Boeotia

Boeotia, Beotia ya da Bœotia (Yunanca: Βοιωτία) Antik Yunanistan´da Korint Körfezi´nin kuzeydoğusunda yer alan bir bölge adıdır. Günümüz Yunanistan´ında aynı adla anılan il de geçmiş dönemlerdekiyle hemen hemen aynıdır.

Boeotia

thumb|Günümüz Yunanistan´ında Boeotia

Boeotia , Beotia ya da BÅ“otia (Yunanca: ``Βοιωτία``) Antik Yunanistan´da Korint Körfezi´nin kuzeydoğusunda yer alan bir bölge adıdır. Günümüz Yunanistan´ında aynı adla anılan il de geçmiş dönemlerdekiyle hemen hemen aynıdır. Bulunduğu yerin önemi bakımından çok büyük bir politik öneme sahip olan Boeotia iyi ve yeterli limanlarının bulunmaması nedeni ile hiç bir zaman Tebai ya da Atina kadar gelişememiştir. Merkezi Tebai şehri olan Boeotia´da komşu şehir devletleri ve Persler ile çetin mücadeleler yaşanmıştır. M.Ö. 335 yılında Büyük İskender´in merkez Tebai´yi yıkıp, yok etmesinin ardından Boeotia halkı tekrar toparlanamamış ve bağımsız bir devlet kuramamışlardır.

Yunanistan-taslak Beí²cia Böotien Boeotia Beocia Bí©otie Beozia בויאוטיה Boeotia Boiotia Boeotië Boeotia Beocja Beócia Беотия Beotija Boiotia Беотія

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar