Brand Nubian

Kısaca: Brand Nubian, Amerikalı hip hop müzik grubudur. New Rochelle, New York kökenli grubun orjinal kadrosu üç MC ve iki DJ'den oluşmaktadır: Grand Puba (d. Maxwell Dixon, 4 Mart 1966), Sadat X (eskiden Derek X, d. Derek Murphy, 29 Aralık 1968), Lord Jamar (d. Lorenzo Dechalus, 17 Eylül 1968), DJ Alamo ve DJ Sincere. Grubun ilk albümü ''One for All'', 1990'ların en popüler alternatif hip hop albümlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Grup, Nation of Gods and Earths'ün öğretilerine dayanan sosyal ve ...devamı ☟

Brand Nubian, Amerikalı hip hop müzik grubudur. New Rochelle, New York kökenli grubun orjinal kadrosu üç MC ve iki DJ'den oluşmaktadır: Grand Puba (d. Maxwell Dixon, 4 Mart 1966), Sadat X (eskiden Derek X, d. Derek Murphy, 29 Aralık 1968), Lord Jamar (d. Lorenzo Dechalus, 17 Eylül 1968), DJ Alamo ve DJ Sincere. Grubun ilk albümü One for All, 1990'ların en popüler alternatif hip hop albümlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Grup, Nation of Gods and Earths'ün öğretilerine dayanan sosyal ve politik konulardaki sözleriyle de akıllarda yer etti. Geçmişi

1989–1992

Brand Nubian, Grand Puba'nın ilk grubu Masters of Ceremony'nin dağılmasıyla 1989'da kuruldu. İlk single "Brand Nubian", 1989'da çıktı. Elektra Records ile sözleşme yapan grup, sonraki yıl ilk solo albümleri One for Allu yayımladılar. Eleştirel anlamda başarılı olan albümdeki "Drop the Bomb" ve "Wake Up" parçaları saldırgan Five-Percenter fikrine dayalı sözleriyle eleştiri oklarına hedef oldu. Bu olay satışların artmasına neden olsa da; albüm günümüze dek 350.000 kopya sattı. Fab Five Freddy yönetmenliğinde çekilen "Wake Up" video klibi, klipte oynayan beyaz yüz makyajlı siyahi bir adam nedeniyle MTV'de sansüre uğradı. Bu kanalda ve Warner Music Group kaynaklarında onun yerine bir vaiz kullanıldı. İlk albümden kısa süre sonra Sadat X ve Lord Jamar, Grand Puba ile sorunlar yaşadı. Bu da Puba'nın DJ Alamo'yu da yanına alarak gruptan ayrılmasına ve solo kariyerine yönelmesine neden oldu. Lord Jamar ve Sadat X, 1992'de DJ Sincere'yi gruba aldılar. O yıl Puba, ilk albümü Reel to Reeli yayımladı. 1992 sonunda Puba'sız yayınladıkları "Punks Jump up to Get Beat Down", Sadat X'in homofobik sözleri nedeniyle tartışma yarattı. Şarkı, Billboard Hot 100'de 77. sıraya ulaştı. Sonraki versiyonlarda bu dizeler şarkıdan çıkarıldı.

1992–1996

1992 yılı bitmeden grup ikinci albümünü yayımladı: In God We Trust. "Punks Jump Up to Get Beat Down"ın yanı sıra ABD'de 92 numara olan "Love Me or Leave Me Alone" adlı parçalar da albümde yer aldı. 1993'te Menace II Society filmi için "Lick Dem Muthaphuckas" adlı parçada yer aldılar. Grubun sonraki albümü Everything Is Everything, Kasım 1994'te piyasaya çıktı. Grup, bu kez de nefret söylemlerinde bulunmakla suçlandı. Albüm değişik yorumlar aldı ve satış rakamı da "Word is Bond" ve "Hold On" singlelarına rağmen vasat değerlerde kaldı. 1995'te grup dağıldı, plak şirketinden ayrıldı ve üyelerin her biri solo kariyerlerine yöneldi. O yıl Puba ikinci solo albümü 2000ı piyasaya çıkardı. Ayrıca 1996'da Sadat X de Wild Cowboys (Loud/RCA/BMG Records) adlı solo albümünü yayımladı.

1997–2000

Grubun ilk kadrosu 1997'de yeniden bir araya geldi ve Soul in the Hole filmi için "A Child is Born" parçasını kaydettiler. "Keep It Bubblin'" adlı parça 1997'de Money Talks filminde kullanıldı. 1998'de Foundation adındaki albümü Arista/BMG Records şirketlerinden piyasaya çıkardılar. Ağırlıklı olarak olumlu yorumlar alan albümde DJ Premier, Buckwild, Lord Finesse ve Diamond D gibi prodüktörler yer aldı. İlk single "Don't Let it Go to Your Head", Hot 100'de 54 numaraya yükseldi. 2000'de tekrar birleşen ekip, yeniden Buckwild ile çalıştı ve "Rockin' It" adlı parçayı yayınladı. Sonraları tekrar solo kariyerlerine döndüler. Sadat X, 2000'de The State of New York vs. Derek Murphy adlı EP'yi Loud/Relativity Records'dan piyasaya çıkardı.

2001–günümüze

Puba üçüncü albümü Understand Thisi 2001'de yayımladı. Albümde grubun diğer üyeleri ile çalışmış olsa da, albüm dikkat çekmedi. Grup, yeniden birleşerek 2004'te beşinci albümleri olan Fire in the Holeu bağımsız Babygrande Records şirketi üzerinden yayımladılar. Değişik yorumlar alan albümün satış rakamları da beklentilerin altında kaldı. Sadat X diğer bir albümü Experience & Educationı 2005'te çıkardı ve olumlu eleştiriler aldı. Bu arada Lord Jamar da oyunculuğa yöneldi ve The Sopranos, Oz, Third Watch ve Law & Order dizilerinde rol aldı. Ayrıca ilk albümü The 5% Album, Babygrande Records'dan Haziran 2006'da çıktı. Sadat X'in üçüncü albümü Black October da aynı yıl Ekim ayında piyasaya sürüldü. Grubun son albümü Time's Runnin' Out, on yıl önceki kullanılmamış Foundation albümü kayıtları derlenerek oluşturuldu ve 2007'de yayımlandı.

Diskografi

;Stüdyo albümleri ;Derleme albüm ;Singlelar ;Single liste durumları

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.