Blink 182

Blink 182 2003 yılında çıkardıkları 5. albümleriyle büyük başarı kazanan Blink 182 grubu, San Diego'da kuruldu. Vokal ve bas gitarda diğer grup üyelerine göre daha sessiz görünen Mark Hoppus'u, yine vokalde ve elektro gitarda Tom Delonge'u, davulda ise grubun ilk kadrosunda yer almayan Travis Barker'ı görüyoruz.

Blink 182 2003 yılında çıkardıkları 5. albümleriyle büyük başarı kazanan Blink 182 grubu, San Diego'da kuruldu. Vokal ve bas gitarda diğer grup üyelerine göre daha sessiz görünen Mark Hoppus'u, yine vokalde ve elektro gitarda Tom Delonge'u, davulda ise grubun ilk kadrosunda yer almayan Travis Barker'ı görüyoruz.

Mark Hoppus, 15 Mart 1972'de Kaliforniya'da doğdu. 14 yaşındayken annesiyle babasının ayrılığına tanık olan genç Mark, bir yıl sonra kendisine ilk bas gitarını verecek olan babasıyla birlikte yaşamak üzere Washington'a gitti. Bir yüksek okulda İngilizce öğretmeni olmak istiyordu. Ancak müziğe olan tutkusu ve hayatın sürprizleri, onu milyonlarca insan tarafından tanınan bir topluluğun üyesi yaptı. Mark, grupta en az dövmeye ve piercinge sahip olan üye... Sigarayı yeni bırakmış.

Tom Delonge 13 Aralık 1975 San Diego doğumlu. Çocukluğundan beri uzaylıların varlığına inanıyor. Sadece onları araştırmak için bir bilgisayar satın almış. Travis Barker ise aynı yılın 14 Kasım'ında dünyaya gelmiş. Davula olan tutkusu çocukluğundan itibaren her geçen gün artan Travis, Blink 182'den önce birçok grupta müziğini başarıyla icra etmiş. Kendi mağazası olan "Famous Stars and Straps"ı yönetiyor. Tüm vücudu dövmeler ve piercinglerle kaplı.

İlk isimleri olan Blink, daha önce İrlandalı bir tekno müzik grubu tarafından seçilmiş olduğundan Blink 182'ye dönüşmüştü. Sona eklenen "182" sayısıyla ilgili çok sayıda tahmin yürütülürken grup üyelerinden ilginç bir açıklama geldi. Birlikte izledikleri "Scarface" adlı filmde ünlü oyuncu Al Pacino'nun, uygunsuz bir sözcüğü film boyunca tam 182 kez kullandığını saymışlardı. Yasal sorumluluk altına girmemek için değiştirmek durumunda kaldıkları grubun adının yanına bu sayıyı eklediler...

Blink 182'nin ilk kaydı, sözleşme yaptıkları Grilled Cheese Kayıt Şirketi etiketiyle ve "Flyswatter" adıyla 1992 yılında piyasaya sürüldü. 1994'te basılan "Cheshire Cat" isimli albüm, kayda değer bir satış rakamına ulaştı ve grup ağır adımlarla adını duyurmaya başlamış oldu.

1997'de çıkan 2. stüdyo albümü "Dude Ranch", beklenen ticari başarıyı getirmişti. Albümden çıkan ilk şarkı "Dammit", kısa sürede radyolarda en çok çalınan parçalardan biri oldu. Bir yıl sonra "Cheshire Cat", 1 Haziran 1999'da ise "Enema Of The State" piyasaya çıktı. Bu, Blink 182'yi zirveye taşıyan çalışma olacaktı...

Albümde yer alan "What's My Age Again?", listelerde üst sıralarda yer aldı. "All The Small Things" de klibiyle büyük beğeni topladı. Pop yıldızlarının hedef alındığı video, grubun kendini gördüğü yeri de ortaya koyar nitelikteydi. "All The Small Things", gruba MTV Avrupa Video Müzik Ödülleri gecesinde "En İyi Grup" ödülünü kazandırdı. Artık kariyerlerinin zirvesindelerdi...

2000 yılında grubun canlı performanslarının içinde bulunduğu The Mark, Tom And Travis Show (Enema Strikes Back)" albümü raflardaki yerini aldı. Ardından uzun süren bir turne çalışması başladı. Yeni albüm hazırlıklarından önce "The Rock Show" şarkısı kaydedildi ve listelerde yükselişe geçti. Bu arada Tom Delonge ile uzatmali sevgilisi Jennifer Jenkins, Coronado Adası'nda hayatlarını birleştirdiler.

2001 yılının Haziran ayında piyasaya sürülen "Take Off Your Pants And Jacket", grup için bir olgunlaşma dönemini simgeliyordu. Bir süre sonra Tom Delonge tek başına yazdığı şarkıları kaydetmek istediğini ve Box Car Racer adıyla bir albüme imza atacağını açıkladı. Daha sonra Tom'a davulcu Travis de katıldı. Box Car Racer'in grupla aynı adı taşıyan albümleri 2002 yılında raflardaki yerini aldı.

Blink 182 de kariyerinin devamı için çalışmalara devam etti. 18 Kasım 2003'te çıkan "Blink 182" adlı albümün şarkı listesinde şu parçalar yer alıyor; "Feeling This", "Obvious", "I Miss You", "Violence", "Stockholm Syndrome", "Down", "The Fallen Interlude", "Go", "Asthenia", "Always", "Easy Target", "All of This", "Here's Your Letter" ve "I'm Lost Without You".

Blink 182, müzik çalışmalarına devam ediyor.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Blink 182
Blink 182