Bisiklet (Spor)

Kısaca: Bisiklet sporu, iki tekerlekli bisikletin gelişmesi sonucunda ortaya çıkmış bir spor dalıdır. Eğlence, ulaşım ve yarışma amacıyla bisiklet sürmenin giderek yaygınlaşması bisiklet sporunu daha da geliştirmişti. Ama bu yaygınlaşmada, bisikletin yeni gelişmelerle daha rahat ve kolay kullanılır bir araç haline gelmesinin de etkisi olmuştur. ...devamı ☟

Bisiklet (spor)
Bisiklet (spor)

Bisiklet sporu, iki tekerlekli bisikletin gelişmesi sonucunda ortaya çıkmış bir spor dalıdır. Eğlence, ulaşım ve yarışma amacıyla bisiklet sürmenin giderek yaygınlaşması bisiklet sporunu daha da geliştirmişti. Ama bu yaygınlaşmada, bisikletin yeni gelişmelerle daha rahat ve kolay kullanılır bir araç haline gelmesinin de etkisi olmuştur.

Bisiklet kısa yolculuklarda kullanışlı ve ekonomik bir araçtır. Bisikletle yapılan günlük geziler ve tatil turları da çok eğlencelidir. Birçok ülkede turlarla ilgili bilgi sağlayan ve toplu bisiklet gezileri düzenleyen bisiklet kulüpleri vardır.

Bisikletle yola çıkmadan önce, bisikletin kullanıma uygun durumda olup olmadığı kontrol edilmelidir. Güvenli ve keyifli bir sürüş için her zaman bisikletin temiz tutulması, işleyen bölümlerinin yağlanması, gerekli ayarların yapılması, lastikler iyice şişirilmesi ve hepsinden de önemlisi frenlerinin denetlenmesi gerekir.

Bisiklet Yarışları

Bisiklet sporunun yüz yılı aşan bir geçmişi vardır. Bu spor özellikle Avrupa ülkelerinde çok sevilmekle birlikte, başka ülkelerde de ilgi sürekli artmaktadır. Dünyanın pek çok yerinde, amatör ve profesyonel bisikletçiler için çeşitli yarışlar yapılır. Bisiklet yarışları, yol yarışları, pist yarışları, bisikletli koşu yarışları, dağ bisikleti yarışları ve BMX yarışları olarak düzenlenir. Bisiklet yarışları Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Uluslararası Bisiklet Birliği yönetmelikleri ile düzenlenir.

Pist Yarışları

Oval biçimindeki pistlerde yapılan bisiklet yarışları kısa mesafeli yarışlardır. Pistin bir tur uzunluğu, katları 1000`i verecek şekilde, 500, 400, 333,3 ya da 250 metre olabilir. Bisiklet pistleri, dış kenarı yüksek olacak biçimde içe doğru eğimlidir ve bir fincan tabağını andırır. Bu eğim, yarışçıların köşeleri hızla dönerken savrulmalarını önler. 500-1.000 metre arasındaki kısa mesafeli yarışlar, sürat yarışlarıdır. Sürat yarışlarında, bitiş çizgisinde bisikletin hızı saatte 65 kilometreye kadar ulaşabilir. 4.000-5.000 metre yarışları takip yarışlarıdır. 5 km, 10 km ya da 20 km`lik orta mesafe yarışlarında ise, zamana karşı yarışılır. Bu yarışların tümü tek kişilik bisikletlerle yapılan yarışlardır. Aynı zamanda iki kişilik bisikletlerle yapılan yarışlar da vardır.

Yol Yarışları

Erkekler arası amatör bisiklet yarışları, 1896`dan beri Olimpiyat Oyunları`nda yer alır. Kadınlar arası yol yarışları ise 1984`te Olimpiyat Oyunları kapsamına alınmıştır. Bisiklet sporunda ayrıca amatör ve profesyonel dallarda dünya şampiyonaları düzenlenmektedir.

Zamana Karşı

Zamana (saate) karşı yol yarışlarında, her bisikletçi kısa aralarla peş peşe çıkış noktasından hareket eder. Takım ya da bireysel olarak yapılabilir.

Tek Günlük Yol Yarışları

Yol yarışlarında, tüm sürücüler toplu biçimde aynı anda yarışa başlar. Bu tür yarışlarda bitiş çizgisine ilk ulaşan yarışı kazanır. Klasik yarışlar 250km mesafede yapılabilir.

Turlar

Çok etaplı yol yarışlarıdır. 3 gün ya da 21 gün olabilir. Etapların bazıları takım ya da bireysel zamana karşı olabilir. Bu yarışların en ünlüsü, Fransa Turu`dur ve Fransa`nın çeşitli yerlerinde 4.000 km dolayında bir yol boyunca yapılır. İlki 1903 tarihinde düzenlenen Fransa Turu birer günlük 21 etapta yapılır ve yaklaşık üç haftada tamamlanır. Bu etaplarda, Alpler`in ve Pireneler`in sarp yollarında yorucu tırmanışlar da yer alır. Benzer 21 günlük turlar İspanya ve İtalya`da da düzenlenmektedir. Türkiye`de düzenlenen 8 günlük Cumhurbaşkanlığı Turunun 43.`sü 2007 yılında 12 ülkenin katılımı ile organize edilmiştir.

Bisikletli Koşu Yarışları (Cyclocross)

Diğer bisiklet yarışları arasında, bisiklet yarışı ile krosun (kır koşusu) bir bileşimi olan bisiklet krosu vardır. Bisiklet krosu inişli çıkışlı ve bozuk yollarda yapılır. Yarışçıların bazen bisikletten inerek yürümeleri ve bisikletlerini omuzlarında taşımaları gerekir. Bisiklet krosu, genç sürücüler arasında çok ilgi görmektedir.

Dağ Bisikleti Yarışları

Dağ sürüşlerinde her türlü arazide yol alınır. Son zamanlarda yaygınlaşan bisiklet sporlarından biri de maratondur. (Maddenin geliştirilmesi gerek). İlk dağ bisikleti Dünya şampiyonası 1990 yılında düzenlenmiş, 1996 yılında ilk defa Atlanta Olimpiyat Oyunlarında yer almıştır.

Olimpik Dağ Bisikleti Yarışı

5-9km uzunluğunda parkurda düzenlenir. Parkurun asfalt kısımları %15`i geçemez. Yeterli miktarda tırmanma, patika ve teknik iniş içermelidir. Büyük erkekler yarışı yaklaşık 2 saate denk gelecek sayıda tur atılarak yapılır.

Dağ Bisikleti Maraton Yarışı

80km`den uzun parkurlarda yapılır.

Dağ Bisikleti İniş Yarışı

1,5-3km uzunluğunda tamamı iniş olan parkurlarda yapılır.

Dağ Bisikleti Dörtlü Eleme Yarışı

BMX Yarışları

(madde geliştirilmeli)

Türkiye`de Bisiklet Sporu

İlk bisiklet yarışı, Osmanlı döneminde, 1896`da Atina`da düzenlenen ilk modern Olimpiyat Oyunları`ndan bir yıl sonra, 1897`de Selanik`te yapıldı. Daha sonra bisiklet satıcılarının girişimiyle İstanbul`da da bisiklet yarışları düzenlendi. Ama asıl gelişme, 1908`de II. Meşrutiyet`in ilanından sonra gerçekleşti. Fenerbahçe Spor Kulübü, 1912`de bir bisiklet şubesi kurarak bu sporun gelişmesine öncülük etti.

1923`ten Bisiklet Federasyonu kuruldu ve bu tarihten itibaren bölgeleri dolaşmayı amaçlayan bisiklet gezileri düzenlendi. Ne var ki, bir bisiklet ekibi bisiklet bulamadığı için 1924`te Paris`te düzenlenen Olimpiyat Oyunları`na katılamadı. Türkiye ilk uluslararası yarışmalara 1927`de Bulgaristan`da katıldı.

Türkiye`de ilk kez 1928`de Ege Turu adı altında yarışma düzenlendi. Daha sonra, 1938, 1939, 1941 ve 1942`de İstanbul-Edirne-İstanbul bisiklet yarışları yapıldı. 1963`te de Marmara Turu adı altında bisiklet yarışları yapılmaya başlandı ve Marmara Turu 1966`da uluslararası nitelik kazandı. 1968`de de Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Bisiklet Turu adını aldı. 1970`de de ilk kez Esen Bisiklet Kulübü adıyla bir bayan bisiklet takımı kuruldu.

Türk bisikletçileri 1971`de İzmir`de düzenlenen Akdeniz Oyunları`nda dereceye girdiler. Başarılı sürücülerden biri olan Erol Küçükbakırcı 1973`te Balkan şampiyonu oldu; 1975`te de Libya ve Suudi Arabistan turlarını kazandı. Hasan Can 1977`de Fransa Tour L`avenir Ödülü`nü aldı. Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Bisiklet Turu`nda 1989`da ve 1993`te Türk takımı üçüncü oldu. Aynı turun bireysel dalında 1993`te Ayhan Aytekin, 1996`da Nadir Yavuz da üçüncülük elde etti. 1996`daki Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Bisiklet Turu`nda Türk bisikletçiler takım halinde ikinci oldular. 1998`de yapılan Balkan Yol Şampiyonası`nda Erdinç Doğan altın madalya kazandı.

Türk Dağ Bisikleti tarihi 1997`de ilki yapılan Uluslararası Alanya Dağ Bisikleti Kupası ile başlar. 2007 Avrupa Dağ Bisikleti Şampiyonası`na Türkiye 12-15 Temmuz tarihlerinde Ürgüp`de ev sahipliği yapacaktır.

2007 yılında Türkiye 3 adet uluslararası yol bisikleti turuna ve 12 adet uluslararası dağ bisikleti yarışmasına ev sahipliği yapacaktır. Bunların yanı sıra ulusal düzeyde tüm disiplinlerde yarışlar düzenlendiği gibi, Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Zaman Karşı, Pist, Olimpik Dağ Bisikleti ve Dağ Bisikleti Maraton disiplinlerinde Türkiye Şampiyonaları organize edilmektedir.

LinklerSpor Portalı

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Bisiklet (spor) Resimleri

Bisiklet yarışı
3 yıl önce

Bisiklet yarışı, çeşitli tipte bisikletlerin kullanıldığı yarışma sporu. Yol bisikleti yarışı, bireysel zamana karşı, Cyclo-cross, dağ bisikleti yarışı...

Uluslararası Bisiklet Birliği
6 yıl önce

Uluslararası Bisiklet Birliği veya kısa olarak UCI (Fransızca: Union Cycliste Internationale; İngilizce: International Cycling Union), bisiklet sporunun dünya...

Fransa Bisiklet Turu
3 yıl önce

Turu ve İbya Bisiklet Turu ile birlikte Avrupa'nın Büyük Turlar olarak adlandırılan üç büyük turundan birisi ve bisiklet sporunun en prestijli yarışıdır...

Fransa Bisiklet Turu, 1903, 1904, 1905, 1906, 1907, 1908, 1909, 1910, 1911, 1912
Türkiye Bisiklet Federasyonu
2 yıl önce

Türkiye Bisiklet Federasyonu, Türkiye'de bisiklet faaliyetlerini yürütmek, gelişmesini ve yurt genelinde yayılmasını sağlamak, bu konularda her türlü...

Avrupa'Da Spor
6 yıl önce

Fransa ve Türkiye’dir. Voleybol sporu Akdeniz ve Doğu Avrupa’da oldukça yaygın olarak oynanan bir spordur. Bisiklet yarışları da özellikle Belçika, Fransa...

Bisiklet (anlam ayrımı)
6 yıl önce

Bisiklet şu anlamlara gelebilir: Bisiklet, motorsuz, iki tekerlekli, pedallı, insan gücü ile ilerleyen bir ulaşım aracı Bisiklet sporu, bir spor dalı Bisiklet...

Bisiklet
3 yıl önce

sonlarında bisiklet anlamında Arapça derrâce sözcüğünün kullanıldığı da belirtilmektedir. Ulaşım ve eğlencenin yanı sıra bisiklet sporunda da kullanılır...

Bisiklet, 1493, Bisiklet sporu, I. Dünya Savaşı, Leonardo da Vinci, Wikimedia Commons, Kirkpatrick Mac Millan, Motorlu bisiklet, Yarış bisikleti, Dağ bisikleti, ޞehir bisikleti
Olimpik sporlar
3 yıl önce

yazılmıştır.      Su sporları -      Kano/Kayak -      Bisiklet -      Jimnastik -      Voleybol -      Binicilik -      Güreş Aşağıdaki sporlar daha önce resmi...