Bring On The Night

Bring on the Night``
Bölüm No || 7. sezon, 10. bölüm
Yazar || Joss Whedon
Yönetmen || Joss Whedon
Çekim Tarihi || 17 Aralık 2002
Önceki Bölüm || Never Leave Me
Sonraki Bölüm || Showtime


Özet

Spike kayıplara karışmıştır. Buffy ve arkadaşları da Summerlar`ın evindeki zararı telafi etmeye çalışmaktadır. Bu arada Giles, iki "çırak avcı"yla birlikte geri döner ve “İlk”in tüm potansiyel avcıları öldürerek avcı nesline bir son vermeyi planladığını anlatır. Scooby`ler de First`ü araştırır. Bunun üzerine Buffy, Giles`la beraber “İlk”i son kez gördüğü yere giden Buffy, geçmişten kalma bir vampirle dövüşür.

First Evil (İlk Kötü, İlk)

First Evil ile ilk defa 3. sezonun 10. bölümünde, Amends`de karşılaşmıştık.

Amends: Angel rüyasında 1838 yılının noelinde öldürdüğü Daniel adında bir adamı görür. Sunnydale sokaklarında yürürken Buffy ile karşılaşır. Fakat Buffy`nin geldiği yerin biraz daha gerisinde Daniel caddenin ortasında durmaktadır. Angel`ın bakışlarındaki tuhaflığı sezen Buffy ise onun gözlerinin daldığı yöne bakar fakat hiçbir şey göremez. Buffy arkadaşlarına Angel`ın son zamanlarda sıklaşan bu tuhaf davranışlarından bahseder.

Angel`ın gördüğü hayal, First Evil adında çok eski bir iblisti aslında. Fiziksel olarak insanları etkileyemese de, insanları rüyalarda ve hayallerde, tuhaf şeyler düşünmeye iten bir iblis First Evil. Nitekim First Evil, Amends`de Angel`ı, Buffy`i öldürmesi için kışkırtmıştı. First, basit bir kötü değildir, kötülüğün ``kendisidir``, onu ortaya çıkarandır. First, kılık değiştirebilir, ancak yalnızca ölmüş insanların kılığına bürünebilir.

First Evil ile Conversations with Dead People`da karşılaşmıştık bir de.

Conversations with Dead People: Scooby Gang, geçmişlerinden gelen tanıdık yüzlerle kişisel karşılaşmalar yaşar. Buffy fiziksel ve zihinsel olarak bir vampire dönüşen eski lise arkadaşına karşı kendisini korunmak zorundadır. Dawn ise evde görünmez bir güç tarafından rahatsız edilmektedir. Bu arada Willow kütüphanede Tara tarafından gönderildiğini iddia eden bir hayalet tarafından ziyaret edilir. Jonathan ve Andrew, Meksika`ya gider ve onlar da orada Warren tarafından ziyaret edilir.

Bu bölümde, First`ün amacı netlik kazandı.

Ubervamp

First, bu kez ilkinden çok daha kötü bir şekilde geliyor. Yanlarında ubervamp`lar (übervampirler) var. Ubervampların asıl adı, aslında Tulachon (ya da Turok-Han.) Ubervamp`lar, günümüzün vampirlerine benzemiyor. Ubervamp`lar, çok eski vampirler. "İlkel insanlar" gibi, ama bunlar ilkel güçlü vampirler. Çok güçlüler. Bazen kazık bile öldürmeye yetmiyor bu ilkel vampirleri. Ancak kafası koparılınca ölebiliyor. Ubervamplardan normal vampirler bile korkuyor. Buffy, First`ü ilk gördüğü yere gittiğinde bir ubervamp`la karşılaşıyor ve ilk defa kendisini bu kadar çok zorlayan bir vampirle karşılaşıyor.

Potansiyel Avcılar

İlk Avcı, Seneya idi. Avcı terimi, "Shadow Men" (Gölge Adamlar) adlı topluluk sayesinde başladı. Shadow Men`ler, bir büyülü sözü okurken, bir kızın kalbini çıkardılar ve onun yerine bir iblisin kalbini koydular ve Avcı nesli böyle başladı. Ancak ondan sonra gelecek her Avcı, Gerçek Avcı değildi. Gölge Adamlar, bir de potansiyel avcıları yarattı. Çünkü bir Avcı`nın ömrü çok uzun değildir, her an bir vampir öldürebilir onu. Ki Buffy tam iki kez öldü örneğin. İşte o yüzden Avcı öldüğünde hemen onun yerini doldurabilecek Potansiyel Avcılar`ı da yarattılar Gölge Adamlar. Potansiyel Avcılar her ne kadar Avcı gücünde olmasalar da, yine de güçlüler.

Buffy Prophecy Girl`da ilk öldüğünde onun yerini Kendra doldurmuştu. Buffy Anne`de Avcılığı bırakınca onun yerini Faith doldurmuştu. Buffy, The Gift`de ikinci kez ölünce, onun yerini Scooby`ler doldurmuştu.

Sonuç

Buffy ilk olarak üçüncü sezonda karşılaştığı First Evil (İlk Kötü)`in tehditiyle yüz yüze gelince, kaderinde yeni bir perspektif, bir bakış açısı geliştirir. The Bringers, First`ün adamları, tüm dünya çapında, potansiyel avcı genç kızları bulup öldürmeye başlarlar. Bu genç kızları öldürerek gelecekte "avcı" kavramını silip yok etmeyi amaçlarlar. Buffy`nin evi aniden korunmak için Sunnydale`e gelen potansiyel avcı genç kızlarla dolar. Onlardan kendisine saygı duyulmasını bekleyen Buffy de onların doğal lideridir. "Potansiyel"leri First`e karşı koymak konusunda tıpkı bir ordu gibi eğitmeye başlar. Ancak, yöntemleri, taktikleri ve kararları zaten dehşete düşmüş olan kızları git gide yabancılaştırır. Sonunda Sunnydale iblislerden kaçan insanlar yüzünden, giderek hayalet şehre dönüşür.

Bölümün sonunda, Buffy tüm Potansiyel Avcı`lara bir konuşma yapar. Bu konuşma, bir orduya komut veren bir liderin konuşması gibidir ve Scooby`leri bekleyecek büyük savaşın habercisidir...

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.