Britanya Kolombiyasi

+ British ColumbiaBritish Columbia
(British Columbia Bayrağı) (British Columbia Arması)
``Eyalet sloganı: Splendor Sine Occasu (Azalmayan Görkem)`` Resmi dili İngilizce Başkent Victoria En büyük kent Vancouver Vali Steven Point Başbakan Gordon Campbell (BC Liberal) Yüzölçümü
 
 - Toplam
 - Su %`si Eyaletler & bölgeler arasında 5`inci
944,735 km²
%2.1 Nüfus
 
 - Toplam (2005)
 - Nüfus yoğunluğu Eyaletler & bölgeler arasında 3`üncü
4,271,210
4.35/km²/km² Konferedasyona Katılma
 - 20 Temmuz 1871. (7`inci eyalet olarak) Saat dilimi UTC aˆ’8 & aˆ’7

British Columbia, ya da kısaca B.C. veya BC (Fransızca: ``Colombie-Britannique``, ``C.-B.``), Kanada`nın en batıdaki eyaletidir. Kuzeybatısında Alaska, kuzeyinde Yukon ve Kuzeybatı Toprakları, doğusunda Alberta ve güneyinde Amerikan eyaletleri Washington, Idaho ve Montana yer alır.. 1871`de Kanada Konfederasyonu`na 6`ıncı eyalet olarak katılan B.C., günümüzde 4,2700,000`in üzerinde bir nüfusa sahiptir.

B.C.`nin başkenti, Vancouver Adası`nın (Vancouver Island) güney ucunda konumlanmış olan Victoria`dır. Eyaletin en kalabalık kenti olan Vancouver ise, Lower Mainland bölgesinde bulunmaktadır. Eyaletin diğer büyük kentleri Lower Mainland`daki Surrey, Burnaby, Coquitlam, Richmond, Delta ve New Westminster, Fraser Vadisi`nde (Fraser Valley) bulunan Abbotsford ve Langley, Vancouver Adası`nda bulunan Nanaimo, eyaletin iç kesiminde bulunan Kamloops ve Kelowna ve kuzeyde bulunan Prince George ve Prince Rupert`tır.

Kanada Kayalık Dağları ve Büyük Okyanus kıyısındaki fyördler, B.C.`nin önemli bir turizm merkezi olmasını sağlamaktadırlar. Bunun yanında eyaletin en büyük kenti olan Vancouver, önemli bir turizm merkezidir.

LinklerKanada

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.