Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü (BÜFK) 1958`de kurulmuştur. Dans ve Müzik birimlerinden oluşan BÜFK, Anadolu ve çevresindeki çeşitli halkların kültürlerinin araştırılıp incelendiği, dans ve müziklerinin icra edildiği ve bu doğrultuda gerekli eğitim çalışmalarının yapıldığı bir sanat kulübüdür.

Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü hakkında detaylı bilgi

}Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü (BÜFK) 1958`de kurulmuştur. Dans ve Müzik birimlerinden oluşan BÜFK, Anadolu ve çevresindeki çeşitli halkların kültürlerinin araştırılıp incelendiği, dans ve müziklerinin icra edildiği ve bu doğrultuda gerekli eğitim çalışmalarının yapıldığı bir sanat kulübüdür.

Halk dansları ve müziklerinin birer sahne sanatı olarak yeniden ele alınması ve bu alanda alternatif gösteri formlarının üretilmesi BÜFK`ün temel hedefidir. Bu noktadan hareketle, Anadolu`da ve çevresinde yaşayan etnik kültürlerin (Türk, Kürt, Alevi, Süryani, Arap, Ermeni, Azeri, Gürcü, Çerkez, Laz, Pontos, Rum, Arnavut, Makedon, Çingene, Yahudi...) dans ve müziklerinin, yerel kaynaklar temel alınarak yorumlanmaya çalışıldığı gösteriler hazırlanmıştır. Bu gösterilere yönelik ilk adım 1993`te "Kardeş Türküler - Semah Gösterisi" ile atılmış; 1995`te Karola ile bir "dans-müzik gösterisi" formu geliştirilerek her sene yeni bir gösteri hazırlanmıştır.

Dans ve Müzik Birimlerinin ortak yürüttüğü Alan/Bölge Araştırmaları hem bölgelere dair bilgi edinilmesi hem de birimlere ortak çalışma alanı yaratması açısından kulüp için önemli bir faaliyettir. Buna ek olarak seminer ve okuma faaliyetleri de kulüp üyelerinin kulüpteki üretime dair fikir edinmesini ve tartışmasını sağlayan önemli başlıklardır. Kulüpte son dönemde Botan, Ege, Eğin, Trakya, Bitlis, Varto, Trabzon, Diyarbakır, Botan, Karadeniz bölgeleri üzerine çalışmalar yürütülüyor.

BÜFK`ün 1962`de çıkarmaya başladığı "Dans Müzik Kültür - Folklora Doğru" günümüze kadar aktarılan bir gelenekle yayınını sürdürmüş ve folklor alanında çalışan birçok araştırmacı, yazar ve akademisyen tarafından kaynak olarak gösterilmiştir. 66. sayısı 2005 Ekim ayında çıkacak olan dergide, Anadolu`daki etnik kültürlere ve dans-müzik teorisine dair araştırma, makale ve çeviriler yer almaktadır.

Kaynak: http://bufk.boun.edu.tr/bufk/

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kardeş Türküler

Kardeş Türküler, 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü'nün müzik birimi tarafından hazırlanan bir konser çalışmasının adı olarak gündeme geldi. Anadolu halk şarkılarını, kendi kültürel yapılarını baz alarak orijinal dilleriyle yorumlamaya çalışan bu ...

Kardeş Türküler (Grup)

Kardeş Türküler, 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nin müzik birimi tarafından hazırlanan bir konser çalışmasının adı olarak gündeme geldi. Anadolu halk şarkılarını, kendi kültürel yapılarını baz alarak orijinal dilleriyle yorumlamaya çalışan bu proje, ana olarak ...

Türk Halkbilimi

[[Resim:Khodja Nasritdin.jpg|250px|thumb|right|Nasreddin Hoca heykeli, [[Buhara]]]] Halkıyat karşılığı vererek bilimi ilk olarak [[Ziya Gökalp]] ile [[Fuad Köprülü]] 1913`te dile getirdiler. [[Halkbilimi]] veya yaygın kullanımıyla folklorun ilk Türk kaynakları [[Orhun ...

13. EÜTT Tiyatro Günleri

13. EÜTT Tiyatro Günleri, 14-24 Mayıs 2009 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tiyatro Topluluğu tarafından Kültür Sanat Evi, Ege Üniversitesi, Bornova, İzmir'de gerçekleştirilmiştir.

EÜTT Tiyatro Günleri 2005

Ege Üniversitesi Tiyatro Topluluğu tarafından Kültür Sanat Evi,Ege Üniversitesi,Bornova,İzmir'de gerçekleştirilmiştir.

Gökmen H. Karadağ

Gökmen H. Karadağ 1970`de Erzurum`da doğdu.

Feryal Öney

Feryal Öney, (1970, Akşehir, Konya) müzik sanatçısı.

İstanbul Nüfus Ve Sosyal Hayat

Nüfus ve Sosyal HayatNüfus: 1990 sayımına göre İstanbul’un toplam nüfûsu 7.309.190 olup; 6.