Britanya Kolombiyasi

+ British ColumbiaBritish Columbia
(British Columbia Bayrağı) (British Columbia Arması)
``Eyalet sloganı: Splendor Sine Occasu (Azalmayan Görkem)`` Resmi dili İngilizce Başkent Victoria En büyük kent Vancouver Vali Steven Point Başbakan Gordon Campbell (BC Liberal) Yüzölçümü
 
 - Toplam
 - Su %`si Eyaletler & bölgeler arasında 5`inci
944,735 km²
%2.1 Nüfus
 
 - Toplam (2005)
 - Nüfus yoğunluğu Eyaletler & bölgeler arasında 3`üncü
4,271,210
4.35/km²/km² Konferedasyona Katılma
 - 20 Temmuz 1871. (7`inci eyalet olarak) Saat dilimi UTC aˆ’8 & aˆ’7

British Columbia, ya da kısaca B.C. veya BC (Fransızca: ``Colombie-Britannique``, ``C.-B.``), Kanada`nın en batıdaki eyaletidir. Kuzeybatısında Alaska, kuzeyinde Yukon ve Kuzeybatı Toprakları, doğusunda Alberta ve güneyinde Amerikan eyaletleri Washington, Idaho ve Montana yer alır.. 1871`de Kanada Konfederasyonu`na 6`ıncı eyalet olarak katılan B.C., günümüzde 4,2700,000`in üzerinde bir nüfusa sahiptir.

B.C.`nin başkenti, Vancouver Adası`nın (Vancouver Island) güney ucunda konumlanmış olan Victoria`dır. Eyaletin en kalabalık kenti olan Vancouver ise, Lower Mainland bölgesinde bulunmaktadır. Eyaletin diğer büyük kentleri Lower Mainland`daki Surrey, Burnaby, Coquitlam, Richmond, Delta ve New Westminster, Fraser Vadisi`nde (Fraser Valley) bulunan Abbotsford ve Langley, Vancouver Adası`nda bulunan Nanaimo, eyaletin iç kesiminde bulunan Kamloops ve Kelowna ve kuzeyde bulunan Prince George ve Prince Rupert`tır.

Kanada Kayalık Dağları ve Büyük Okyanus kıyısındaki fyördler, B.C.`nin önemli bir turizm merkezi olmasını sağlamaktadırlar. Bunun yanında eyaletin en büyük kenti olan Vancouver, önemli bir turizm merkezidir.

LinklerKanada

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.