ilgilidir. Bedensel sıvıların, özellikle de sperm, kan ve vajinal sıvının bulaşmasını içeren ilişkiler tehlikelidir.

Biseksüeller, araştırma ve eğitim arttırılması, daha iyi bakım ve AIDS`li ile AIDS riski taşıyan kişilere karşı yapılan ayrımcılığın sona erdirilmesi talepleri çevresindeki AIDS`e karşı savaşımları çabasında, gay kişiler ve diğer etkilenen gruplarla biraraya gelmektedirler.

İlgili BağlantılarKaynaklar

Vikipedi

Biseksuel

Türkçe Biseksuel kelimesinin İngilizce karşılığı.
adj. bisexual

Biseksuel

hem erkek hem de dişi cinsiyeti bulunan.

Biseksuel

Türkçe Biseksuel kelimesinin Fransızca karşılığı.
bisexuel/le

Biseksuel

Hem kendi cinsini hem de karşı cinsi arzulayan.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.