bovling

Bowling, oyun hattının sonundaki kukaları, bu oyun için özel olarak hazırlanmış bowling topları ile devirme amacı taşıyan salon sporu.

BOVLING (türkçe) anlamı
1. Özel olarak üretilmiş topla
2. bir bant üzerinde arkalı önlü dizilmiş kukaları uzaktan devirme amacına dayalı bir tür oyun.
BOVLING (türkçe) ingilizcesi
1. n. bowling
2. tenpin
BOVLING (türkçe) fransızcası
1. bowling [le]

Bovling hakkında detaylı bilgi

right|thumb|280px|Bovling salonu ve kukalar Bovling, oyun hattının sonundaki kukaları, bu oyun için özel olarak hazırlanmış bovling topları ile devirme amacı taşıyan salon sporu.

Tarihçe

Mısır`da yapılan kazılarda bovling sporunun köklerinin MÖ 5000`li yıllara dek uzandığına dair bulgular çıkarılmıştır. Kökenleri MÖ`ye dek uzanan bu spora, spor olmanın dışında anlamlar da yüklendiği görülür; örneğin 3 ve 4. yüzyıllarda, bu sporda iyi olmak kilise tarafından "günahlarından daha çok arınmış olmak" anlamına geliyordu. Düzenlenen oyunlarda kukalar işlenmiş günahları temsil ediyor ve devrilen her kuka ile günahlardan arınılma inancı taşınıyordu.

Günümüzde

Bovling sporunun Dünya Bovling Federasyonu`nun (WTBA), Uluslararası Bovling Federasyonu (FIQ), Avrupa Bovling Federasyonu (ETBF) tarafından belirlenmiş oyun tipleri bulunmaktadır. 9 pin ve 10 pin şeklinde 2`ye ayrılmaktadır. Amacı uzunluğu 18, 288 m (faul çizgisinden, 1.nolu pin`e kadar olan mesafe) olan "lane" adı verilen hatların ilerisine konulmuş pinleri devirmektir.

Türkiye`de oynanan bovling sporunda 10 pin bulunmaktadır. "Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu" altında Bovling branşı olarak faaliyet göstermektedir. 1. 2. ve 3. lig kategorilerini içeren bir ulusal ligi bulunmanın yanında, her sene Türkiye`de Türkiye kupası, Federasyon kupası, Ligin En iyileri düzenlenmekle birlikte en az 2 tane uluslararası open turnuvalarla faaliyetine devam etmektedir.

Puanlama

Bovling topları
Bovling topları
] Bovling oyununda, her oyun için 10 frame bulunur. Oyuncu ilk 9 frame de strike yapmadığı durumlar için 2`şer atış kullanır, sonuncu frame de strike ya da spare yapması durumunda fazladan bir atış hakkı daha kazanır. Oyuncunun bir oyunda yapabileceği en yüksek puan 300`dür.

Strike

Sembolü "X"tir.Hattın sonundaki tüm pinlerin frame`in ilk atışında devrilmesine denir. Tüm pinler devrildiği için frame`in ikinci atışı yapılmaz.Alınan puan, sonraki iki atışta devrilen pin sayısı ve strike ta devrilmiş pin sayısı toplanarak hesaplanır ve frame`e yazılır. Üst üste 3 defa strike yapmak "turkey", 2 defa üst üste yapmak "double" adını almakta 4.ve sonraki üstüste strikeler için "four in bagger" "five in bagger" şeklinde gitmektedir.

Spare

Sembolü "/"dir.Hat sonundaki tüm pinlerin ikinci atışta devrilmesine denilir. Alınacak puan, bu 10 pin ve takip eden atışta atışta devrilen pin sayısı toplanarak hesaplanır ve yazılır.

Split

Birinci kukanın devrilmiş olması durumunda, birbiriyle bağlantısı kalmamış (aralarındaki kuka devrilmiş) iki veya daha fazla kukanın ayakta kalması olayıdır. Split, puan tablosunda devrilen pin sayısının dikdörtgen veya daire içine alınmasıyla gösterilir.

Ligler ve Turnuvalar

Türkiye`de bovling, bahar ve kış aylarında olmak üzere, iki sezonda birer lig ve 1.2. ve 3. olmak üzere üçer lig seviyesinde oynanır. Oyuncular daha önce yaptıkları ortalamalara göre liglerde yarışma hakkı kazanırlar. İlk defa lige katılan bir oyuncu 3. ligten başlar. Lig atlamaları teker teker yapılır.3. ligten 1.lige atlamak gibi bir şey söz konusu değildir. thumb|250px|Oyunun amacı hattın sonundaki kukaları topu devirmektir.] ``1.Lig Kategorisi:`` Ortalaması erkeklerde 180, kadınlarda 160 üstü olan oyuncular, önceki sezonda 1. veya 2. kategorisinde oynamış olmak koşuluyla takip eden sezonda bu kategoride oynamaya hak kazanır. ``2.Lig Kategorisi:`` Ortalaması erkeklerde 160, kadınlarda 140 üstü olan oyuncular takip eden sezonda bu kategoride oynamaya hak kazanır. ``3.Lig Kategorisi:`` İlk defa katılan oyuncular ve erkeklerde 160, kadınlarda 140 ortalamanın altında oynayan oyuncular bir önceki sezonda C kategorisinde oynamamış olmak koşuluyla takip eden sezonda bu kategoride oynamaya hak kazanır.

Lig sırasında, iki sarı kart görmüş oyuncular, ikinci kartı gördükten sonra takip eden haftanın karşılaşmasına çıkamazlar. Oyun sırasında veya öncesinde alkollü içecek tüketmek yasaktır, belirlendiği takdirde kırmızı kart ile cezalandırılır. Kıyafet yönetmeliği bulunmaktadır.Erkekler kumaş pantolon veya kumaş short (ikisininde yanları cepli olmaması kaydıyla) kot olmayan kanvas, kumaş türü pantolon veya şortlarla, Bayanlar ise şort veya eteklerle yarışabilirler.Bovling üstü olarak polo yaka düğmeli kısa kollu bovling tişörtü veya gömleği giyilir.

Bahar Ligi sonuçlarına göre 2.ve 3. lig oyuncularının skorları alt alta dizildikten sonra erkeklerde ilk 48 ve kadınlarda ilk 24 sporcu Federasyon Kupası`nda, 1.Lig skorları alt alta dizildikten sonra kadınlarda ilk 16 ve erkeklerde ilk 32 içindeki sporcular Türkiye Kupası`nda oynamaya hak kazanırlar.

Kış Ligi sonuçlarına göre 1.2 ve 3. liglerin pin toplamları alındıktan sonra en iyi 48 oyuncusu Ligin en iyileri oynamaya hak kazanırlar.

Yıl sonunda Türkiye liglerine ve liglerden bağımsız olarak sıralama puanı veren en az üç turnuvaya katılmış oyuncuların sıralama puanları hesaplanır. Bu puanlara göre erkeklerde ilk 32 kadınlarda ilk 16 sporcu, takip eden yılın ilk aylarında yapılan "Türkiye Ranking Masters" turnuvasına katılmaya hak kazanır.

Ayrıca Türkiye`de her sene belirlenen tekrar belirlenen tarihlerde, biri yedek olmak üzere 6 kişilik takımlar, 5 kişinin bulunmaması durumunda katılım sayısına uygun olarak üçlüler, çiftler ya da bireysel olarak kulüplerin temsil edildiği "Kulüpler kupası" turnuvası düzenlenir.

Linkler

Türkçe

İngilizce

commonscat-ufak

Dipnotlar

  1. 2006 - Bovling ferdi lig kuralları ``Ligler ve Turnuvalar`` alt başlığının tamamı bu bağlantıdaki bilgilere göre yazılmıştır.


Spor Portalı

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki bovling maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Türkiye'deki Bovling Kulüplerinin Listesi

''Bu spor hakkında bilgi edinmek için Bowling maddesine bakınız.''== Ankara ==* Ankara Bowling Spor Kulübü* Ankaragücü altında bowling branşı olarak* Ankaraspor altında bowling branşı olarak* Başkent Spor Kulübü (faaliyeti sona ermiştir.)* Havelsan Bowling Spor Kulübü* ...

İstanbul Bovling Spor Kulübü

İstanbul Bovling Spor Kulübü, 2000 yılında kurulmuş olup, yalnızca bovling sporunda faaliyet göstermektedir. 2000 yılından günümüze dek çalışmalarını Time Out bovling salonunda antrenörü Recep Çınar eşliğinde sürdürmektedir.

Bovling Toplarıyla Dolu Okyanus

''Bovling Toplarıyla Dolu Okyanus''Öykünün Türkçe isminin alındığı kitap: (İng. ''The Ocean Full of Bowling Balls'') ABD'li yazar J. D. Salinger'ın 1945 yılında tamamladığı hiç yayınlanmamış bir öyküsüdür. Eser, yazarın tek romanı olan ''Çavdar Tarlasında ...

Bovling Topu

Bowling sporunda kullanılmak üzere, kauçuk, üretan, plastik ve reçineden ya da bunların karışımından yapılmış yuvarlak top. Standart ağırlıkları 2,7-7,2 kg arasında ve çapları 8.5 inçtir (21.6 cm).

Bowling

Bowling basit anlamda dizilmiş 10 adet kukayı (pin) bir topla devirmeye çalışmak olarak görülse de bugün 90 dan fazla ülkede 100 milyondan fazla oyuncu ile hem keyifle oynanabilen, hem de yarışma sporu olarak son derece ciddi bir çalışma gerektiren bir strateji ve koordinasyon ...

Ankara

Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti, dünyanın 40. büyük şehri. Nüfusu 2007 nüfus sayımına göre 4.466.756 kişidir. Topraklarının büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Sakarya bölümünde yer alan Ankara ilinin merkez kenti'dir. Rakımı ortalama 890 metredir.

Erivan

Erivan (Azerice: İrəvan; Ermenice: Երևան, bazen "Երեվան" olarak da yazılır, /ˌjɛrəˈvɑːn/; Rusça: Ереван; Osmanlı Türkçesi: روان, Revan), Ermenistan'ın en büyük şehri ve 1918'den beri başkentidir. Erivan, Ermenistan'ın on ikinci başkentidir.

Filipinler

Filipinler ya da resmî adı ile Filipinler Cumhuriyeti, (Filipince: Repúbliká ng̃ Pilipinas) Güneydoğu Asya'da Malay Takımadaları bölgesinde yer alan adalar ülkesidir. Başkenti Manila'dır. Filipinler toplam 7 bin 107 adadan oluşur. Yaklaşık olarak toplam yüzölçümü 300 bin ...

Spor Oyunu

Spor oyunları, geleneksel sporların oynanışları taklit edilerek geliştirilmiş video oyunlarıdır. Bu tür, epey popüler olmakla birlikte, çok satan oyunlar listesine pek çok ürün vermektedir. Neredeyse her aşina olduğumuz spor, bir video oyunu olarak raflarda yerini almıştır. ...

Olimpik Sporlar

Olimpik sporlar, Yaz Olimpiyatları ve Kış Olimpiyatları'nda yarışması bulunan tüm Olimpiyat Oyunları sporlardır. 2012 Yaz Olimpiyatları 26 spor dalında, 36 disiplinde ve 300 yarışmada gerçekleşecektir. Kış Olimpiyatları ise 7 spor dalında 15 disiplinde ve 80 yarışmada ...