Boğazpınar, Tarsus

Boğazpınar, Mersin ilinin Tarsus ilçesine bağlı bir köydür.

düzenle|Ekim 2007

Boğazpınar köyü, (Eski adı Boğazkinir) Tarsus ilçe merkezinin 60 km kuzeyinde, Toros Dağları`nın eteklerinde bulunan, ulaşım imkanları çok rahat olan, asfalt yolla ulaşılabilecek bir konumdadır. Köyün kuzeyinde daha yukarılarda Efeler, İnköyü ve Olukkoyağı köyleri, doğusunda Çamalan, Kaburgediği köyleri, güneyinde Kurtçukuru, Darıpınarı ve Köristan köyleri, doğusunda ise Fakılar Köyü ile Namrun ilçesi bulunmaktadır. Bitki örtüsü; kızılçam, meşe ve makidir. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık üzerine olan bir dağ köyüdür. Son yıllarda şehre çok göç veren köyün nüfusu kışın 150-200, yazın yaylacılarla beraber 1000-1500 kişiyi bulmaktadır. Şehirde ikamet edenlerle beraber köy nüfusunun toplamının 4000 ile 6000 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Köyde hala kıl çadırlı Yörükler bulunmaktadır. Köyde su kaynakları çoktur.

Köyün aşağı mahallesi sayılan Çukurbağ Mahallesi`nin (Porsuklu) takriben 300 metre batısında bir kanyon bulunmaktadır. Derinliği yaklaşık 150 metre, uzunluğu 4 kilometredir. Bu kanyonda Namrun Yaylası`nda bulunan Papazın Bahçesi`nden çıkan su akmaktadır. Bu suya, kanyonda bulunan Karasu adlı su kaynakları da karışmaktadır. Kanyonda yer yer derinliği 3 ile 5 metreyi bulan göletler ve şelalecikler oluşmuştur. Kanyonlara keçi yolu ile inilmektedir. Kanyonlar güneşi sadece öğle 11:00 - 14:00 arası görür. Bu sularda alabalık ve mercan balığı bulunmaktadır. Kanyonun Karasu - Öküzini - Kadıncık Barajı göleti arasında bir rafting parkuru bulunmaktadır.

Karasu mevkiinde halk arasında Gavur Deliği diye tabir edilen uzunluğu takriben 10-12 kilometre olan, içerisi sarkıt ve dikitlerle dolu olan ve gidildikçe birçok galerilere ayrılan bir mağara bulunur. Bugüne kadar henüz bakir sayılan bu mağaranın -İncirlik Hava Üssü`nden gelen ziyaretçiler de dahil- sonuna kadar giden olmamıştır. Zaman zaman mağarada define avcılarının izlerine rastlanır. Bununla beraber mağaranın belirli yerlerinde uzunluğu 20-25 cm`yi bulan kirpi okları bulunur.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Boğazpınar, Tarsus
Boğazpınar, Tarsus