Bornova Anadolu Lisesi

Bornova Anadolu Lisesi (BAL), Bornova, İzmir'de bulunan, üç dil eğitim yapan bir Anadolu Lisesidir.

Bornova Anadolu Lisesi

{{Lise künyesi |
adı    = Bornova Anadolu Lisesi |
sloganı   = Slogan |
amblemi   = 150px| |
eğitim dili  = Türkçe |
yabancı dil  = İngilizce, Almanca, Fransızca |
kuruluş   = 26 Mart 1953 |
türü    = Anadolu Lisesi |
müdür    = Sefer Aktaş |
şehir    = Bornova, İzmir |
ülke    = Türkiye |
web_sitesi  = www.bal.k12.tr
}}

Bornova Anadolu Lisesi, Bornova, İzmir`de bulunan, üç dil eğitim yapan bir Anadolu Lisesidir.

Kuruluşu

1950`li yılların başında, İzmir`li 50 dolayında tanınmış iş adamı, İzmir`de eksikliği hissedilen yabancı dille eğitim yapan yatılı bir okulu şehirlerine kazandırmak amacı ile biraraya geldiler. Arayışlar sonunda, Fransız asıllı varlıklı bir levanten olan Edmond Giraud`nun Bornova`ya 2 km uzaklıktaki 220 dönümlük çam ağaçları ile kaplı arazisini bu amaç için uygun buldular. Görüşmeler sonunda Edmond Giraund, arazisini içindeki tarihi köşkü ve güvercinliğiyle birlikte, bir okul yapılması koşuluyla, 26 Mart 1953 tarihinde sembolik bir bedelle Ege Koleji T.A.Ş.`e devretti ve kendisi de şirket ortağı oldu. Arazi üzerine, zengin bitki örtüsü korunarak derslikler, yatakhaneler, yemekhane ve konferans salonu inşa edildi. Böylece, 1953-1954 öğretim yılınada "Özel Ege Koleji" eğitim ve öğretime başladı. Okula ilk yıl 38 yatılı erkek öğrenci alındı.

1955 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı`nca yurt çapında yabancı dille öğretim yapacak olan Maarif Kolejleri`nin kurulması kararlaştırılınca, İzmir`deki Maarif Koleji için uygun nitelikte bir yer aranmaya başlandı. Zamanın başbakanı Adnan Menderes ve Milli Eğitim bakanı Celal Yardımcı`nın, Ege Üniversitesi`nin temelini atmak üzere Bornova`ya geldiklerinde ziyaret ettikleri Özel Ege Koleji, Adnan Menderes`in tercihleri doğrultusunda İzmir Koleji için uygun görüldü. Milli Eğitim Bakanlığı, araziyi ve okulu Özel Ege Koleji T.A.Ş.`den satın aldı ve Özel Ege Koleji, İzmir Koleji`ne dönüştürülmüş oldu.

Bornova Anadolu Lisesi; Eskişehir, İstanbul/Kadıköy, Konya, Samsun ve Diyarbakır Kolejleri ile birlikte Türkiye`nin ilk altı Maarif Koleji`nden biridir ve 8 Ekim 1955`de öğretime başlayarak Eskişehir Koleji`nden iki hafta sonra, 22 Ekim 1955`de öğretime başlayarak 2. sırayı almıştır.

İlk yıllarında sadece yatılı erkek kabul eden İzmir Koleji, 1964-1965 öğretim yılından itibaren Orta Öğretim Genel Müdürlüğü kararı ile karma öğretime başladı. Bu yıldan başlamak üzere gündüzlü kız ve erkek öğrenciler de okula kabul edilmeya başladı.

1975 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı kararı gereğince yurt çapındaki Maarif kolejlerinin adlarının "Anadolu Lisesi"ne dönüştürülmesi üzerine, okulumuzun adı "İzmir Anadolu Lisesi" olarak değiştirildi. 1976-1977 öğretim yılında ise, İzmir`de başka Anadolu Liseleri açılması üzerine,bu günkü ve son hali olan "Bornova Anadolu Lisesi" oldu. 1979-1980 öğretim yılı başında, o yıla dek İzmir İnönü Lisesi binalarında öğretim gören Almanca Anadolu Lisesi öğrencileri de okulumuzda öğretime başladılar ve böylece okulumuz, İngilizce ve Almanca Bölümleri olmak üzere iki bölüme ayrıldı,ve yine aynı dönemde, Almanca Bölümü`ndeki kız öğrencilerin bir kısmı yatılı öğrenci olarak kabul edildi. Bu durumda yatakhane kapasitelerinin dolmaya başlaması sonucu, aileleri İzmir içinde oturan yatılı öğrenciler gündüzlüye ayrıldı.

Bornova Anadolu Lisesi günümüzde, yurdumuzun en büyük öğrenci kitlesine sahip Anadolu Lisesidir. 1997-1998 öğretim yılından itibaren Fransızca bölümünü de açılması sonucu, Bornova Anadolu Lisesi 3 yabancı dilde eğitim veren ilk ve tek Anadolu Lisesi olmuştur.

Bornova Anadolu Lisesi, üç dilde eğitim veren Türkiye`nin en büyük öğrenci kitlesine sahip Anadolu Lisesidir.

Mezunlarının Türkiye Cumhuriyeti`nin yükselmesi için önemli görevler üstlendiği Bornova Anadolu Lisesi, bu görevleri devir alıp toplumu Atatürk`ün gösterdiği hedeflere ulaştıracak yeni güçlerin kaynağı olmaya devam edecektir

İzmir koleji ve Bornova Anadolu Lisesi mezunlarının dayanışma ve desteğini organize ederek bu ülküye yönlendirmekte olan tüm örgütler bir arada el ele bu parlak meşalenin ilelebet yanmasını sağlamak için çalışmaktadırlar.

Yöneticiler

Sefer Aktaş - Müdür

Ali Osman Sabancı - Baş Müdür Yardımcısı

Ali Çandır - Eski 10. Sınıflar Müdür Yardımcısı

Ramazan Fırat - Yeni 10. Sınıflar Müdür Yardımcısı

Nilgün Büyükdağlı - 11. Sınıflar ve 9. Sınıflar Müdür Yardımcısı

Linkler

Kaynaklar

Vikipedi
Bornova Anadolu Lisesi haritadaki konumu. Anadolu Lisesi<br>Adres: Erzene Mh.373 Sk.No:15 Bornova Telefon: 2323881039 Faks: 2323880315 email: bornovanadolu@yahoo.com

İlgili konuları ara

Yanıtlar