Britanya edebiyatı, Birleşik Krallık, Man adası ve Kanal Adaları`nın edebiyatıdır. Bu edebiyat başlıca İngilizce yazılmış olmakla beraber Galce, İskoçça, İrlandaca ve diğer dillerin de edebiyatlarını da kapsar. ==Eski Kelt edebiyatı==Keltik dili edebiyatı Avrupa`nın en eski halk dili edebiyatıdır.

Britanya edebiyatı

} Britanya edebiyatı, Birleşik Krallık, Man adası ve Kanal Adaları`nın edebiyatıdır. Bu edebiyat başlıca İngilizce yazılmış olmakla beraber Galce, İskoçça, İrlandaca ve diğer dillerin de edebiyatlarını da kapsar.

Eski Kelt edebiyatı

Keltik dili edebiyatı Avrupa`nın en eski halk dili edebiyatıdır. Bu dil grubuna ait olan Galcen`n edebiyat geleneği 6. yüzyıldan beri sürmektedir. En eski örnekleri günümüz Galler Bölgesinde değil, kuzey İngiltere ve güney İskoçya`da bulunmuştur. Keltik grubunun bir diğer dili olan İrlandaca şiirler 6. yüzyıldan günümüze kesintisiz devam etmiş bir gelenektir.

Eski İngiliz edebiyatı

Anglo-Saxonlar, Almanya`da yaşarken kendilerine özgü bir edebiyatları vardı ve İngiltere`ye bu edebiyatı getirmişler. İşte ilk İngiliz edebiyatını Anglo-Saksonların Almanya`dan getirdiği edebiyatları oluşturmaktadır. Anglo-Saksonlar pagan (putperest) insanlardı. Eski İngilizce`nin en ünlü eseri Beowulf adlı epik şiirdir. Metnin tam tarihi tartışmalıdır ama çoğu tahmin yaklaşık 1000 yılı civarındadır.

Orta çağda İngiltere edebiyatıOrta çağda diğer edebiyatler1660`a kadar erken İngilizce edebiyat1660-18. yüzyil arası İngilizce edebiyat16. ila 19. yüzyıl arası İngilizce dışı edebiyatlar19. yüzyıl İngilizce edebiyatı1900`den günümüze İngilizce edebiyat1900`den günümüze İngilizce dışı edebiyatlarEdebi ödüller

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar