Bordurya

Bordurya Hergí©`nin Tenten kitapları serisindeki hayali bir ülkedir. Balkanlar`da, büyük ihtimalle şu anda Slovenya olan bölgenin doğu yarısındadır. İlkönce faşist bir devletin ve daha sonra basmakalıp bir Doğu Bloğu ülkesinin parodisi olmuştur.

Bordurya Hergí©`nin Tenten kitapları serisindeki hayali bir ülkedir. Balkanlar`da, büyük ihtimalle şu anda Slovenya olan bölgenin doğu yarısındadır. İlkönce faşist bir devletin ve daha sonra basmakalıp bir Doğu Bloğu ülkesinin parodisi olmuştur.

}

Bordurya hakkında çok şey bilinmez, çünkü her zaman biraz kendi içine kapanık bir ülke olmuştur. Bordurya askeri yönetimi veya ordunun her şeyi perde arkasından kontrol ettiği demokrasi kisvesi altındaki hükümetleri tercih etmiştir. Bordurya`nın başkenti Szohí´d`dür. Ülkenin dili hakkında çok az şey bilinmektedir; ancak Latin alfabesi`ni kullanmaktadır ve Macarca ile bir benzerlik istenmiş olması mümkündür. Macaristan`da gerçekten de Szeged adında bir şehir bulunmaktadır ve bu benzer bir dilde Szohí´d`a kolaylıkla çevrilebilir (Rusça "Mogilev"in Belarusça`da "Mahilyow" olması gibi).

İç ilişkiler

İsimsiz saldırgan askeri hükümet

1939`da, ülkenin politik sistemi faşist veya milli sosyalist bir ülkeyi andırmaktaydı. Tarihsel olarak bağlantılarının olduğu komşu ülkesi Sildavya`ya olan işgal girişimi başarısızlıkla sonuçlandı Anschluss`a (Nazi Almanya`sının Avusturya`yı işgali) oldukça benzerdir. Bu benzerlik Bordur savaş uçaklarının Hergí© tarafından çizimiyle daha da kuvvetlenir, uçaklar Messerschmitt Bf 109`a oldukça benzemektedir.

Taşist Bordurya

1956`da, Bordurya gizli polis teşkilatı (ZEP), ismini bıyığı ve ideolojisinden alan askeri diktatörü Kurvi-Tasch, ve tüm her şeyiyle daha orduya dayalı bir Stalinizm olan "taşist" ideolojisiyle basmakalıp bir Doğu Bloğu ülkesini andırmaktadır. Bir hükümet binasının önünde Kurvi-Tasch`ın Nazi-benzeri bir selam vermiş olduğu heykel aleni bir şekilde o ve Adolf Hitler ve Josef Stalin`i karşılaştırmaktadır. Bıyığının ebediliği, "Kurvi-Tasch`ın bıyıkları", swastika ya da Orak ve çekice bu (aşırı) kullanımlarıyla oldukça benzerdir (çoğunlukla küfür olarak kullanılır, ve ülkedeki arabaların tamponları bu şekilde yapılmıştır).

Kurvi Taşist bıyığın diğer etkileri Tenten`in Szohí´d`da kaldığı otelin isminde görülebilir: Otelin ismi Hotel Zsnorr`dur, ki bu da Hergí©`nin Belçika çiftdilliliği göz önüne alınırsa, Hollandaca`da bıyık anlamına gelmektedir (`snor`).

Dış İlişkiler

1976`da, Bordurya hükümeti Güney Amerika`daki hayali bir muz cumhuriyeti olan San Theodoros`un o zamanki yöneticisi General Tapioca`yı desteklemekteydiler; bu ülkeye askeri danışmanlar bile göndermişlerdi. REsmi olarak, General Tapioca ve San Theodoros "taşist" düşüncenin destekçileriydi, bunun kanıtı ``Tenten ve Pikarolarda Albay Sponz`un Albay Alvarez`le eski San Theodoros ofisinde konuşurken Alvarez`in Kurvi-Tasch büstüne mantarla vurması sırasında görülebilir. İki ülke arasındaki ortak noktalar, devletteki ve hükümetteki askeri liderlik ve alınan çoğu albayda görülebilir.

Ordu

Bordurya ordu bakımından nispeten oldukça iyi donanımlıdır. Ancak bir Tenten kitabında (Turnösol Olayı), Tenten ve arkadaşlarının kullanıyor olduğu çalıntı tankı durdurmaya çalışmışlardır. Ancak tüm denemeleri sonuçsuz kalır çünkü silahları ve askeri yapıları oldukça kalitesizdir.

Din

Aynı Sildavya gibi, Bordurya`da bir süre İslam dinini kabul etmiştir: Kurvi-Tasch`ın etrafındaki modernist binaların etrafında bir minare görülebilir.

Kaynaklar

Bordurya`yı içeren Tenten albümleri:

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Bordurya
Bordurya