Bolkar Dağları

Bolkar Dağları, Konya, Niğde ve İçel illerine yayılmış, en yüksek noktası 3.524 metre rakımlı, tektonik bir dağ sırasıdır.

Bolkar Dağları, Konya, Niğde ve İçel illerine yayılmış, en yüksek noktası 3.524 metre rakımlı, tektonik bir dağ sırasıdır.

Konya ilinin Ereğli ilçesi ile Niğde ilinin Ulukışla ilçesi sınırları içerisinde yer alan Medetsiz zirvesi konum itibariyle Ulukışla`nın 20 km. kadar güneydoğu yönünde yer alır. Toros Dağları`nın Bolkar Dağları olarak isimlendirilen dağlık bölgesinin en yüksek doruğudur. Büyük bir sıradağ kütlesi üzerinde kalmasından dolayı çevresinde çok sayıda 2500 metreden yüksek tepeler vardır. Bu sebepten dolayı çok uzak mesafelerden seçilmesi kimi zaman zordur.

Medetsiz Zirvesi, ismini aldığı güney yamacındaki kayalıkları ile güzel bir manzaraya sahiptir. Dağın bati ve kuzey kesimleri, İç Anadolu Bölgesi`nin coğrafya özelliklerini göstererek daha kurak bir yapı sergilemesine karşın; güney ve doğusu bilhassa da Gülekbogazi ve Kandilsirti yönleri Doğu Karadeniz Bölgesi`nde ki ormanlıklara yakin yeşillikler sergiler. Fakat iç kesimlerdeki yüksekliğin 2000m.lebin üzerine çıkması; baharda, yaylalardaki çayırlık dışında orman gelişimini engeller.

Bolkar Dağları`nda yaz tırmanışları için en uygun zaman mayıs, haziran, temmuz aylarıdır. Medetsiz Zirvesi`ne ulaşmak için pek çok yol vardır. Maden Köyü üzerinden takip edilen yolda Meydan Yaylası ve Koyunasagi geçidinden gidilerek dağın kuzey yamacı ile direk olarak zirveye ulaşılır. Bu yol, düşük seviyeli bir eğime sahip olmasından dolayı herhangi bir teknik zorluğa sahip değildir. Zirvenin güney yönü ise oldukça dik ve keskin bir şekilde alçalır. Çamlıyayla ilçesi ile İçel ve Tarsus tarafından ulaşım daha kolaydır. İlçeden tepenin arka tarafında kalan Olukkayagi Köyü`ne geçilir. Bu yol zirvenin güney yönüne tekamül eder ve Elmalipinar mevkiine kadar araçla gidilebilecek kadar bir yol mevcuttur. Daha sonra bati yönünde kayalığın yanından geçilerek arka taraftan zirveye ulaşılır. Inköyü ise Olukkayagi`na gelmeden 5km. geride kalır ve Çamalan`dan ulaşmak daha kolaydır. Fakat Maden Köyü dışındaki yollar kuzey yamaçlardaki yollara göre daha karışık olduğundan zirveye gidilen yol daha uzun sürer.

Medetsiz Zirvesi her mevsim şiddetli rüzgara maruzdur. Zirveden Hasan Dağı ve Aladağlar çok net bir şekilde görülebilir. Delimahmutlu yolu ise Olukkayagi Köyü ve diğer yollara göre çok fazla uzaktır. Ancak bu yol ise diğerlerine göre daha güzel ve eğlencelidir. Zirveye ulaşırken yaz mevsimlerinde su bulmak sıkıntı yaratsa da kış mevsimlerinde oldukça yoğun bir kar miktarına sahiptir. Fakat bu kar güney bölgesinden gelen oldukça yüksek sıcaklık değerlerine sahip hava akımlarından dolayı yaz mevsiminin hemen basında erir ve sadece kalker kayalık yapıların kıvrımlarındaki çukurluk kesimlerde bulunur. Zirve tırmanışı kuzey yollarından kolay olsa da güney kısımlarından son derece zor ve tehlikelidir. Zirvenin güneyinden görülen kısmi daha heybetli ve güzeldir. Kuzey yolu için kamp yeri dağın son düzlüğü veya Koyunasagi geçidi idealdir

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Bolkar Dağları ilgili konular

 • Adana coğrafi bilgiler

  Fiziki YapıAdana’nın % 49’u dağlar, % 23’ü eşik alanlar (hafif engebeli bölgeler), % 27,6’sı ovalarla kaplıdır.Dağla
 • İçel coğrafi bilgiler

  Fiziki yapıİçel ilinin % 60’ı dağlar ve % 30’a yakını yaylalar, % 10’u ise bereketli ovalarla kaplıdır.Dağları:İçel ili
 • Niğde coğrafi bilgiler

  Fizikî YapıNiğde ili genel olarak bir (bozkır) görünümündedir. İl topraklarının % 29’u dağlardan, % 41’i platolardan ve 30R
 • Niğde ilçeleri

  Niğde’nin biri merkez olmak üzere altı ilçesi vardır.Merkez: 1990 sayımına göre toplam nüfûsu 142.785 olup, 55.
 • Toros Dağları

  Toros Dağları, Türkiye'nin Akdeniz kıyılarına paralel olarak, Rodos Adası'ndan Suriye sınırına kadar yaklaşık 2.000 kilometrelik bir dağ
 • Türkiye'nin dağları

  Türkiye'deki dağların yükselti sıralaması:
 • Hasandağı

  Hasandağı deniz seviyesinden itibaren 3268 m yükseltiye sahip bir Stratovolkandır.
 • Ulukışla, Niğde

  Ulukışla, Niğde iline bağlı bir ilçedir.
 • Bolkar Dağları

  Bolkar Dağları, Konya, Niğde ve İçel illerine yayılmış, en yüksek noktası 3.524 metre rakımlı, tektonik bir dağ sırasıdır.
 • Türkiye'deki dağlar

  Türkiye'deki dağların yükselti sıralaması: