Bogie

Bogie , demiryolu taşıtlarının bir bileşeni olmakla tekerleklerin hareketini sağlayan ve taşıtın geri kalan kısmını taşıyan bileşendir.

Bogie , demiryolu taşıtlarının bir bileşeni olmakla tekerleklerin hareketini sağlayan ve taşıtın geri kalan kısmını taşıyan bileşendir.

Anlamı

Bogeyin esas kullanım amacı uzun olan demiryolu taşıtlarının kıvrımlı raylarda daha uyumlu geçişini sağlamak, rijid yapıya sahip olan sabit konumlu tren tekerlek dingilinde taşıtın vagon kısmında rayların pozisyonlarındaki düzensizliklerle olan bağını yok etmek amacı ile ikinci bir yay basamağı elde edebilmek ve böylece de sürüşteki konforu artırmaktır. Bogeyler daha iyi sürüş özellikleri sağlamak, rayda daha az aşınmaya yol açmak ve daha az raydan çıkma tehlikesi sunmak ile yükümlü bileşendir. Bogeydeki dingil sayısı arttıkça ray kıvrımlarından geçişteki konumlanışları daha da önem kazanmaya başlar.

Temelleri

Bogeyin gözlemleneceği sabit noktalar dingil kutularıdır. Dışarıdan konumlandırılmış yük wagonu bogeyleri için yatay genişlikleri; tekerlek dingilleri ve bogey gövdesini uyumlu tutmak içindir ve UIC rayları için standart bir değer taşırlar. Dışarıdan konumlandırmadaki kasıt Dingil yuvası ve bogey gövdesinin parçalarının teker disklerinin dışında bulunmasıdır ki, içerden konumlandırılmış bogeylerde tekerlerin arasında bulunurlar.

Yolcu vagonu ve lokomotif bogeyleri iki aşamalı yay sistemine sahipken, yük treni bogeyleri genelde tek aşamalı yaya sahiptirler. Teker dingil bileşenleri ile bogey arasında birincil yay, bogey ile vagon arasında ise ikincil yay yer alır.

Dingil yuvası üzerinde yer alan birincil yay tabaka, burma ya da lastik yaydır.

İkincil yay ise yolcu vagonlarında genelde burma ya da hava yaylarından, lokomotif bogeylerinde ise burma yaylardan oluşur

Bogeyler daha da karmaşık halde olabilirler.

Diğer anlamları

Bogie

İngilizce Bogie kelimesinin İspanyolca karşılığı.
[Bogie] s. Bogie, Humphrey Bogart (1899-1957), actor de cine americano, estrella de ''El halcón maltés'' y ''Casablanca'', ganador del Premio Oscar al Mejor Actor en 1951 por su papel en ''La reina africana''

Bogie

İngilizce Bogie kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. bogie, chariot à deux essieux sur lequel esyt articulé par pivot le chassis d'une voiture (wagon)

Bogie

İngilizce Bogie kelimesinin Almanca karşılığı.
[Bogie] n. Bogie, Humphrey Bogart (1899-1957) amerikanischer Schauspieler, berühmt duch seine Rolle im Kinofilm "Casablanca", Oskargeweinner im Jahre 1951 für seine Rolle im Spielfilm "African Queen" n. berädertes Fahrwerk unter einem Eisenbahnwaggon (britisches Englisch)

Bogie

İngilizce Bogie kelimesinin İtalyanca karşılığı.
[Bogie] s. Bogie, Humphrey Bogart (1899-1957), attore di cinema americano, protagonista fra l'altro dei film "The Maltese Falcon" e "Casablanca", vincitore dell'Oscar nel 1951 come migliore attore nel film "The African Queen"

Bogie

İngilizce Bogie kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. estrutura provida de rodas localizada na parte inferior de um trem (termo britânico)

Bogie

i. kamyon, büyük iş kamyonu, boji, maden ocağı arabası, gulyabani, umacı

Bogie

Fransızca Bogie kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. bogy

Bogie

Flemenkçe Bogie kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. bogie, wheeled wagon or trolley; chassis or framework carrying wheels attached to a vehicle (Mechanics); wheel truck (U.S), truck (U.S), structure underneath a train to which wheel axles are attached

Bogie

İngilizce Bogie kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
[Bogie] zn. Bogart, Humphrey (1899-1957), Amerikaanse filmster, acteur van "The Maltese Falcon", winnaar van de Academy Award for Best Actor 1951 voor zijn rol in "The African Queen"

Bogie

n. (British) wheeled undercarriage below a railway car n. bogy n. bogie, wheeled wagon or trolley; chassis or framework carrying wheels attached to a vehicle (Mechanics); wheel truck (U.S), truck (U.S), structure underneath a train to which wheel axles are attached

Bogie

Flemenkçe Bogie kelimesinin Fransızca karşılığı.
(technisch) bogie (m); boggie (m)

Bogie

Fransızca Bogie kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
(technique) draaistel (n); bogie (f)

Bogie

Fransızca Bogie kelimesinin İtalyanca karşılığı.
(technique) carrello a tre assi

Bogie

Fransızca Bogie kelimesinin Portekizce karşılığı.
(technique) bogie (m); bógui (m)

Bogie

Fransızca Bogie kelimesinin İspanyolca karşılığı.
(technique) bogí (m)

Bogie

Portekizce Bogie kelimesinin Fransızca karşılığı.
(técnico) bogie (m); boggie (m)

Bogie

İspanyolca Bogie kelimesinin Almanca karşılığı.
n. drehgestell

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Bogie
Bogie