Brock Lesnar

Brock Lesnar (d. 12 Temmuz 1972, Minneapolis, Minnesota), ünlü bir Amerikan güreşçisidir. Sable ile evlidir. 2000 yılından beri güreşmektedir.

Brock Lesnar (d. 12 Temmuz 1972, Minneapolis, Minnesota), ünlü bir Amerikan güreşçisidir. Sable ile evlidir. 2000 yılından beri güreşmektedir.

Kazandığı kemer ve şampiyonluklar

  • NCAA güreş şampiyonluğu
  • OVW Güney tag team şampiyonluğu
  • WWE King Of The Ring turnuvası şampiyonluğu
  • WWE Undisputed title
  • WWE Royal Rumble galibiyeti
  • WWE şampiyonluğu (2)
  • IWGP ağırsıklet kemeri


Brock Lesnar profesyonel güreş dünyasına girmeden önce 2 NCAA amatör güreş şampiyonluğu yaşamış biridir. Kaslı, iri yarı olması sebebiyle WWE tarafından kaçırılmamış ve Ohio Valley Wrestling`e gönderilmiştir

Ohio Walley Wrestling Kariyeri

Brock Lesnar güreş dünyasına WWE`nin altyapısını oluşturan OVW güreş akademisine giderek başlamıştır. Ancak çalışmalara başladıktan kısa süre sonra dizinden sakatlanır ve belli bir süre güreşmeye devam edemez. Geri döndüğünde Shelton Benjamin ile The Minnesota Stratching Crew tag teamini kurar ve OVW Güney tag team kemerlerini kazanırlar. The Disciples Synn ile çekişmeye başlarlar. İki kere tag team şampiyonu olurlar, ama Benjamin`in sakatlanması sebebiyle tag team kemerlerini bırakmak zorunda kalırlar. Yine de Lesnar orda durmaz ve WWE`de Televizyon`da gösterilmeyen dark maçlara ve de bazı house showlara çıkar. Kasım 2001`de Lesnar`ın beklediği an gelir ve WWE onu kadrosuna alır.

WWE Başlangıç Yılları

18 Mart 2002`deki WWF RAW programında Lesnar nihayet ilk kez televizyonda menajeri eski ECW sahibi Paul Heyman`la görünür. İlk başlarda saçma sapan işlerle uğraşır ve başkalarının maçlarına karışmaktan başka bir şey yapmaz. Mart 2002`deki draftta Brock RAW programı için Ric Flair tarafından 8. sırada seçilir. WWE bu canavarı direk ana müsabakalara çıkarmaz; belli bir süre Hardy`lerle çekiştirir. 2002 yılındaki Backlash programında Lesnar Jeff Hardy`yi fena döver ve hakem Hardy`nin maça devam edemeyeceği kanısına varınca maçı kazanır. Judgement Day`da Heyman`ın Jeff`i bir tag team maçında yenmesiyle bu hikaye son bulur.10 Haziran 2002`deki RAW programında Lesnar, King of the Ring turnuvası elemelerinde Bubba Ray Dudley`i yener ama gece onun için orda son bulmaz; Lesnar, Ric Flair ve Vince McMahon arasındaki WWE`nin hisselerinin tümüne sahip olma maçında Vince`e yardım eder ve o da şirketinin artık %100 sahibi olur. Brock orda durmaz ve son kez düzenlenen turnuvada finalde RVD`yi yenerek King of the Ring (ringin kralı) olur; böylece WWE ``Undisputed`` kemeri sahibi The Rock ile maç yapma hakkı kazanır. Lesnar daha sonra RAW`dan ayrılır ve Smackdown`a geçer. Rock ile maçından evvel Hulk Hogan da Rock`la karşılaşmak istediği için ikisi arasında bir maç yapılır ve Brock yaptığı bearhug(ayı gibi sarılmak) ile Hogan`ı bayıltarak maçı kazanır. O zamanlar Hulkamania`yı bitiren adam olarak övünerek de bir süre Hulkamania yazan t-shirt ile gezer.

Şampiyon Lesnar25 Ağustos 2002`de Summerslam programında Lesnar çok keyifli bir maçta Rock`ı yener ve WWE ``Undisputed`` şampiyonu olur. Brock bir gece sonraki RAW`da WWE ``Undisputed`` kemerinin bundan sonra Smackdown`a ait olduğunu söyler. Bu durumda çaresiz kalan RAW genel menajeri Eric Bischoff RAW`a eski WCW kemeri olan dünya ağırsıklet kemerini geri getirir. Böylece Brock Lesnar son ``Undisputed`` şampiyonu olarak tarihe geçer ve elindeki kemer de o andan itibaren WWE şampiyonluğu olarak anılır. Yani konuya açıklık getirmek gerekirse şu an WWE`de 2 ana kemer olmasının sebebi Lesnar`dır.Lesnar Smackdown`da iyi bir galibiyet serisi yakalar ve Undertaker ile çekişmeye başlar. ``Unforgiven`` programında ikisi arasında bir kemer maçı düzenlenir. Maç iki güreşçinin de diskalifiye olmasıyla biter (bu izleyicileri çok sinirlendirmiştir) ama maçtan sonra Taker Lesnar`ı ring dekorundan içeri atar. Aralarındaki kavga burada bitmez ve bir ay sonraki ``No Mercy`` programında bir Hell in a Cell maçına çıkarlar; maçı Lesnar kazanır. Ardından Lesnar Big Show`la çekişmeye başlar. 2002 Survivor Series`de kemerini menajeri Paul Heyman`ın ona ihanet etmesiyle kaybeder. Smackdown genel menajeri Stephanie McMahon, Brock Lesnar`a ikisi arasında rövanş ayarlanmadan saldırmasını yasaklar ve aksi takdirde belli bir süre onu güreşten men edeceğini söyler. Brock dayanamaz ve Show`a inanılmaz bir ``F-5`` uygular ve cezalı duruma düşer. Lesnar bunu da dinlemez ve deve bir ``F-5`` da spiker masasına doğru yapar ve polisler tarafından ringden uzaklaştırılır. Böylece Heyman`dan ayrılan Brock da face(iyi adam) olmuş olur.

Rumble Galibi Lesnar

Cezasının bitmesinin ardında Brock intikam için dönmüştür ve anlar ki Heyman`ın onu yüzüstü bırakmasının sebebi Kurt Angle`dan başkası değildir. Brock döndükten sonra harika bir galibiyet serisi yakalar (2 Şubat 2003`deki live event programında Brock Batista`yla maça çıkmış ve kazanmıştır, yani "dream match" olmuştur. 2003 Royal Rumble`da Big Show`dan intikamını alır ve onu yener. Bu maçı kazanan ayrıca ``Rumble`` maçında yer almaya hak kazandığı için maça dahil olur ve en son Undertaker`ı eleyerek ``Wrestlemania 19``da Kurt Angle ile maç yapma şansı kazanır.``Wrestlemania 19``da izlemeye deyecek bir maçta Brock Kurt Angle`ı yener ve tekrar WWE şampiyonu olur. Maçta Lesnar bir ``shooting star press`` dener ve başarısız bir şekilde uygulayınca maçın sonunu zor getirir ve geceyi hastanede geçirir. Bu arada Angle da daha maça çıkmadan ciddi bir sakatlık dönemindeydi ve maçı yapıp yapamayacağı tartışılırdı. Angle yine da hayatını riske ederek maçı gerçekleştirdi ve ardından ameliyat oldu. Onun için de bu çekişme bir süreliğine son buldu.``Judgment Day``2003 programında bekli de hayatımda izlediğim en güzel maçlardan birinde Lesnar ve Big Show bir "stretcher" maçında karşılaşırlar ve Lesnar bir ``forklift`` yardımıyla galip gelir. 12 Haziran 2003`de Brock Lesnar ve Big Show adlarını profesyonel güreş tarihine yazdırırlar: Lesnar rakibine üst iplerden bir superplex çeker ve ring tamamen (ortası delinmez yani) çöker. O seneki 2003 Venegance`da Lesnar kemeri üçlü maçta geri dönen Kurt Angle`a kaybeder.

Heel Dönüşümü

Bu kemer kaybı sonrasında Lesnar tekrar heel(kötü adam) olur ve güreştiği herkesi vahşice yenmeye başlar. Ancak bu arada konuştukça da mikrofon performansının felaket olduğunu gösterir (çünkü sesi cüssesiyle orantısızdır). WWE kemerini Angle`dan ``SummerSlam`` 2003`de geri almaya çalışır ama başaramaz. 18 Ekim 2003`deki Smackdown`da WWE kemeri için iki isim arasında 60 dakikalık bir "iron man" (demir adam) maçı düzenlenir. Brock maçı 5-4 ile kazanır ve yeni WWE şampiyonu olur. Geçen senenin aynı dönemlerindeki gibi Brock, Underetaker`la kemer mücadelesine girer bu sefer de kazanan taraf Brock olur.``Survivor Series`` 2003`de ``Team Angle``, ``Team Lesnar``ı yener; maçtan sonraki röportajda o zamanki dünya ağırsıklet şampiyonu Bill Goldberg`le tartışır.``Royal Rumble`` 2004`de kemerini Hardcore Holly karşısında 6 dakika süren bir maçta korur ve gecenin ilerleyen dakikalarında Goldberg`le soyunma odasında yine tartışır. Bu tartışma Goldberg`e pahalıya mal olur ve Lesnar ``Rumble`` maçına karışarak (kendisi maçın parçası değildi) ona bir``F-5`` yapar ve Goldberg apışıp kalır, ardındanda elenir. Goldberg de buna karşılık ``No Way Out``ta Lesnar`ın WWE kemerini Eddie Guerrero`ya kaybetmesinde rol oynar (bu maçın evvelindeki haftalık programlarda Brock sıkca Guerrero ile dalga geçmişti ve hatta ringe Meksika şapkasıyla gelmişti).Böylece aylar evvel iki şampiyon olarak tartışan bu iki isim de şimdi kemersiz kalır ve anlaşmazlıklarını ``Wrestlemania XX``de, Stone Cold Steve Austin`in özel hakem olduğu maçta, ortaya dökerler. Maçı Goldberg kazanır (kesinlikle kararı reddediyorum, maçın başlama zilinde sonra 12:36`da Brock Lesnar bir tuş bulmuştur, maçı izlerken o anı dondurur iseniz Stone Cold`un elinin 3. kez yere deydiğini görürsünüz). Bu maç iki ismin de son WWE maçı olur. Lesnar NFL`de amerikan futbolu kariyeri yapmak için ayrılır ama bu amacında başarısız olur. Daha sonra Lesnar ``New Japan Pro Wrestling``de güreşmeye başlar. WWE de bunun Brock`ın ayrılma kontratıyla uyuşmadığını düşünmesiyle iki taraf arasında bir dava söz konusu olur. Davanın sonuçları henüz kesinleşmemiş olmakla beraber, WWE onun Japonya`da güreşmesini şimdilik engelleyememiştir. Bu arada Brock`ın, eski WWE yıldızı ve Playboy kızı Sable ile de evlendiği ortaya çıkmıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.