boyun

BOYUN Alm. Hals (m), nacken (m), Fr. Cou (m), İng. Neck. Vücutta baş ile gövdeyi birbirine bağlayan kısım. Boyun ön ve arka olmak üzere iki kısma ayrılır. Boynun arka kısmına "ense" denir. Boynun dik durmasını yedi tane olan boyun omurları sağlamaktadır. Üst iki boyun omuru (atlas ve eksen kemikleri), eklem yüzeylerinin çeşitliliği sayesinde başın çeşitli hareketler yapabilmesini sağlar.

Boynun biçimi şahsa, yaşa ve cinse göre değişir. Kadınlar ve ç

Boyun

Alm. Hals (m), nacken (m), Fr. Cou (m), İng. Neck. Vücutta baş ile gövdeyi birbirine bağlayan kısım. Boyun ön ve arka olmak üzere iki kısma ayrılır. Boynun arka kısmına "ense" denir. Boynun dik durmasını yedi tane olan boyun omurları sağlamaktadır. Üst iki boyun omuru (atlas ve eksen kemikleri), eklem yüzeylerinin çeşitliliği sayesinde başın çeşitli hareketler yapabilmesini sağlar.

Boynun biçimi şahsa, yaşa ve cinse göre değişir. Kadınlar ve çocuklarda boyun yuvarlaktır. Boyundan hayati önemi olan damar ve sinirler, ayrıca yemek ve soluk boruları geçer. Tiroit bezi (kalkansı bez), paratiroit bezleri, boyun akkan (lenf) düğümleri, gırtlak ve kaslar boyunda bulunan yapılardır. Bunların sağlam bir muhafazası olmadığı için boyna gelen herhangi bir darbe veya boyun yaralanmaları çok tehlikelidir. Bu derece önemli yapıları bulunduran boyundaki iltihaplar da seyrek görülmesine rağmen husule geldiği zaman çok tehlikeli durumlar ortaya çıkarır. Çeşitli hastalıkların seyrinde boyundaki akkan düğümleri büyüdüğü için, bunlar teşhiste hekimlere yardımcı olur. Tortikolis denilen durum, boyun kaslarındaki gelişme bozukluğundan dolayı olan boynun duruş bozukluğudur. Ameliyatla düzeltilir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

boyun

1 . Gövdenin başla omuz arasında kalan bölgesi:
"Ellerini bu defa, boynuna sıkıştırdığı beyaz peçeteye sildi."- A. İlhan.
2 . Testi, şişe, güğüm gibi kaplarda dar olan üst kısım.
3 . Sorumluluk.
4 . coğrafyaDağ sırtlarında geçmeye elverişli alçak yer.
5 . Üzeri:
"Günahı söyleyenlerin boynuna, derler ki, bu iki genç birbirlerini küçükten beri sevmişler de öyle nişanlanmışlar."- Y. K. Karaosmanoğlu.
Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
boynu altında kalsın! boynu armut sapına dönmek boynu kıldan ince olmak boynuna almak boynuna geçirmek boynunda kalmak boynunu bükmek boynunu kırmak boynunu uzatmak boynunu vurmak boyun bükmek boyun eğmek boyun kesmek boyun kırmak boyun olmak boyun vermek

boyun

gövdenin başla omuz arasında kalan bölgesi; dağ sırtlarında geçmeye elverişli alçak yer. şişe, güğüm gibi kapların ya da vida, cıvata gibi araçların dar olan üst bölümü. sorumluluk.

boyun

Türkçe boyun kelimesinin İngilizce karşılığı.
adj. cervical, jugular n. neck, cervix, scrag

boyun

Türkçe boyun kelimesinin Fransızca karşılığı.
cou [le]

boyun

Türkçe boyun kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Genick, Hals

Yanıtlar