Bovling

Kısaca: Bowling, oyun hattının sonundaki kukaları, bu oyun için özel olarak hazırlanmış bowling topları ile devirme amacı taşıyan salon sporu. ...devamı ☟

bovling
Bovling

Bovling, oyun hattının sonundaki kukaları, bu oyun için özel olarak hazırlanmış bovling topları ile devirme amacı taşıyan salon sporu.

Tarihçe

Mısır`da yapılan kazılarda bovling sporunun köklerinin MÖ 5000`li yıllara dek uzandığına dair bulgular çıkarılmıştır. Kökenleri MÖ`ye dek uzanan bu spora, spor olmanın dışında anlamlar da yüklendiği görülür; örneğin 3 ve 4. yüzyıllarda, bu sporda iyi olmak kilise tarafından "günahlarından daha çok arınmış olmak" anlamına geliyordu. Düzenlenen oyunlarda kukalar işlenmiş günahları temsil ediyor ve devrilen her kuka ile günahlardan arınılma inancı taşınıyordu.

Günümüzde

Bovling sporunun Dünya Bovling Federasyonu`nun (WTBA), Uluslararası Bovling Federasyonu (FIQ), Avrupa Bovling Federasyonu(ETBF) tarafından belirlenmiş oyun tipleri bulunmaktadır. 9 pin ve 10 pin şeklinde 2`ye ayrılmaktadır. Amacı uzunluğu 18,288 m (faul çizgisinden, 1.nolu pin`e kadar olan mesafe) olan "lane" adı verilen hatların ilerisine konulmuş pinleri devirmektir.

Türkiye`de oynanan bovling sporunda 10 pin bulunmaktadır. "Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu" altında Bovling branşı olarak faaliyet göstermektedir. 1. 2. ve 3. lig kategorilerini içeren bir ulusal ligi bulunmanın yanında,her sene Türkiye`de Türkiye kupası,Federasyon kupası, Ligin En iyileri düzenlenmekle birlikte en az 2 tane uluslararası open turnuvalarla faaliyetine devam etmektedir.

Puanlama

Bovling topları
Bovling topları
] Bovling oyununda, her oyun için 10 frame bulunur. Oyuncu ilk 9 frame de strike yapmadığı durumlar için 2`şer atış kullanır, sonuncu frame de strike ya da spare yapması durumunda fazladan bir atış hakkı daha kazanır. Oyuncunun bir oyunda yapabileceği en yüksek puan 300`dür.

Strike

Sembolü "X"tir.Hattın sonundaki tüm pinlerin frame`in ilk atışında devrilmesine denir. Tüm pinler devrildiği için frame`in ikinci atışı yapılmaz.Alınan puan,sonraki iki atışta devrilen pin sayısı ve strike ta devrilmiş pin sayısı toplanarak hesaplanır ve frame`e yazılır. Üst üste 3 defa strike yapmak "turkey" , 2 defa üst üste yapmak "double" adını almakta 4.ve sonraki üstüste strikeler için "four in bagger" "five in bagger" şeklinde gitmektedir.

Spare

Sembolü "/"dir.Hat sonundaki tüm pinlerin ikinci atışta devrilmesine denilir. Alınacak puan,bu 10 pin ve takip eden atışta atışta devrilen pin sayısı toplanarak hesaplanır ve yazılır.

Split

Birinci kukanın devrilmiş olması durumunda, birbiriyle bağlantısı kalmamış (aralarındaki kuka devrilmiş) iki veya daha fazla kukanın ayakta kalması olayıdır. Split, puan tablosunda devrilen pin sayısının dikdörtgen veya daire içine alınmasıyla gösterilir.

Ligler ve Turnuvalar

Türkiye`de bovling, bahar ve kış aylarında olmak üzere, iki sezonda birer lig ve 1.2. ve 3. olmak üzere üçer lig seviyesinde oynanır. Oyuncular daha önce yaptıkları ortalamalara göre liglerde yarışma hakkı kazanırlar. İlk defa lige katılan bir oyuncu 3. ligten başlar. Lig atlamaları teker teker yapılır.3. ligten 1.lige atlamak gibi bir şey söz konusu değildir. devirmektir.] 1.Lig Kategorisi:`` Ortalaması erkeklerde 180, kadınlarda 160 üstü olan oyuncular, önceki sezonda 1. veya 2. kategorisinde oynamış olmak koşuluyla takip eden sezonda bu kategoride oynamaya hak kazanır. 2.Lig Kategorisi:`` Ortalaması erkeklerde 160, kadınlarda 140 üstü olan oyuncular takip eden sezonda bu kategoride oynamaya hak kazanır. 3.Lig Kategorisi:`` İlk defa katılan oyuncular ve erkeklerde 160, kadınlarda 140 ortalamanın altında oynayan oyuncular bir önceki sezonda C kategorisinde oynamamış olmak koşuluyla takip eden sezonda bu kategoride oynamaya hak kazanır.

Lig sırasında, iki sarı kart görmüş oyuncular, ikinci kartı gördükten sonra takip eden haftanın karşılaşmasına çıkamazlar. Oyun sırasında veya öncesinde alkollü içecek tüketmek yasaktır, belirlendiği takdirde kırmızı kart ile cezalandırılır. Kıyafet yönetmeliği bulunmaktadır.Erkekler kumaş pantolon veya kumaş short (ikisininde yanları cepli olmaması kaydıyla) kot olmayan kanvas,kumaş türü pantolon veya şortlarla, Bayanlar ise şort veya eteklerle yarışabilirler.Bovling üstü olarak polo yaka düğmeli kısa kollu bovling tişörtü veya gömleği giyilir.

Bahar Ligi sonuçlarına göre 2.ve 3. lig oyuncularının skorları alt alta dizildikten sonra erkeklerde ilk 48 ve kadınlarda ilk 24 sporcu Federasyon Kupası`nda , 1.Lig skorları alt alta dizildikten sonra kadınlarda ilk 16 ve erkeklerde ilk 32 içindeki sporcular Türkiye Kupası`nda oynamaya hak kazanırlar.

Kış Ligi sonuçlarına göre 1.2 ve 3. liglerin pin toplamları alındıktan sonra en iyi 48 oyuncusu Ligin en iyileri oynamaya hak kazanırlar.

Yıl sonunda Türkiye liglerine ve liglerden bağımsız olarak sıralama puanı veren en az üç turnuvaya katılmış oyuncuların sıralama puanları hesaplanır. Bu puanlara göre erkeklerde ilk 32 kadınlarda ilk 16 sporcu, takip eden yılın ilk aylarında yapılan "Türkiye Ranking Masters" turnuvasına katılmaya hak kazanır.

Ayrıca Türkiye`de her sene belirlenen tekrar belirlenen tarihlerde, biri yedek olmak üzere 6 kişilik takımlar, 5 kişinin bulunmaması durumunda katılım sayısına uygun olarak üçlüler, çiftler ya da bireysel olarak kulüplerin temsil edildiği "Kulüpler kupası" turnuvası düzenlenir.

Linkler

Türkçe

İngilizce

commonscat-ufak

Dipnotlar

  1. 2006 - Bovling ferdi lig kuralları ``Ligler ve Turnuvalar`` alt başlığının tamamı bu bağlantıdaki bilgilere göre yazılmıştır.


Spor Portalı

Kaynaklar

Vikipedi

bovling

Özel olarak üretilmiş topla, bir bant üzerinde arkalı önlü dizilmiş kukaları uzaktan devirme amacına dayalı bir tür oyun.

bovling

Türkçe bovling kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. bowling; tenpin

bovling

Türkçe bovling kelimesinin Fransızca karşılığı.
bowling [le]

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Bovling
3 hafta önce

Kaynaksız içerik itiraz konusu olabilir ve kaldırılabilir. Kaynak ara: "Bovling" – haber · gazete · kitap · akademik · JSTOR (Şubat 2021) (Bu şablonun...

Bovling, Alkollü içecek, Bovling topu, Federasyon Kupası, Hat, Kuka, Mısır, Spor, Türkiye, Türkiye Kupası, Wikimedia Commons
Bovling Toplarıyla Dolu Okyanus
3 yıl önce

Bovling Toplarıyla Dolu Okyanus (İng. The Ocean Full of Bowling Balls) Amerikalı yazar J. D. Salinger'ın 1945 yılında tamamladığı hiç yayınlanmamış bir...

Kuka
3 hafta önce

pinler, bovling lineinin sonuna, özel makinalar tarafından üçgen şeklinde dizilerek kullanılır. Bu sporun temel amacı, hat başından atılan bir bovling topu...

Kuka, Akçaağaç, Bowling, Bowling topu, Hat
AIK
3 yıl önce

spor kulübü. Sarı lacivert renklere sahip olan kulüp futbol, voleybol, bovling, tenis, hentbol, buz hokeyi, badminton, bandy, florbol ve atletizm branşlarında...

Japonya Kupası
3 yıl önce

at yarışı turnuvası Japonya Kupası (bovling) veya Dydo Japonya Kupası, 1989 yılından beri düzenlenen bir bovling turnuvası Japonya Kupaso Dirt, Japonya...

Top (spor)
3 hafta önce

golf, futbol, beyzbol ve masa tenisi gibi birçok sporda kullanılır. Futbol Basketbol Voleybol Amerikan futbolu Bilardo Tenis Beyzbol Ragbi Bovling Bandy...

Top (spor), Beyzbol, Basketbol, Bilardo, Tenis, Amerikan futbolu, Ragbi, Futbol, Voleybol, Golf, Küre (geometri)
Spor oyunu
2 hafta önce

beyzbol, Amerikan futbolu, boks, güreş, kriket, golf, buz hokeyi, tenis, bovling, ragbi, avcılık, balıkçılık. Bazı oyunlar (örneğin; Fifa serisi gibi),...

Djurgårdens IF
3 yıl önce

Djurgårdens IF (florbol takımı) Djurgårdens IF (hentbol takımı) Djurgårdens IF (bovling takımı) ^ a b "OM FÖRENINGEN" (İsveççe). dif.se. 11 Temmuz 2015 tarihinde...